Rooney je zabio 199. pogodak u Premiershipu, a navijači su svaki njegov dodir s loptom popratili s oduševljenjem

Hajdukov protivnik u play-offu Europske lige je u Premiershipu startao pobjedom

Everton je na otvaranju premierligaške sezone sa 1:0 svladao Stoke. Jedini gol na susretu postigao je Wayne Rooney u nadoknadi prvog poluvremena. Rooney je zabio svoj 199. premierligaški pogodak i na najbolji način okrunio povratak na Goodison nakon 13 godina.

- Igrati za ovaj klub nešto je posebno za mene. I još kad se pritom uzme u obzir da sam zabio u svom povratku onda ne znam što bi više trebao tražiti - rekao je nakon susreta presretni Rooney.

Nešto manje od 40.000 navijača na Goodisonu svjedočilo je ne odveć lijepoj utakmici, no unatoč tome Everton je stigao do tri boda. Ronald Koeman u prvi je sastav uvrstio petoricu igrača koji su na Goodison stigli ovog ljeta. Na vratima je bio Pickford, u obrani je igrao Keane, Nizozemac Klaassen zajedno sa Wayneom Ronneyjem igrao je na poziciji polušpice, dok je u napadu isturen bio Sandro Ramirez.

Upravo je on prvi zaprijetio u 13. minuti, a prvi udarac u okvir uputio je Gueye. Senegalski je veznjak zaprijetio i u 24. minuti, no u oba slučaja nije ozbilnije ugrozio vrata gostiju. U prvoj minuti nadoknade prvog dijela Everton je stigao do jedinog pogotka na susretu. Akciju su započeli Rooney i Gueye, potom je Sandro odigrao za Calverta Lewina koji je ubacio s desne strane, a u sredini je Rooney glavom sjajno pogodio i matirao Butlanda

Početkom drugog dijela Koeman je u svlačionici ostavio Williamsa, a umjesto njega priliku je dobio Martina, još jedan igrač pristigao ovog ljeta. U drugih 45 minuta Everton je zagospodario terenom, Stoke je teško dolazio do prilika da ugrozi Pickforda. Pokušao je u 58. minuti Fletcher, ali nije bio precizan. Mogao je Everton sve riješiti u 69. minuti kada je Calvert Lewin oduzeo loptu Zoumi, no njegov je udarac zaustavio Butland. Sve akcije koje je Everton gradio u drugom dijelu išle su preko Ronneyja koji je u nekoliko navrata pokazao da još uvijek nije za staro željezo. Navijači su svaki njegov dodir popratili sa oduševljenjem.

Najbliže pogotku gosti su bili u 93. minuti kada je pokušaj Shaqirija sa dvadesetak metara sjajno zaustavio Pickford. Vratar Evertona pokazao je u više navrata zašto je za njega plaćena odšteta od 25 milijuna funti. Djelovao je sigurno, bez većih problema izlazio je na centaršuteve i kornere. Dobar dojam ostavio je i stoper Keane koji je za sličan iznos doveden iz Burnleyja. Najveći dužnik ostao je Nizozemac Klaassen koji je zamijenjen nakon sata igre. Agilan je u vrhu napada bio i Ramirez, no nije uspio ozbiljnije zaprijetiti golu gostiju.

Koeman je i danas izveo drukčiji sastav. U prva tri ogleda ove sezone, dva protiv Ružomberoka i današnji sa Stokeom nije nikad na teren istračala ista jedanaestorka. U odnosu na susret protiv Ružomberoka u Slovačkoj umjesto Daviesa zaigrao je Calvert Lewin koji je dosta nezgodan po desnom krilu. Zaigrali su u sustavu  3 - 4 - 2 - 1, a svidio se i Gueye koji je neumorna radilica u sredini terena pretežno zadužen za razbijanje protivničkih napada, ali ne libi se kada je u prigodi doći i naprijed i okušati udarac. Inače, ovo je prvi put nakon 2012. da je Everton startao pobjedom u Premiershipu.