Županijski vijećnici jednoglasno su odlučili da je kanjon rijeke Cetine značajan krajobraz sada kada su se stekli svi uvjeti, odnosno pribavljenje sve suglasnosti za zaštitu. O povijesti kanjona i zaštiti govorio je i Guido Piasevoli iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Splitsko-dalmatinske županije. Podsjetio je da je Ustanova pokrenula postupak 2005. godine, da je 2008. preventivno zaštićen te da nakon dobivanja suglasnosti dvaju ministarstava i nešto smanjenog obuhvata sada zaštita iznosi 6492,99 hektara i proteže se od Omiša do Tisnih stina.
Ovom zaštitom bitnih ograničenja za dosadašnje aktivnosti stanovnika nema. Na upit SDP-ove vijećnice Sandre Mitrović Nikšić što znači zaštita za stanovnike koji se su bavili raftingom, kanuingom i sličnim aktivnostima, ravnatelj Ivan Gabelica decidirano je odgovorio da ovo ide samo u prilog mještanima.
- Mi ni do sada nismo raspisivali koncesije da se ne javi netko sa strane nego da se bave mještani koji žele jer nitko bolje od njih neće paziti. Zaštita će onemogućiti nelegalne ulaze, a mi ćemo i dalje omogućiti mještanima rad. Pazit ćemo, naravno, na kapacitiranost da se ne dogodi previše aktivnosti odjednom - odgovorio je.
Predsjednika Skupštine, HGS-vog Petroslava Sapunara, zanimalo je koja su ograničenja ako se ide u veći stupanj zaštite i je li to moguće.
Odgovoreno mu je da bi bila veća ograničenja u tom slučaju.
Sa strane je dožupan Luka Brčić naglasio kako su neki 'ribiči' neznanjem učinili štetu jer su doveli štuku u Cetinu.
- To je veće zagađenje nego Karepovac. Njega će se sanirati, a štuke se više ne možemo riješiti, ali radimo na smanjenju populacije tog 'predatora'. Jedan od načina je i da se dozvoli kontinuirani izlov - dodao je dožupan.