Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Noć muzeja: 'Košarka se smatrala ženskim sportom, pa su nam svašta dobacivali'

Noć muzeja: 'Košarka se smatrala ženskim sportom, pa su nam svašta dobacivali'

Split ima što ponuditi, pokazati i pohvaliti se svojim kulturnim dostignućima - kazao je Baladasar

Gradonačelnik Ivo Baldasar označio je početak Noći muzeja u Splitu otvaranjem izložbe 'Art - password' u Galeriji Muzeja grada Splita.

- Još jednom započinjemo ovu kulturnu noć u našem gradu. Nadam se da su se svi potrudili ponuditi nešto novo u odnosu na prošlu godinu i da će posjetitelji moći uživati. Intencija Grada je da što više otvorimo muzeje, galerije, izložbe prema javnosti, prije svega građanima i turistima. Split ima što ponuditi, pokazati i pohvaliti se svojim kulturnim dostignućima - kazao je Baladasar.

'Art - password' je ilegalna izložba slikarskih i kiparskih umjetnina koja je za vrijeme talijanske okupacije 1943. godine održana u stanu kipara Marina Studina u ulici CorsoItalia broj 15., odnosno Tartaglinoj ulici, a danas Ulici kralja Zvonimira u Splitu.

- Ova izložba je od europske važnosti bila onda, ali bi trebala biti i sada. Otpor okupatoru nije bio sam rat, bombe i puške, već i kultura - kazalište, radio, mediji... Kroz ilegalnu izložbu je prošlo oko dvije tisuće Splićana koji su s lozinkom, odakle i ime ovoj izložbi, ulazili u stan gdje su bila izložena djela. Kako su Split i Splićani veliki, pokazala je i činjenica da nitko nije znao niti se saznalo da se ova izložba održava - rekao je dr.sc. Tonći Šitin, autor izložbe.

Ukupno je izloženo 30 djela likovne zbirke, uz niz fotografija iz navedenog razdoblja te ostala građa. Manji dio radova s izložbe koja je prezentirana poslije Drugog svjetskog rata bio je otkupio Muzej narodne revolucije u Splitu, zbirku je naslijedio Muzej grada Splita, a veći dio djela, prema sjećanju sudionika i organizatora, otkupili su građani Splita, koji su zbog tajnosti ostali nepoznati.

19 sati - Kuća slave splitskog sporta

Noć muzeja u Kući slave splitskog sporta u znaku je košarkaškog kluba Split. Tribina kojoj su nazočili neki od najvećih igrača koji su trčali parketom na Gripama privukla je mnogo znatiželjnika.

Kronološki se razgovaralo o svim fazama kroz koje je klub prošao, usponima, padovima, nedaćama, najvažnijim pobjedama i trofejima, a tribina je zaključena osvrtom na sadašnje stanje velikana s Gripa.

Lovre Tvrdić, Damir Šolman, Mladen Tudor, Željko Jerkov, Vinko Capo Bajrović, Velimir Perasović, Damir Tvrdić i Josip Bilić prisjetili su se najznačajnijih dana u povijesti kluba koji je nosio imena - Split, Jugoplastika, Pop 84, Slobodna Dalmacija i Croatia osiguranje.

- Pede.., pede... tako su nam dovikivali kada smo tek krenuli. Košarka je smatrana ženskim sportom, a mi koji smo išli njihovim stopama prolazili smo s takvim uvredama - prisjetivši se samih početaka kazao je Vinko Bajrović.

Apostrofitalo se mnogo imena koja su podigli splitsku košarku na razinu najuspješnijeg košarkaškog kluba 20. stoljeća - Branko Radović, Krešimir Ćosić, Enzo Soveti, Božidar Maljković...

- Dino Rađa i Toni Kukoč su dva igrača na račun čijeg smo talenta osvojili tri uzastopne europske krune. Moramo biti iskreni i reći kako nas je Božidar Maljković vodio, mi ostali smo uvijek priskočili kad je trebalo, a Toni i Dino su nas vodili kroz uspjehe naše generacije. Pa čak do te razine da su nas ratne 1991. iz Beograda pozdravljali na nogama i pljeskom kada smo odnosili zadnju titulu prvenstva Jugoslavije - kazao je Perasović, važan kotačić 'žutih' u šampionskoj generaciji koja je osvojila sve što se osvojiti moglo.

Atmosferu je dodatno uljepšao Mladen Tudor, odsviravši himnu Jugoplastike, a posjetitelji mogu uživati i u izložbi dresova košarkaškog kluba, od onih najranijih pa sve do dosadašnjih.

22.15 sati - Info zona

Vesela atmosfera je vladala u Infozoni gdje su studenti Umjetnička akademije u Splitu izlagali svoje završne radove iz područja slikarstva i grafike.

Pet djela izložili su Lina Aljinović, Dea Cerić, Dominik Duboković, Marina Ozretić i Katarina Sokol. Posjetitelja je bilo i više nego što se očekivalo, a studenti su bili zadovoljni svojom izložbom. Možemo slobodno reći da su radovima impresionirali građane, a mladi umjetnici se nadaju kako neće stati na ovome.

- Naše radove su došli vidjeti i stari i mladi. Osjetili smo kako su bili zadovoljni, a sve smo ih počastili hranom i pićem. Drago nam je kako smo mi bili jedni od onih kojima je omogućena izložba na Noći muzeja - kazala nam je Lina Aljinović, studentica UMAS-a.

23 sata - Etnografski muzej

Etnografski muzej je bio obojen motivima Dalmacije, a izložbom 'Čovjek i more' predstavljene su najvažnije teme našeg ribarstva.

Posjetitelja nije bilo koliko i lani, ali zaposlenici napominju kako muzej nije posjetila ni zanemariva brojka.

U obilasku muzeja smo zatekli Poljakinju Milenu, volonterku udruge Help koja u Splitu boravi tri mjeseca.

- Ovo mi je drugi muzej u kojem sam bila večeras. Sjajna je ovo prilika za posjet muzejima besplatno. Želim se što bolje upoznati s kulturom Hrvatske i Dalmacije, a ova noć će mi pomoći u tome. Program još traje i sigurno ću obići još koji muzej večeras - kazala je 22-godišnja Milena.

24 sata - Dioklecijanovi podrumi

U Dioklecijanovim podrumima nije vladala gužva kao u ljetnim danima, ali je bilo zainteresiranih u kasnim noćnim satima.

- Večeras nas je posjetilo oko 1600 ljudi. Očekivalo se malo više, ali s obzirom na vrijeme, posjeta je zadovoljavajuća iako manja nego lani. Nekako je najviše bilo Splićana, ali primjetio se i dobar broj stranaca, turista - kazao je Ivan, jedan od volontera u Noći muzeja.

Za posjetitelje Noći muzeja priređena je i prezentacija o najnovijim arheološkim istraživanjima provedenim u podrumima Dioklecijanove palače, a uz stručno vodstvo zainteresirani su mogli i obići Podrume.

Vaša reakcija na temu