DUPLIN OSVRT: Bravo za Hamzu, Radoševića i društvo, ovakve partije veznog reda očekujemo i u jačim utakmicama

Hajduk već dugo nema baš nikakav autoritet kod sudaca, Nižić nije trebao biti isključen

Hajduk je pobijedio Inter (2:0), u utakmici u kojoj je prvo ime bio Hamza Barry. Veznjak 'bijelih' s lakoćom je prolazio, proigravao suigrače, asistirao Ercegu za drugi pogodak 'bijelih', ali i Almeidi za veliku priliku u završnici.

Općenito je to bila upečatljiva utakmica Hajdukova veznog reda, gdje je dojmljivu rolu u prvom dijelu imao Josip Radošević, koji je postigao gol za 1:0 već u 9. minuti, ali i oduzimao lopte u trenucima kada je protivnik pokašavao izaći. Naravno da se nešto pita i druga strana, nakon utakmica protiv jačih suparnika znali smo kritizirati veznjake jer se nisu uspijevali nametnuti i zatvoriti u obrani, ali ovoga puta su bili izrazito dominantni. Inter nije baš ništa napravio u prvih 45 minuta.

Ako smo se tijekom odmora još jednom čudom čudili kako se ovakva momčad uspjela vratiti nakon 0:2 u Zaprešiću i odnijeti bod protiv 'bijelih', onda nas je Tudor u 50. minuti još jednom podsjetio koliko 'bijeli' mogu sami sebi zakomplicirati stvari u situaciji kada je protivnik baš bezopasan. Sjećamo se da je u Zaprešiću Juranović darovao loptu Puljiću za izjednačenje, a sada je Fran prekratko vratio loptu Stipici pa Interova Andrića izbacio u priliku, no vrlo dobri Memolla je stigao zatvoriti, izbaciti loptu u korner.

Inače je Tudor igrao jako dobro, čini nam se bolja ova varijanta kada Carrillo gurne Hamzu više naprijed, a Frana vrati na beka. Tudor ima upornost i moć ponavljanja, ali Barry je bolji razigravač, nakon ovakve partije sumnjamo da će ga Španjolac više vraćati lijevo od Radoševića.

Tamo je ordinirao Toma Bašić... Od vremena Harisa Bukve (pamti li ga tko još?!) nepopularno je za nekoga reći 'dobro izvodi kornere', ali Toma je daleko najjači izvođač prekida. Baš svaki njegov centaršut je školski primjer dobrog ubačaja. Kontra Intera iz toga nisu padali golovi, ali radi se o adutu s kojim moramo računati s obzirom da Hajduk ima sjajne skakače poput Almeide ili Nižića.

Naravno da smo očekivali kako će Joan Carrillo nešto mijenjati u odnosu na prethodne tri utakmice. Nemojmo se lagati, stolica mu se dobro zatresla, a uspjeh protiv Intera bio je imperativ. Španjolac je odlučio od prve minute dati priliku Ivanu Pešiću, što je bilo veliko iznenađenje, Carrillo je imao svoju računicu s krilima, a Pešić je pogotovo na početku izgledao svjež i raspoložen, te je upravo on imao zadnje dodavanje prema Radoševiću u akciji za prvi pogodak.

Svaka Hajdukova pobjeda raduje, ali ne treba na ovu protiv Intera trošiti velike riječi. Ona se zapravo podrazumijeva, jednako kao i sljedeća u domaćem dvoboju protiv Cibalije. Tek nakon toga dolazi novi pravi ispit za Carrillovu momčad, derbi s Dinamom. Hajduk u ovoj sezoni još nema niti jedan veliki skalp, poražen je od Dinama, Rijeke i Osijeka, te je ispao od Evertona. Borba za treće mjesto nikoga ne zadovoljava i baš će derbi s momčadi iz Maksimira biti nova prava prilika za Hamzu, Radoševića i društvo da se iskažu. Za prikazano protiv Intera zaslužuju sve pohvale.

I naravno da nismo zaboravili Nižićevo isključenje u 89. minuti. Hajduk već dugo nema baš nikakav autoritet kod sudaca, koji olako presuđuju sporne situacije na štetu 'bijelih', svjesni da baš nikakve sankcije neće snositi zbog svojih odluka. Fran Jović je kapetana Hajduka isključio iz samo njemu poznatih razloga, a jedina je sreća u nesreći što se u idućem kolu igra protiv Vinkovčana, kada se njegov izostanak ne bi trebao osjetiti. Ipak još uvijek pričamo o Močvari, gdje se, primjerice, Lokomotiva protiv Dinama redovito rekreira, a s 'bijelima' u prošlom kolu igra na život i smrt. Sad se i Jović dobro potrudio pa i ovaj fer i korektan susret ima spornu situaciju za 'Oko sokolovo'. Zapravo ništa tu nije sporno, Hajduk je oštećen, Nižić nije trebao biti isključen.