Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Baletni koncert u Domu umirovljenika na Zenti: 'Nešto najljepše u ovoj godini!'

Baletni koncert u Domu umirovljenika na Zenti: 'Nešto najljepše u ovoj godini!'

Odabranim isječcima iz 'Orašara', čarolijom plesa 'Smrt labuda', tangom iz 'Brela', ili 'ciganskim plesom' Bogdanić je sa svojim pulenima pogodio ravno u žicu

Razgaljena srca u Domu umirovljenika, osmijeh i pljesak te ispraćaj umjetnika na nogama, najbolji su pokazatelj ljepote čina koji su priredili baletani pod vodstvom ravnatelja Baleta HNK Split Dinka Bogdanića.

Mali, ali veliki baletni koncert u Domu umirovljenika na Zenti u petak navečer izvela su djeca polaznici baletnog studija te solisti i dio ansambla Baleta HNK Split.

Odabranim isječcima iz 'Orašara', čarolijom plesa 'Smrt labuda', tangom iz 'Brela', ili 'ciganskim plesom' Bogdanić je sa svojim pulenima pogodio ravno u žicu.

Sve emocije su se izmiješale u punoj sali Doma, ali tango je tango, ljepota je ljepota, bez obzira na godine i svu prolaznost života. Poseban je bio i 'ciganski ples' kojem je, kako je duhovito rekao Bogdanić, poseban temperament dodala Maja Lončar jer je ipak  Splićanka. Za veselje je bio zadužen 'Orašar'.

A da bi se dočaralo kako izgleda jedan 'trening' baleta, Bojana Lipovšćak je uvodno izvela i nekoliko vježbi na 'štapu'.

Šef baletana se obraćao izvođačima na francuskom, a potom i objasnio publici.

- Koristimo francusku terminologiju jer je balet i nastao u Francuskoj - komunicirao je Bogdanić s gledateljima.

Pljesak za pljeskom se nizao, a na koncu je obećano stanarima Doma umirovljenika kako će im organizirati i dolazak na predstavu u kazalište.

- Od 365 dana u godini, ovo mi je bilo najljepše! Hvala što ste nam ovo priredili - zahvalila se umirovljenica Marta Matešić.

Dodala je da je u mladosti gledala baletne predstave u Zagrebu, ali da je u Domu bilo posebno jer je na manje od dva metra razmaka od balerina i baletana mogla uočiti svaki pokret i uvidjeti svu težinu neopisive ljepote.

Među publikom je bila i Antica Babić koja je bila balerina u Boki Kotorskoj.

Otišla je samo stisnuti ruku Bogdaniću i zahvaliti se na jedinstvenoj večeri.

- Odlično je bilo! Izvanredan događaj - oduševljen je bio i 92-godišnji Uroš Kolimbatović.

Vitalni Bračanin proveo je život u Zagrebu, prije 15 godina pokopao je suprugu na Supetru, a do ponovnog susreta s voljenom pronašao je prije 11 godina svoje mjesto u Domu umirovljenika. Ovakve večeri zlata vrijede.

Lijepa večer rodila se na inicijativu Mirjane Delić, nekadašnje zagrebačke balerine koja je predložila Bogdaniću ideju, a baletani objeručke prihvatili.

- Zaista smo zahvalni na izuzetnom daru. Nemam riječi kojima bih izrazila zahvalnost  - kazala je Gordana Jerčić, radna terapeutkinja u Domu umirovljenika.

Balerine i baletani božićnu čaroliju nastavit će širiti i dalje izvan teatra...

Vaša reakcija na temu