Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Drugi 'Studentski etnografski filmski festival' 22. i 23. svibnja u Zadru

Drugi 'Studentski etnografski filmski festival' 22. i 23. svibnja u Zadru

Program će se sastojati od predavanja stručnjaka, okruglog stola i predstavljanja rada studentskih udruga, novih studentskih časopisa...

Drugi 'Studentski etnografski filmski festival' održat će se 22. i 23. svibnja u Zadru, a organiziraju ga studenti etnologije i kulturne antropologije Sveučilišta u Zadru u suradnji s udrugom ANTROPOP.

- Ovo je prvi festival takvog tipa na našim prostorima. Premda već duže postoje festivali etnografskog filma (kao što je Etnofilm festival u Rovinju, Dnevi etnografskega filma u Ljubljani ili Međunarodni festival etnološkog filma u Beogradu) u kojima se, uz prikazivanje filmova renomiranih autora, studentski filmovi obično nalaze na margini, posebnost SEF festivala je upravo u tome što daje priliku isključivo studentima etnološkog i antropološkog usmjerenja da predstave svoja istraživanja i promišljanja u/o vizualnom mediju. Tako se kreira prostor za komunikaciju te kreativno i znanstveno izražavanje lišeno visokih produkcijskih očekivanja. Ono na što se SEF festival usredotočuje jest znanstvena misao realizirana u vizualnom mediju te uopće propitivanje granica i mogućnosti njena ukalupljivanja, odnosno (re)prezentacije kroz jedan takav likvidan i nadasve subjektivan medij – poručuje predsjednica udruge ANTROPOP Petra Valovičić.

Na prošlogodišnjem SEF festivalu, između ukupno 17 prikazanih filmova koji su pristigli iz pet zemalja, najupečatljiviji su se pokazali radovi mladih vizualnih antropologa sa Sveučilišta u Beogradu te su neki od njih posve zasluženo odnijeli i naslove pobjednika prvog SEF festivala. Jednoglasnom odlukom stručni žiri je odabrao film Vanje Ristić, Mile Radonjić i Edina Alije 'The spring in the summer', dok je publika odlučila nagraditi film Relje Pekića 'Crossroads of culture'. 

Dnevni program festivala ugostio je renomirane stručnjake iz područja vizualne antropologije kao što su dr. sc. Arjang Omrani i dr. sc. Thomas John sa Sveučilišta u Berlinu, dr. sc. Senka Božić Vrbančić sa Sveučilišta u Zadru, dr. sc. Etami Borjan sa Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Sanja Puljar D'Alessio sa Sveučilišta u Rijeci, a pridružio im se i naš poznati redatelj i profesor na Akademiji dramskih umjetnosti Zrinko Ogresta. Kroz predavanja su se obradile brojne zanimljive teme; od postkolonijalnog etnografskog filma, preko promišljanja transkulturalizma i montaže, koncepta etosa u etnografskom filmu i antropologije emocija, pa sve do poetike klasičnog hrvatskog kratkometražnog igranog filma. 

- Drugi SEF festival bit će koncipiran na sličan način. Cjelodnevni program sastojat će se od predavanja stručnjaka, okruglog stola i predstavljanja rada studentskih udruga i novih studentskih časopisa u regiji, dok će u sklopu večernjeg programa zainteresirani posjetitelji imati priliku uživati u studentskim filmovima koji će se, ako nam vrijeme dopusti, prikazivati u Kapetanskom parku. Nadamo se da će nam se, kao i prošle godine, pridružiti i mnogi autori filmova te da će se ponovno uz projekciju filmova razvijati i zanimljiva diskusija uz koju se pobuđuju kreativne energije – govori Valovičić.

Prošlogodišnjem SEF festivalu prethodila je višetjedna radionica na kojoj su, pod mentorstvom Borisa Zubčića, zainteresirani studenti imali prilike savladati osnove filmskog jezika i montaže. 

- Ove godine odlučili smo organizirati radionicu u sklopu SEF festivala kroz suradnju s beogradskim studentima koji imaju višegodišnje iskustvo organizacije Škole vizualne antropologije, odnosno radionice u sklopu koje su nastali brojni dobri filmovi, a neki od njih su se prikazivali i na različitim europskim festivalima etnografskog filma – otkriva predsjednica udruge ANTROPOP.

Ovakvo međunarodno umrežavanje studenata i (budućih) vizualnih antropologa upravo je ono što su organizatori priželjkivali prilikom organizacije prvog SEF festivala – svjesni da je suradnja poželjna, ohrabrujuća i poticanja, kreirali su i grupu 'Balkantro network' kako bi sustavno prionuli razvoju i etabliranju vizualne antropologije i etnografskog filma na ovim područjima. 

'Balkantro network' za sada je još neformalna grupa, napravljena za studente, profesore, organizacije, institucije, a putem koje se isti mogu povezivati te razmjenjivati znanje i projekte vezane uz vizualnu antropologiju te etnografski film. Grupa ima tendenciju postajanja platformom koja bi u sebi sadržavala i bazu studentskih filmova.

Vaša reakcija na temu