Glasgow Rangers ima čak 54 domaća naslova, a u Četvrtoj ligi su igrali utakmicu pred 50.048 gledatelja

U današnjem kadru nemaju škotskih reprezentativaca, a od poznatijih igrača tu je švicarski stoper Philippe Senderos

Glasgow Rangers je klub bogate i duge povijesti. Rangersi su osnovani 1872., i svjetski su rekorderi po broju domaćih titula. Imaju čak 54 domaća naslova, uz to su 33 puta osvajali škotski kup, te 27 puta Liga kup.

U povijesti su imali uspjeha i na europskoj sceni. Prvi su britanski klub koji je igrao finale nekog UEFA natjecanja. Bilo je to 1961., u finalu Kupa kupova bolja je bila Fiorentina. Finale istog natjecanja igrali su i šest godina kasnije, a tada je nakon produžetaka bolji bio Bayern. Ipak, treća je bila sreća. U finalu Kupa kupova 1972. na Nou Campu su sa 3:2 savladali moskovski Dinamo. U novije vrijeme igrali su finale Kupa UEFA 2008. kada su poraženi od Zenita. Posljednju titulu prvaka Škotske osvojili su 2011., a onda je godinu dana kasnije uslijedio pravi šok. Bio je 13. veljače 2012. kada je Rangers proglasio bankrot nakon što je izgubio spor sa britanskim poreznim i carinskim vlastima. Dokazano je da su oštetili Ujedinjeno Kraljevstvo za 49 milijuna funti. Dugovanja, neplaćanje kredita i plaća igračima u Škotskoj se ne tolerira. Odmah idući dan nakon što su proglasili bankrot Rangerse je preuzeo stečajni upravitelj. Mjesecima je trajala borba da ih se izbaci u Drugu ligu, no Savez je bio nemilosrdan. Početkom ljeta stigla je presuda; izbačeni ste u Četvrtu ligu!

- Ovo je polagana smrt škotskog nogometa - komentirao je tada izvršni direktor Škotskog nogometnog saveza Stewart Regan. Bio je to šok za svih jer neko vrijeme neće biti najvećeg derbija škotskog nogometa između Celtica i Rangersa.

Isto tako, Rangersima je to bio prvi put u povijesti da neće igrati u najjačem rangu škotskog nogometa. Put povratka nije bio lagan, no u Četvrtoj ligi nisu se dugo zadržali. Na koncu su osvojili 24 bodova više od drugoplasiranog Peterheada, te oborili rekord po gledanosti. Susret sa Berwickom te je sezone gledalo 50 048 gledatelja! Još uvjerljiviji bili su godinu kasnije u Trećoj ligi. Osvojili su prvenstvo sa 102 boda, 39 više od drugoplasiranog Dunfermlinea. U sljedećoj sezoni svi su očekivali šetnju Drugom ligom i povratak u elitni rang škotskog nogometa, no do toga nije došlo. Sezonu su završili na trećem mjestu, a u razigravanju je bolji bio Motherwell.

Na klupu je tog ljeta stigao prvi Englez na klupi u povijesti kluba. Bio je to Mark Warburton, bivši menadžer engleskog drugoligaša Brentforda. On je uspio uvesti momčad u elitu, osvojili su naslov sa 11 bodova više od drugog Falkirka. Očekivanja navijača odmah su u prvoj sezoni bila velika. Svi su se nadali da bi Rangersi mogli biti u borbi za sami vrh, no to se nije ostvarilo. Ograničene financijske mogućnosti, nemogućnost dovođenja skupih pojačanja dovela je do sezone u kojoj je ulazak u Europu bio primarni cilj. Mark Warburton odstupio je sa svoje dužnosti 11. veljače, a na njegovo mjesto stigao je Portugalac Pedro Caixinha. Zanimljivo je da je to bio tek 15. trener u 145-godišnjoj klupskoj povijesti.

Rangersi su sezonu završili na trećem mjestu sa 39 bodova manje od prvaka Celtica. Trećim mjestom ostvarili su povratak na europsku scenu nakon šest godina. Posljednji put igrali su 2011. u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Nakon što su ispali od Malmoa u trećem pretkolu, u playoffu za Europsku ligu bolji je bio slovenski Maribor. Član Rangersa je i bivši igrač Hajduka Niko Kranjčar, no on je propustio drugi dio sezone zbog ozljede i pitanje je kada će biti spreman. Nekad su za njih nastupali Dado Pršo i Nikica Jelavić.

U današnjem kadru nemaju škotskih reprezentativaca, a od poznatijih igrača tu su švicarski stoper Philippe Senderos kojeg će se mnogi sjetiiti iz vremena dok je igrao za Arsenal. Uz Niku Kranjčara prema Transfermarktu najcjenjeniji igrač Rangersa danas je kapetan Lee Wallace. Osim Škota u svojim redovima imaju i nekoliko engleskih igrača. Domaće susrete igraju na legendarnom Ibroxu čiji je kapacitet 50 817 mjesta.