Svečano je otvoren 26. međunarodni susret vinogradara i vinara 'Sabatina 2016.' Evo tko su dobitnici nagrada...
Kolektivna i osobna priznanja:
1. Priznanje 'Stanko Ožanić' - za životno djelo, doprinos unaprjeđenju vinogradarstva
Ivo Kiriđija dipl. ing. iz Potomja
Potječe iz stare vinogradarske obitelji iz Potomja na Pelješcu, pa nije čudno da je diplomirao agronomiju i posvetio se vinogradarstvu. Najveći dio svog radnog staža proveo je radeći u Poljoprivrednoj savjetodavnoj službi i bio najčešće na terenu u vinogradima i podrumima, uvijek na usluzi težacima za stručne savjete. Iako je umirovljen još piše stručne članke, daje stručne savjete te drži edukativna predavanja.
2. Priznanje 'Stjepan Bulić' - za doprinos unaprjeđenju vinarstva
Prof. dr. sc. Marko Ivanković iz Mostara
Diplomirao i magistrirao na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, a doktorirao na Agronomskom fakultetu u Mostaru. Direktor je Federalnog agronomskog zavoda, a istodobno se bavi i nastavnim radom na Agronomskom i prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Mostaru. Član je i predstojnik nekoliko strukovnih društava, povjerenstva i zavoda, a voditelj je i više značajnih projekata. Do sada je objavio 38 znanstvenih i stručnih radova.
2015. je izabran za suradnika Hrvatske akademije za znanost i umjetnost BIH.
3. Priznanje 'Mate Bobanović' - za višegodišnji samoprijegorni rad u vinogradarstvu i vinarstvu
Jure Mikulić iz Čitluka
Cijeli svoj život posvetio je vinarstvu Hercegovine obavljajući razne poslove u neposrednoj proizvodnji ali i u prometovanju vina. Posebno je doprinio afirmaciji i plasmanu žilavke i blatine na zahtjevnim europskim tržištima.
Sada u svojim zrelim radnim godinama djeluje u vinariji Čitluk i svoje iskustvo i znanje prenosi na mlađe.
4. Priznanje uzornim individualnim vinogradarima - dodjeljuje Udruga vinogradara i vinara Dalmacije, a dobivaju ga:
Mile Ražov iz Biograda na Moru
Prihvaća vinogradarstvo i maslinarstvo, u prvom redu, kao ljubav i hobi, a manje kao gospodarsku djelatnost. U obradi vinograda daje potpuno sebe. U umirovljeničkim danima posvetio se potpuno poljoprivredi održavajući uzorno vinograd i maslinik koji su za primjer mnogima. Prati nova znanstvena saznanja i trendove u vinarstvu i maslinarstvu, pa je jedan od najredovitijih i najaktivnijih sudionika Sabatine i Noćnjaka već dugi niz godina.
Ante Ivčević Cobo iz Komiže
Svoj posao poljoprivrednika pretvorio je u pravu ljubav prema lozi i vinu, pa se ne zadovoljava standardnim vinogradarstvom, već istražuje stare vinske sorte loze s otoka Visa. Tako je od sorte grožđa palagružanke podigao vlastiti vinograd sa sadnicama ove sorte koje je sam pripremio u suradnji s znanstvenim ustanovama. Na taj način spasio je ovu jednu od najstarijih naših autohtonih sorti od potpunog izumiranja. Isto tako formirao je i malu povijesno etnografsko-vinarsku zbirku u Podhumlju kod Komiže. Za kvalitetu svojih vina dobio je priznanja na mnogim ocjenjivanjima, od kojih posebno ističemo Veliku zlatnu medalju za vino Vugava na Sabatini održanoj u Zadru.
5. Zlatno pero za afirmaciju vinogradarstva, vinarstva, zadrugarstva i Sabatine kroz medije:
Arif Sitnica iz Zadra
Fotograf i član grafičke redakcije Zadarskog lista. Samozatajan ali svugdje prisutan, zna izabrati pravo vrijeme i mjesto za snimiti životnu fotografiju. Njegove slike o poljoprivredi posebno vinogradarstva krasile su mnoga izdanja Zadarskog lista koji na svojim stranicama daje dosta prostora tekstovima i slikama o poljoprivredi. Sitnica svojim fotografijama sa Sabatine i Noćnjaka zna prenijeti atmosferu s ovih manifestacija bolje nego 'tisuće riječi'. Njegove slike o poljoprivredi objavljene su i u nekoliko knjiga.
6. Priznanje Hrvatskoj vinarskoj zadruzi za 2016. - dodjeljuje Hrvatski centar za zadružno poduzetništvo
PZ KOMIŽA
Prvi pravni prednik PZ Komiže osnovan je davne 1902. godine i od tada je zadruga nositelj poljoprivredne proizvodnje južnog dijela otoka Visa.
Danas se zadruga bavi preradom grožđa i rogača, ima trgovinu poljoprivrednih potrepština, buteljira vina i druge proizvode od grožđa i vina od kojih posebno treba istaći i prvi liker od rogača na našim prostorima.
Unatoč problemima zbog nedostatka aktivnih proizvođača na našim otocima PZ Komiža je opstala i prilagođava se novim tržišnim situacijama.
7. Zlatna amfora za doprinos izuzetnom razvoju vinogradarstva na svom području - dodjeljuje Hrvatska udruga vinarskih gradova Hercegovina vino - Čitluk
Jedna je od najvećih vinarija u BiH s prerađivačkim i smještajnim kapacitetom od 110 000 hl.
Vinarija posjeduje najsuvremeniju opremu te hrastove i barrique bačve za odležavanje vina.
Također ima i najveće površine pod vinogradima koji se prostiru na oko 300 ha na pet vinogradarskih položaja, gdje su posađeni uglavnom autohtoni i udomaćeni kultivari Žilavka, Blatina, Trnjak, Plavac mali i Vranac.
Posebno su osebujni tzv. Kameni vinogradi na površini od 100 ha koji predstavljaju jedinstvenu lokaciju gdje je kamena pustinja pretvorena u zelenu oazu. Objekt je nastao kao logičan slijed razvoja kompanija Hercegovinavino / Vinarija Čitluk.
Vinarija također pruža usluge u sklopu turističkog projekta 'vinska cesta Hercegovine'.