Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
PRIČA O CRKVI SV. CIPRIJANA: Zadnja misa služena je 1914. godine, a onda je postala trgovina

PRIČA O CRKVI SV. CIPRIJANA: Zadnja misa služena je 1914. godine, a onda je postala trgovina

O crkvama u staroj jezgri Splita više se može saznati na izložbi u Galeriji Muzeja grada

Crkva sv. Ciprijana nalazila se sjeverozapadno od Dioklecijanove palače, uz vrata od Pisture, u današnjoj Bosanskoj ulici. Vrijeme izgradnje same crkve nije poznato, ali se spominje već u darovnici na latinskom jeziku iz 1119. godine.

Obnova crkve započela je u XIV. stoljeću. Pretpostavlja se da je bila vlasništvo biskupije ili Kaptola jer je imala beneficije i posebne upravitelje. Uz nju se nalazio samostan trećeretkinja sv. Frane Asiškog, pučki nazivane picokare, koje su je održavale do 1914. godine kada su ukinute. Picokare su bile svjetovnjakinje s nekim obvezama redovnica. Njihova djelatnost bila je uglavnom molitvena i dobrotvoma.

Crkva je bila skromno i oskudno namještena. U XVI. st. dobiva zvono na preslicu. Do danas je sačuvana samo predromanička transena i ulomci kamenoga crkvenog namještaja te kao pokretna baština zvono i slika sv. Ciprijana, koja se pripisuje splitskomu kasnobaroknom slikaru Sebastijanu Deviti iz XVIII. stoljeća.

Posljednja misa u crkvi služena je 1914. g. Nakon toga ju je trgovac Risto Pejanović koristio kao trgovinu te srušio 1928. godine i na njenom mjestu sagradio novu zgradu.

Više o crkvama možete saznati na izložbi 'Crkve u staroj jezgri grada Splita' koju možete posjetiti tijekom svibnja i lipnja u Galeriji Muzeja grada Splita u Dioklecijanovoj ulici.

Vaša reakcija na temu