17/04/26 · 08:35

'Crvena voda' Jurice Pavičića u izboru za prestižnu nagradu: 'Ovo je kao Oscar za krimić'

Već ih je niz 'pokupio'

'Crvena voda' Jurice Pavičića u izboru za prestižnu nagradu: 'Ovo je kao Oscar za krimić'
Foto: Duje Klarić / press
Piše A. A.
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Roman 'Crvena voda' Jurice Pavičića jedan je od deset krimića nominiranih za prestižnu britansku nagradu Dagger for Crime Fiction in Translation u kategoriji kriminalističkih romana koji nisu izvorno napisani na engleskom jeziku, no prevedeni su i objavljeni na britanskom tržištu. Nagradu Dagger dodjeljuje britansko Udruženje pisaca kriminalističkih romana (Crime Writers’Association) kojem predsjeda Maxim Jakubowski, poznati britanski novinar, urednik i pisac krimića.

'Dagger je jako ugledna nagrada, dobivali su je autori poput Andrea Camillerija i Henninga Mankella. Riječ je gotovo o nečemu što je Oscar za krimić, pa bi ovo bilo kao nominacija za Oscara za strani film. Što se mene tiče, jedva čekam uzeti u ruke ostalih devet nominiranih i volio bih da ih što više bude prevedeno kod nas', izjavio je Jurica Pavičić.

Roman 'Crvena voda' izvorno je objavljen 2017. u izdanju Profila. U Velikoj Britaniji objavio ga je londonski izdavač Bitter Lemon Press pod naslovom 'Red Water', u prijevodu Matta Robinsona, a britanski kritičari roman su i ranije svrstavali među najzapaženije europske romane posljednjih godina. Tako je The Sunday Times u svibnju prošle godine roman proglasio knjigom mjeseca te su pohvale stigle i iz The Financial Timesa.

Književna kritičarka Joan Smith roman je opisala kao jedan od najboljih koje je pročitala u dugo vremena, istaknuvši kako Pavičić kroz priču o nestanku tinejdžerice Silve gradi slojevitu sliku raspada Jugoslavije, obiteljskih trauma i dugotrajnih društvenih promjena.

Značajan međunarodni uspjeh roman ‘Crvena voda’ ostvario je i u Francuskoj gdje je 2021. osvojio nagrade Le Point du Polar européen i Grand Prix de la littérature policière, dok je godinu dana kasnije dobio i nagradu kritike Prix Mystère de la critique za najbolji strani krimić.

U Hrvatskoj ‘Crvena voda’ nagrađena je nagradama Ksaver Šandor Gjalski i Fric. Kazališna adaptacija Ivora Martinića u režiji Ivice Buljana premijerno je izvedena u splitskom HNK-u 2023.

S ovom je nominacijom za nagradu Dagger roman potvrdio svoj status jednog od najnagrađivanijih hrvatskih književnih djela u inozemstvu posljednjih godina. Ujedno je učvrstio poziciju Jurice Pavičića kao jednog od istaknutijih suvremenih europskih pisaca kriminalističke proze.

'Crvena voda' Jurice Pavičića u izboru za prestižnu nagradu: 'Ovo je kao Oscar za krimić'

PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp