Prva hrvatska Junior Ranger grupa mladih čuvara prirode okupila se u Nacionalnom parku 'Krka' na trećoj radionici u sklopu Erasmus+ projekta 'Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja', u potpunosti financiranog sredstvima Europske unije. Susret je održan u subotu, 19. srpnja 2025., u Eko kampusu 'Krka' u Puljanima pod vodstvom članova Udruge studenata biologije BIUS iz Zagreba.
Ljubav prema prirodi, biljnom i životinjskom svijetu, vodenom ekosustavu i tajnovitom podzemnom svijetu krša spojila je studente Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s mladima iz Područne škole Oklaj. Udruživši snage da bi dali svoj doprinos očuvanju bioraznolikosti, pokazali su da je Eko kampus 'Krka' idealno mjesto za okupljanje zaljubljenika u prirodu, za učenje, istraživanje i razmjenu znanja i za druženje i stvaranje trajnih prijateljstava radi plemenitog cilja: razumijevanja prirode i njenih savršenih procesa.
Nakon što su poslušali kratki teoretski osvrt na beskralješnjake, studenti biologije i mladi čuvari prirode opremili su se mrežama za hvatanje kukaca znatiželjno iščekujući koji će im se zaplesti u mrežu – zadatak naizgled jednostavan, ali nimalo lak. Uhvaćene kukce promatrali su, bilježili i fotografirali s posebnom pažnjom. Nakon terenskog rada uslijedio je rad u laboratoriju i upoznavanje s osnovnim metodama istraživanja u biologiji. Uz stručno vodstvo, znatiželjni rendžeri promatrali su čarobni svijet kukaca i obilje života u riječnoj kapljici. Zaintrigirali su ih živi primjerci, posebno oduševljenje izazvali su šišmiši odnedavno nastanjeni na obližnjoj terasi.
'Nacionalni park 'Krka' prava je riznica bioraznolikosti i savršena učionica na otvorenom. U sklopu programa 'Istraživač bioraznolikosti' provedenog u NP 'Krka' u razdoblju od tjedan dana uočili smo preko dvadeset i pet novih vrsta. Riječ je o vrstama koje su opisane u literaturi, ali su u parku uočene i zabilježene prvi put. Izuzetno nam je drago što su se te vrste zaplele upravo u naše mreže', potvrdili su nam članovi Udruge studenata biologije BIUS.
Dodali su kako se raduju novom programu volontiranja predviđenom za rujan, kada će se opet okupiti u velikom broju.
Sinergija znanja koje su stariji prenijeli mlađima budi nadu da se među mladim čuvarima prirode NP 'Krka' nalaze i budući biolozi. Do kraja ljeta mlade čuvare prirode očekuju nove kreativne radionice, a u rujnu će im se ondje pridružiti i njihovi kolege, rendžeri juniori iz Latvije i Finske.
Našim mladim čuvarima prirode i volonterima, studentima biologije i članovima Udruge studenata biologije BIUS zahvaljujemo na entuzijazmu i predanom zalaganju za očuvanje prirode!
Aktivnosti u sklopu projekta 'Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja' (2023-3-LV02-KA210-YOU-000170610) provode se od 1. veljače 2024. do 31. siječnja 2026. Ukupna vrijednost projekta iznosi 60.000,00 eura, što u potpunosti financira Europska unija. Nositelj projekta je Ķemeru nacionālā parka fonds iz Latvije, a projektni partneri su Gaujas nacionālā parka fonds iz Latvije, Kehittämisyhdistys Sepra ry iz Finske i Javna ustanova 'Nacionalni park Krka'. Ciljevi su projekta informiranje mladih o klimatskim promjenama, jačanje njihove svijesti o potrebi očuvanja prirode i okoliša, sudjelovanje mladih u dobi od trinaest do trideset godina u aktivnostima u sklopu projekta i razmjena njihovih iskustava preko zajedničkih platformi zaštićenih područja u zemljama koje su partneri u projektu te razvoj sistema motivacije mladih za sudjelovanje u očuvanju okoliša, njihovo umrežavanje i razmjena ideja.