Nakon velikog odaziva na natječaj za stipendiranje učenika i studenata u školskoj i akademskoj godini 2024./2025., Cemex Hrvatska je financijski podržao 11 mladića i djevojaka s prebivalištem u Kaštelima, Solinu te općini Klis.
Stipendije u mjesečnom iznosu od 150 eura za učenike i 200 eura za studente osim novčane naknade uključuju i mogućnost obavljanja stručne prakse, dobivanje pomoći u izradi maturalnog ili diplomskog rada, ali i mogućnost zapošljavanja nakon završetka škole ili studija.
- Ovaj program osmišljen je s ciljem da ponudi više od materijalne podrške, on je tu da stipendistima približi poslovni svijet i pokaže kako primijeniti svoje vještine i znanja u stvarnom radnom okruženju. Stipendijama želimo potaknuti buduće stručnjake za razvoj i zapošljavanje u struci upravo u lokalnoj zajednici u kojoj su odrasli. Osim toga, ovaj je projekt vrlo važan i za nas jer njime otvaramo prilike za zapošljavanje educiranih ljudi koji održavaju visoke standarde naše proizvodnje - kazala je Mirela Kotarac, direktorica ljudskih resursa i članica Uprave Cemexa Hrvatska.
Među 11 učenika i studenata, njih četvero je i ove godine dobilo Cemexovu stipendiju. Jedna od njih je Nikola Benutić s FESB-a.
- Uz financijsku pomoć, za mene ova prilika znači sigurnost i motivaciju - omogućava mi da ostanem u rodnom mjestu i pruža mi prilike za razvoj, a mogućnost gradnje karijere i usavršavanje kroz rad mi je također vrlo privlačna. Savjetovala bih svim svojim vršnjacima iz Solina, Kaštela i Klisa da i u budućim godinama iskoriste ovu mogućnost jer daje puno više od materijalnog aspekta - poručila je Benutić, a svojim zalaganjem stipendiju je i ove godine zaslužio Solinjanin Niko Kelava, maturant Elektrotehničke škole iz Splita.
- Stipendija mi definitivno puno znači, ali više mi je stalo do iskustva kojeg stječemo tijekom prakse i mentorstva. Što se tiče novca, uložit ću ga u računalo koje će mi pomoći pri rješavanju zadataka - rekao je Kelava koji razmišlja o mogućnosti radnog odnosa s Cemexom nakon završetka školovanja.
Svake godine se prilagođava izbor struke i profila za koje očekuju da će im biti potrebni u bližoj budućnosti, što za zamjenu umirovljenja, što za razvoj cementne industrije. Ove godine su stipendirali smjerove elektrotehnike, elektroenergetike, rudarstvo, računarstvo i strojarstvo.
Trećom generacijom stipendista Cemex financijski pomaže ukupno 31 učenika i studenata, a za to vrijeme je u mladiće i djevojke ‘uloženo’ nešto manje od 60 tisuća eura.
Jedan od ciljeva stipendiranja mladih je da se doskoči problemu iseljenja te da stručni kadar ostane raditi u sredinama iz kojih su potekli, naglasio je Branko Mozara, voditelj javnih poslova Cemexa Hrvatska.
Na dodjeli stipendija održan je i kratki panel sa sudionicima prošlogodišnje, druge generacije programa Cemex stipendija kako bi podijelili svoja iskustva o tome kako boravak u proizvodnoj industriji stvara dodanu vrijednost i oblikuje buduće stručnjake.
Osim stipendista i njihovih obitelji te predstavnika Cemexa, svečanosti su nazočili predstavnici gradova Solina i Kaštela te općine Klis, Splitsko-dalmatinske županije, ali i predstavnici obrazovnih i akademskih ustanova.
Cemexovi stipendisti
Učenici:
Stipe Bulić (Kaštela), Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku Split
Filip Dugeč (Kaštela), Tehnička škola za strojarstvo i mehatroniku Split
Niko Kelava (Solin), Elektrotehnička škola Split
Petar Sikirica (Solin), Elektrotehnička škola Split
Studenti:
Nikolina Benutić (Kaštela), Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje, Sveučilište u Splitu
Ivan Delić (Klis), Sveučilišni odjel za stručne studije, Sveučilište u Splitu
Hrvoje Dražić (Kaštela), Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje, Sveučilište u Splitu
Zvonimir Đikić (Kaštela), Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje, Sveučilište u Splitu
Vicenco Gizdić (Klis), Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje, Sveučilište u Splitu
Nika Peričić (Kaštela), Rudarsko-geološki-naftni fakultet, Sveučilište u Zagrebu
Lara Vuco (Solin), Rudarsko-geološki-naftni fakultet, Sveučilište u Zagrebu