Zagrebački Arhitektonski fakultet izradio je programske smjernice uređenja žnjanskoga platoa. Prema onome što se vidi na prvo iščitavanje, adio neredu koji vlada desetljećima. Uklanjaju se svi objekti, ali i ono što je još značajnije, pomaknuta je crta kupališta u korist javnog prostora i kupača, odnosno cijeli red kafića uz more nestaje.
Predviđen je vodeni park, lungo mare, zelenilo, tereni za nogomet, rukomet i tenis, biciklističke staze, skate park, dječja igrališta, ugostiteljski sadržaji potpuno drukčiji i uređeni, izrađuje se još jedna cesta nužna za javni prijevoz i oko 590 parking mjesta...
No, krenimo redom, izrađivači su predvidjeli četiri zone, sport i rekreacija, ugostiteljstvo i zabava, vodeni park i uređena kupališta/plaže.
- Navedeni sadržaji povezani su rasterom pješačkih komunikacija koje uključuju mogućnost reguliranog i kontroliranog kolnog prometa za interventna vozila i vozila s dozvolom. Također su formirane zone zelene javne površine unutar kojih nije predviđena izgradnja bilo koje kategorije – stoji u studiji.
Površina predviđena sport i rekreaciju smještena je neposredno uz južnu među prometnog koridora Ulica Ivana Pavla II. s pripadajućim parkiralištima i zelenim površinama, te obuhvaćaju otvorena tenis igrališta s pratećim sadržajima i otvoreno igralište za mali nogomet i rukomet s pomoćnim i tehničkim prostorijama.
Izdvojimo još i posebno zonu uređena kupališta/plaže , južno od glavne priobalne šetnice, neposredno uz morsku obalu. Kako pišu izrađivači, planirani sadržaji vežu se uz osnovnu namjenu (kupanje, sunčanje i odmor) i nije predviđena izgradnja solidnih (trajnih) građevina izuzev laganih montažnih (demontažnih) konstrukcija za potrebe službe za nadzor i spašavanje kupača (promatračnice), svlačionica i otvorenih plažnih barova.
U sljedećoj fazi izrade i razrade projekata, uz preduvjet izrade geomehaničko - hidrotehničkih elaborata predviđa se formiranje i oblikovanje obale (kupališta i plaža), uređenih sunčališta, uređenih površina niskog visokog zelenila, sadržaja za osobe s invaliditetom, zone dječjih kupališta i sl.
Dodajmo na kraju da su izrađivači ponudili i okvirne troškove uređenja. Tako bi za uređenje žnjanskog platoa, južno od ulice Ivana Pavla II bi stajalo nešto manje od 13 milijuna kuna, a drugi dio, tzv. cestovna prometnica Ivana Pavla II.oko 16, 6 milijuna kuna. Ukupno, dakle, 29,4 milijuna kuna.