11/08/25 · 14:30

Brodu 'Moby Drea' naređeno napuštanje splitskog brodogradilišta i hrvatskog teritorijalnog mora!

'Utvrđene nove činjenice'

Brodu 'Moby Drea' naređeno napuštanje splitskog brodogradilišta i hrvatskog teritorijalnog mora!
Foto: Veljko Martinović
Piše M. K.
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Brod 'Moby Drea', koji je nedavno u teglju doveden u splitsko brodogradilište 'Brodosplit' radi planiranog remonta, mora napustiti luku i teritorijalne vode Republike Hrvatske u roku od sedam dana. Odluka je donesena rješenjem Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, a uslijedila je nakon jutrošnjeg sastanka predsjednika Vlade RH, ministra mora, prometa i infrastrukture te ministrice zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Kako navodi Ministarstvo, zajedničkim postupanjem Ministarstva mora, Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije te Državnog inspektorata utvrđene su nove činjenice koje upućuju na to da bi boravak broda u Hrvatskoj mogao značiti zbrinjavanje otpada protivno domaćim propisima.

Zbog toga je vlasniku broda i Brodograđevnoj industriji Split d.d. izdano rješenje o obaveznom napuštanju brodogradilišta i hrvatskog teritorijalnog mora, uzimajući u obzir vrijeme potrebno za organizaciju tegljenja broda bez posade.

Vijest je stigla uoči najavljenog prosvjeda na Matejuški protiv radova na brodu s panelim azbesta. Jedan od zahtjeva Splićana i susjednih gradova je da brod napusti Hrvatsku.