Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Antonijo Ćatipović Izglasano: Split dobiva Park prvog splitskog odreda i Prilaz žrtava komunizma

Izglasano: Split dobiva Park prvog splitskog odreda i Prilaz žrtava komunizma

Gire predložio da vijećnici jednu mjesečnu naknadu doniraju za obnovu vukovarskog vodotornja

13.10 - Split će dobiti na Plokitama Park prvog splitskog odreda, kao i Prilaz žrtava komunizma na Katalinića brigu. Usvojene su ove točke bez rasprave.

Protiv Splitskog odreda su bili vijećnici HDZ-a, nezavisni i Damir Ćosić Roda, Marijo Sičić i Marija Mladineo, suzdržan je bio HDZ-ov Tomislav Gojo

Protiv Prilaza žrtava komunizma je bio dio SDP-a i nezavisne Daša Dragnić i Danira Matošić Matičević. Milan Blaževski je bio suzdržan, kao i Jakov Prkić.

Ćurković je obrazložio zašto nije bilo rasprave. Naime, na klubovima vijećnika prethodno je dogovoreno da će se glasati bez otvaranja ideoloških rasprava.

Kraj sjednice.

13.05 Bez rasprave su prošla odobrenja postavljanja spomen ploče Specijalnoj jedinici policije BATT Split, spomen ploča Luki Vranješu, poginulom branitelju na Sirobuji, kao i da sportsko-rekreacijski centar na Sirobuji nosi njegovo ime.

12.50 - Tri točke o odricanju prava prvokupa na nekretninana su usvojene bez rasprave.

Gradonačelnik Ivo Baldasar je izvjestitelj na sljedećoj točci, prijedlog zaključka o davanju potpore Vukovara za obnovu 'Vukovarskog vodotornja' - simbolu hrvatskog zajedništva.

- Već ste čuli inicijativu Vukovara o rekonstrukciji vodotornja da on postane simbol otpora grada i Domovinskog rata. Napravljen je cijeli projekt. Uplatnice će se dostaviti zajedno s komunalnim uplatnicama, pa da uplate koliko mogu. Drugi način je prikupljanje donacijama  da se stave sandučići u Splitsku banku, a treći način financiranje je poziv poduzetnicima, odnosno pravne osobe da uplate, a četvrti stup je Gradsko vijeće donese odluku da iz pričuve uplatimo određeni iznos direktno - iznio je Baldasar.

Iznos iz pričuve koji će se donirati je 200.000 kuna.

Ivica Grubišić Gire je pozvao vijećnike da se odreknu jedne mjesečne naknade, 2000 kuna.

Dvornik je također podržala prijedlog Baldasara i Grubišića.

- Naravno da podržavamo inicijativu. Spomenuta je jedna banka, zanima me može li se ispregovarati s bankom da koliko prikupe od građana, da toliko daju i oni. 

Baldasar je rekao da će pitati donaciju, ali da oni inače velike iznose uplaćuju u svrhu donaciju.

Prijedlog gradonačelnika je usvojen jednoglasno.

Prijedlog Gire da se vijećnici odreknu jednog paušala potpisat će se ponaosob, jer se radi o individualnim pravima svakog vijećnika.

12.30Nakon pauze, pročelnik Krželj odgovara na pitanja. Investitor je, kaže, Josip Čulić.

- Naših je 961 kvadrat, a njegovih 844 kvadrata, mi smo 53 posto vlasnici. Njegova je parcela u srcu građevinske parcele, a naši su rubni predjeli. Na prijedlog vijećnika Podruga brišemo članak 8 koji govori o prednosti. Bit će da tko ponudi najveću cijenu postaje vlasnik, također iz zaključka brišemo točku 3 koja također govori o prednosti. U materijalima su prikazane katastarske čestice, a ne sudske. Ubuduće ćemo navoditi obje - kazao je. 

- Brišete članak 8, a to nije u redu. Netko tko je susjed, normalno je da ima prednost. Ako kupi netko treći, može ucjenjivati vlasnika. Ja mislim da taj članak ne smijemo izbacivati - rekla je Danira Matošić Matičević.

Marušić kaže da je članak 8 pogodovanje, tko ponudi više njegova parcela.

- Izvjestitelj je povukao ovu točku i bespredmetno je raspravljati dalje o tome - ubacio se i Ćurković.

Uz izmjene o izbacivanju ove dvije točke o prednosti, ovaj prijedlog je usvojen sa 19 glasova podrške i sa 6 suzdržanih.

12.00 - Prijedlog obavljanja javnih potreba za obavljanje djelatnosti Hrvatske gorske službe spašavanja je usvojen, uz primjedbu Daše Dragnić.

Na raspisivanju natječaja za prodaju građevinskog zemljišta uz Vukovarsku ulicu za gradnju  poslovno-stambenog objekta, Prkić je pitao gdje je mišljenje procjenitelja na koje se pozivaju.

Podrug je primijetio da u materijalima uopće nema čestica koje se prodaju, te da može izgledati kao muljaža.

- Nije vam u pitanju muljaža, nego traljavost u pripremi materijala. Dva dana sam izgubio da bih pronašao podatke. Tako je traljavo pripremljeno da djeluje. Neću više tražiti po internetu, nego hoću materijale - replicirao je Prkić Podrugu.

Batarelo je pozvala predsjednika povjerenstva za procjenu vrijednosti imovine Tea Vojkovića uz primjedbu da su, slobodno kažimo, zasmetale riječi o muljaži.

- Prkić je rekao da je traljavo, a ne muljaža. Podrug je rekao da može izgledati kao muljaža, a ne da jest - uskočio je Ćurković i odgovorio Batarelo.

- Povjerenstvo za procjenu vrijednosti nekretnina daje mišljenje je li procjembeni elaborat izrađen u skladu sa zakonom ako zatraži služba. Ako smo dobili zahtjev, onda smo i dali mišljenje - odgovorio je Vojković.

- Meni je trebalo samo Vaše mišljenje u materijalima i ni do čega ovog ne bi došlo - kazao je Prkić Vojkoviću.

- Mi imamo više udjela od investitora? Zašto on ima prednost? Ovo je pogodovanje, utjeha je jedino da je sjednica javna - ubacio se Podrug.

- Nije bitno koliki je udjel, bitno je da je naš - odgovorio je  pročelnik Anto Krželj

Ćurković je pozvao na 10 minuta pauze da se vijećnici i izvjestitelj dogovore oko spornih detalja.

11.15 - Sredstva su utrošena namjenski, a to je meni u cijeloj ovoj priči bitno. Po meni bi bilo loše da ukinemo ovih pola kune kada se taj novac namjenski ulaže. Ja se ne slažem s cijelim postupkom kako je išao, ali nisam za ukidanje ovoga. Za ubuduće - treba pitati Gradsko vijeće, izglasati i raspraviti kako treba - uključila se u raspravu nezavisna Maja Dvornik.

- Predložila bih da stručne službe pripreme Gradskom vijeću i sastave zakonit zaključak za odluku i tehniku provođenja - predložila je Vrdoljak.

Batarelo je prihvatila prijedlog, vijećnici potom jednoglasno usvojili.

Izvješće o kojemu su prethodno raspravljali glasali su da ga primaju na znanje.

11.00Cokarić izvještava o utrošenim sredstvima naknade za razvoj od 2013. do 2015.godine, odnosno za period kada nije pokriveno odlukom Gradskom vijeća, a što je na jednoj sjednici otkrila nezavisna vijećnica Daša Dragnić.

- U obrazloženju donošenja materijala nije spomenuto i nije se snašlo shodno da su kompletne službe  nemarom, slučajno, neaktivno to preskočile napraviti. Bez obzira da pravno možemo potvrditi da će biti legalno utrošeno, ovo izvješće zaslužuje malo posipanje pepelom. Ne vidim što znači  nedostatak postojeće odluke? Zašto predlagatelj nije dao prijedlog u skladu s ViK-om da imamo odluke plaćanja do opoziva, kao i druge jedinice lokalne samouprave - kazala je u raspravi.

 -U izvještaju ima pepela, priznaje se da je promaklo. Imamo odluku do 2018. i zato nismo radili do opoziva. Kada istekne, možemo donijeti odluku do opoziva - odgovorio je Cokarić.

Vijećnik Jakov Prkić je izračunao da je roku tri godine netko uzeo 27 milijuna kuna, bez pravne osnove, u slučaju njegovog domaćinstva, taj iznos je bio 180 kuna. 

- Vjerujem da je utrošeno kako je rečeno. Kako Vodovod nije primijetio da ubire bez pravne osnove? Isprika je nikakva, umjesto da su trubili ispriku stalno. Jesu li građani tražili povrat novca? Imaju pravo na to. Ja ću pitati natrag svoje kune, dobio ih ili ne dobio - javio se Prkić.

- Hoćemo li otkopati kanalizaciju na Sirobuji pa će nam Gire plakat - replicirao je Benzon.

Luka Podrug (HČSP) je ustvrdio da se na mala vrata uvodi naknadno legaliziranje nezakonitosti.

- Vodovod je trebao u najmanju ruku dati suvislo obrazloženje. Pozivam da ne prihvatimo ovo izvješće. Za što mi plaćamo vodu? Svi naši novci idu za hladni pogon i ulaganje. Predlažem da  sljedeće četiri godine vratimo građanima ono što smo im uzeli, a da se obvežemo da ne poskupljuje voda jer je voda besplatna. Sad sam ja u socijalizmu - predložio je  Podrug.

- Grad nije donio odluku. Slažem se da je netko u Vodovodu trebao vidjeti. Inače, od cijene vode, samo 4 kune pripadaju Vodovodu, a ostalo Hrvatskim vodama. Tražili ste izvješće o utrošenim sredstvima, a na Gradskom vijeću je da o svemu raspravi i više puta ako želi - kazao je Ćurković, inače pomoćnik pravne službe u Vodovodu i kanalizaciji.

10.37 - Batarelo je prihvatili inicijativu Puljak da se održi tematska sjednica o Karepovcu, iako, kako je rekla, 11 tematskih je na čekanju, pa moraju vidjeti kad će biti.

Potom je dogradonačelnik Goran Kovačević iznio prijedlog zaključka o davanju suglasnosti na sklapanje Ugovora o pravu korištenja javnih površina i elektroničko-komunikacijske infrastrukture i povezane opreme između Grada Splita i VIP-neta i Ugovora o služnosti zemljišta.

Suština je da će Grad naplaćivati korištenje resursa, 18 milijuna kuna u tri godine.

Usvojeno je uz 21 ruku podrške i jednog suzdržanog, Vjekoslava Ivaniševića.

U ovom trenutku na sjednici prisustvuje 30 vijećnika.

10.35 - Vrdoljak je odgovorila Puljak.

- Ovdje se svega nadrobilo. Ako se u gradu poveća broj koncesionara i veće su količine. Što se tiče zelenih otoka, gospođa je bila predsjednica kotara i nisu se mogli dogovoriti oko lokacije. Predložili ste na autobusnoj stanici i tamo svaki dan moramo intervenirati. Bilo bi dobro biti malo samokritičan i argumentirano raspravljati - obratila se Vrdoljak.

- Ovo je izvješće koje samo kaže da je nedovoljna motiviranost izvršitelja plana. Dvadeset godina smo daleko od drugih - replicirala je Puljak.

Nakon rasprave, izvješće o Planu gospodarenja otpadom za 2015. godinu je usvojeno uz pet glasova protiv i četiri suzdržana.

Vrdoljak i Podrug su, dodajmo, glasali za izvješće Plana gospodarenja otpadom.

10.25 - Predsjednica stranke Pametno Marijana Puljak se također uključila u raspravu.

- U 2015. godini građani Splita su uložili 15 milijuna kuna za unapređenje i bolju organizaciju gospodarenja otpadom. Od toga je 670.000 kn uloženo u medije, promidžbu, edukaciju, duplo više nego prethodne godine. I što su građani dobili nakon ovih ogromnih uloženih sredstava? Gotovo ništa! Ciljevi koje Čistoća ostvaruje su nabavka opreme i saniranje gradskih divljih deponija (izuzev onih koji navodno nisu u njenoj nadležnosti poput npr. Kopilice, TTTS-a) - krenula je.

U periodu od sedam godina, nastavila je, nisu napravljeni nikakvi pomaci naprijed, niti jedan razvojni cilj nije ostvaren i uloga Čistoće je ograničena na nabavku opreme za čišćenje ulica, pražnjenje kontejnera i zatrpavanje otpada na Karepovcu, kao što se to radilo prije 51 godinu, davne 1964. kad je Karepovac postao 'privremeno odlagalište otpada', a Split imao nekoliko puta manji broj stanovnika.

- Državna revizija je utvrdila da se novac prikupljen namjenski za sanaciju Karepovca koristio nenamjenski. Građani su umjesto u Karepovac, 80 milijuna kuna dali u Zapadnu obalu. To je ono u čemu je Grad dobar, u nenamjenskom trošenju sredstava vlastitih građana. I nitko ne odgovara za to - poručila je.

Kazala je da  nisu izgrađena reciklažna dvorišta, nisu postavljeni zeleni otoci, nisu ostvareni uvjeti za izdvajanje biootpada (kompostana), nije uvedeno razdvajanje otpada na kućnom pragu, nije izgrađeno odlagalište glomaznog niti građevinskog otpada, a od odvojeno prikupljenih 16.687 tona, Čistoća je prikupila svega pet posto dok su njeni kooperanti prikupili 95 posto otpada.

To nas vodi k zaključku da su potpuno suvišne sve one nesuvislo raspoređene šarene posude (ukupno 1632) za papir, staklo, plastiku, tetrapak... jer očito otpad iz njih ipak završi na istoj hrpi - Karepovcu. Drugi je zaključak da su efikasniji nosioci koncesija nego Čistoća.

- Nažalost vidimo da nije ostvareno niti polovica cilja u 2015. Cilj je bio 24 posto, a ostvareno je 10,4 posto. Tko snosi odgovornost za neizvršenje plana i kakve su posljedice? Tko je odgovoran za, citiram dio iz zaključka Izvješća: 'nedovoljnu motiviranost i organiziranost izvršitelja Plana na lokalnoj razini'. Neprihvatljivo je 'izvlačiti se' na 'sistemske probleme, nedorečenost zakonskih propisa, mjera i poticaja...'. Najvažnije pitanje je što kanimo poduzeti da se to promijeni? Zašto je u 2015. godini prikupljeno manje razdvojenog otpada nego u 2014. i 2013., dok je istodobno broj posuda za različite frakcije otpada sve veći kao i izdvajanja za marketing? Koji su razlozi pada?

Što menadžment Čistoće kani poduzeti da poveća količine odvojeno prikupljenog otpada? Što poduzima? Zašto je u Nacrtu Plana (prije tri tjedna) stavljeno da je u 2015. odvojeno sakupljeno 23% otpada, a danas u izvješću više od dvostruko manje? Karepovac se planira zatvoriti do 31.12.2018. godine, godinu dana iza zakonskog roka. Tko će odgovarati za to što će se promašiti zakonski rok? Tko će odgovarati što će građani Splita plaćati penale? - pitala je Puljak.

9.55 - Zdeslav Benzon (HSLS) se uključio u raspravu.

- Ovo što smo čuli od dogradonačelnice ne stoji. Piše da su planirana sredstva koje će građani otplatiti 40-ak milijuna kuna. Ono što je Škorić govorio je točno, moglo se prijaviti projekt u Zagreb, dovoljno je bilo da se imovinski odnosi rješavaju. Odlagalište u Lećevici će biti gotovo 2018. godine, a mi planiramo sanaciju Karepovca završiti tek krajem te godine. Sve manje i manje otpada se prikuplja, to mi je neshvatljivo. Ili edukacija ne valja ili se krivo usmjerava. Potrebno je stalno educiranje, a ne kampanjama jednom godišnje. Što se tiče reciklažnih dvorišta i zelenih otoka, to je pokazatelj da nema svijesti koliko je taj problem odvajanja otpada bitan. Potrebno je na tome raditi svakodnevno - kazao je Benzon.

Ljubica Vrdoljak (HDZ) je kazala da postoji 550 zelenih otoka, ali nemaju infrastrukturnu pripremljenost.

Zakon o gospodarenju otpadom je u velikoj mjeri neprovediv, a ne postoji ni tržište za biološki otpad. Čistoća planira dva mobilna reciklažna dvorišta, dodala je.

9.45 Predsjednik Gradskog vijeća Boris Ćurković je zamolio Cokarića da ubrza.

Prvi se javio Petar Škorić (HDZ) u ime Kluba vijećnika Domoljubne koalicije.

- Obimno izvješće s hrpom podataka, hrpom konstatacija. Fali vizije planova načina daljnje sanacije. Konstatirano je da nije riješena na primjeren način primarna selekcija otpada, ali nismo čuli kako raditi na poboljšanju toga. Ali, želim skrenuti pozornost na to da Grad Split osim rješavanja imovinskih odnosa, čemu dajem priznanje, nije napravio gotovo ništa na saniranju odlagališta. Grad Split ima mogućnost izvlačenja sredstava iz strukturnih fondova, ali nije pokrenuo niti postupak za aplikaciju sredstava. Preko našeg Ministarstva na raspolaganju su bespovratna sredstva, 60 milijuna kuna, a na tome se ništa ne radi. Svi troškovi mogu se retroaktivno naplatiti, a što je Grad Split po tom pitanju napravio? U tri godine se nije napravilo ništa po strateškim dokumentima za apliciranje, zato ne možemo povlačiti sredstva za ceste. Bez obzira što ne postoji Strategija grada Splita, radi se na urbanoj aglomeraciji i tu postoji osnova da se aplicira. Neka sve bude spremno sada, a ne da ide na teret građana - kazao je Škorić.

Batarelo mu je odgovorila:

- Gospodine Škoriću, potpuni promašaj, niti ispravak netočnog navoda. Ovo je izvješće Plana za 2015. godinu, nisu vizije ni planovi budućnosti. Fond provodi natječaj kad riješimo imovinsko pravne odnose. To se ne odnosi na ovu upravu, nego na sve prethodne, jer smo mi to očistili. Zahvaljujući tome, jednog dana će se s Karepovcem nešto i dogoditi. Ovo je izvješće, a plan i program se provodi kako možemo s obzirom na zatečeno stanje - kazala je dogradonačelnica.

Škorić joj je replicirao da čekajući planove i programe dočekat će kraj mandata, a neće napraviti ništa.

9.35 - Sjednica se nastavila malo iza devet sati, u vijećnici je 21 vijećnik. Prva točka je strateška karta buke s ocjenskom godinom 2011. Usvojena je jednoglasno, s 21 glasom podrške.

Na rasporedu je izvještaj o izvršenju Plana gospodarenja otpadom za 2015. godinu.

Izvjestitelji su pročelnik za komunalu Špiro Cokarić i dogradonačelnica Aida Batarelo.

- U pripremi smo sanacije Karepovca. Otkupljujemo zemljište, to je pri kraju. Sanitarni deponiji je prva faza sanacije. U dobrom dijelu je pripremljeno je za dobiti rješenje o vlasništvu. Promijenjen je sudac, čekamo da novi sudac izda rješenje. Veliki dio parcela je riješen, a problem je što vlasnici traže otkup parcela i izvan obuhvata. Izmjena sanacije je napravljena, dobivene su sve suglasnosti i čekamo potvrdu izmjene glavnog projekta. Zagrebački IGH radi izvedbeni projekt i očekujemo da do polovice 6. mjeseca dobijemo izvedbene projekte - iznio je Cokarić.

Naveo je i kako je na Karepovcu postavljena ograda i zasađena stabla, te da se kontrolira zrak i ne deponira se tijekom cijelog dana.

Što se tiče odvojenog prikupljanja otpada, prema Planu gospodarenja iz 2015., kazao je da se trebalo imati tri reciklažna dvorišta, poslije se zakon mijenjao, pa je bilo potrebno sedam.

- Imamo jedno i to na Karepovcu, koje radi samo ujutro, pokazala se mala zainteresiranost građana za dovoz otpada u reciklažno dvorište - rekao je.

Ranije objavljeno:

Vijećnici od devet sati nastavljaju prekinutu sjednicu od prošlog utorka. Nakon deset i pol sati sjednica je prekinuta nakon usvajanja kupnje Hvidre, i tim u vezi i rebalansom proračuna. U nastavku se očekuje brži kraj, iako je pred vijećnicima još pola dnevnog reda. 

Počinje se kartom buke, temeljitija rasprava, možda malo burnija može biti na izvješću o izvršenju Plana gospodarenja otpadom za prošlu godinu. Najžučnija prepucavanja se mogu očekivati na imenovanju parka na Plokitama Prvim splitskim odredom. Tim više što je (opet) razbijena spomen ploča, za što su antifašisti uperili prst u 'gospodu iz oporbe' zbog govora u Vijeću na prošloj sjednici prije odluke o  uvrštavanju imenovanja u dnevni red, a Odbor za branitelje splitskog HDZ-a uzvratio Udruzi antifašista i antifašističkih boraca.

Nakon rasprave o parku koji bi trebao nositi ime Prvi splitski odred, na redu je odluka o imenovanju Prilaza žrtava komunizma na Katalinića brigu, također neizvjesnog sadržaja i ishoda.

Osim toga, izdvojimo i da je među točkama i raspisivanje natječaja za prodaju gradskog (građevinskog) zemljišta u Vukovarskoj ulici gdje bi trebala niknuti poslovno-stambena zgrada.

Vaša reakcija na temu