Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
PERNEK NAPUŠTA POVJERENSTVO, STRUČNJACI UPOZORAVAJU 'Na Marjanu se trenutačno ne provodi sanacija, odnosno sprječavanje zaraze potkornjaka!'

PERNEK NAPUŠTA POVJERENSTVO, STRUČNJACI UPOZORAVAJU 'Na Marjanu se trenutačno ne provodi sanacija, odnosno sprječavanje zaraze potkornjaka!'

Potkornjak se širi jer se ne sijeku sva zaražena stabla već samo na koridorima žičare

Dr.sc. Milan Pernek, diplomirani inženjer šumarstva, predstavnik Hrvatskog instituta za šumarstvo, napustio je Povjerenstvo za Marjan. Njegov potez dodatni je udarac borbi protiv potkornjaka u park šumi oko koje se ne smiruju strasti. 

Formalno-pravni razlog Pernekovog odlaska je što nisu Hrvatskom institutu za šumarstvo nikada odgovorili na plan pošumljavanja, i stoga je vodstvo ove institucije odlučilo da njihov stručnjak ne sudjeluje u daljnjem radu Povjerenstva koje ignorira i ne uvažava njihov rad. 

Nezadovoljstvo sanacijom izražavaju brojni stručnjaci, među njima i Ivan Mahnić koji nam je iznio jasne i oštre poruke.

- Na Marjanu se trenutno ne provodi sanacija, odnosno sprječavanje zaraze potkornjaka već uklanjanje šume na neprimjeren način koji prvenstveno izlaže šumsko tlo eroziji. Uklanjanju se i otporna stabala, uništava se sloj stabala ispod alepskog bora. Potkornjak se širi jer se trenutačno ne sijeku sva zaražena stabla na cijeloj površini već samo na koridorima žičare. Sječu i uklanjanje ili tretiranje insekticidom (insekticidnim mrežama ili prskanjem) zaraženog drvnog materijala bitno je obaviti prije razvoja novih generacija potkornjaka. Sva i samo trenutno zaražena stabla nužno je posjeći te zaraženi materijal ukloniti iz šume ili kemijski tretirati. Ostala suha stabla, zatim ona koja je potkornjak već napustio te stabla koja su zdrava te sloj stabala i grmlja ispod alepskog bora ne treba dirati. Javno i organizirano uništavanje visoko vrijedne šume koje se trenutno provodi na Marjanu, nije zabilježeno u novijoj povijesti  Hrvatske - poručio je Mahnić.

Inače, prema Pernekovim brojkama, 5900 kubika je zaražene šume, a kako nam kažu, u ovom trenutku problem i aktivisti vide što se ne sijeku prioritetno zaražena stabla, nego i suha. Ne znaju konačnu brojku.

Osim toga, navode nam, stabla koja su izvlačili volonteri još stoje na mjestu na kojem su ih ostavili.

Pojavile su se i sumnje da se potkornjak vratio na očišćenim sektorima.

Sve ove odgovore tražit će na sastanku Povjerenstva koje sve više djeluje u krnjem sastavu...

Vaša reakcija na temu