Drugu godinu zaredom Cemex je dodijelio stipendije učenicima i studentima s prebivalištem u gradovima Kaštela i Solin te općini Klis. Tako potiču mlade koji se bave deficitarnim zanimanjima kojima se u Cemexu nude široke mogućnosti.
Ukupno deset stipendija u mjesečnom iznosu od 150 eura za učenike i 200 eura za studente ovom je prilikom dodijeljeno odabranim stipendistima koji su se prijavili na natječaj otvoren u listopadu. Osim financijske naknade, stipendisti u Cemexu mogu obaviti stručnu praksu, dobiti pomoć u izradi maturalnog i diplomskog rada te ostvariti mogućnost zapošljavanja nakon završetka škole ili studija.
- Svjesni smo velike potrebe mladih za konkretnim zanimanjima koja mogu prikupiti u praktičnom radu i uz dobre mentore. Stoga je glavni cilj ovog programa pomoći im da upoznaju poslovno okruženje i što znači primjena njihove struke u našoj industriji. To će im olakšati odabir karijernog smjera koji im najbolje odgovara te savladavanje izazova poslovnih početaka. Sigurni smo da na ovaj način svojoj organizaciji gradimo bolju budućnost, ali i dajemo doprinos razvoju stručnjaka koji će to ulaganje znati vrlo brzo vratiti zajednici - kazala je Mirela Kotarac, članica Uprave i direktorica ljudskih resursa Cemexa Hrvatska, te je istaknula zadovoljstvo kombinacijom prošlogodišnjih i novih stipendista u drugoj generaciji dodjele financijskih naknada učenicima i studentima.
Prošlogodišnja stipendistica Karla Periša s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje podijelila je svoje iskustvo u ovoj inicijativi.
- Pristup je bio izvanredan i prijateljski nastrojen. Dobili smo puno znanja i prilika. Posebno mi je bilo drago što sam mogla obavljati stručnu praksu i tako imala priliku učiti. Financijska pomoć studentu je uvijek dobro došla, ali je praktično iskustvo neprocjenjivo. Imala sam sreću što je puno ljudi sa mnom podijelilo svoje vrijeme i učilo me, te što sam stalno bila u Cemexovom pogonu - kazala je Periša na koju je takvo iskustvo utjecalo u nastavku školovanja.
- Moja istraživačka strana i ljubav prema materijalima nagnali su me da upišem doktorski studij i nadam se da će postojati nekakva suradnja s Cemexom u tom vidu. Svima želim čestitati što su dobili stipendiju, a znanje koje imate priliku steći i sve mogućnosti koje možete iskoristiti pratit će vas cijelu vašu karijeru. Zato vas savjetujem da iskoristite sve prilike koje vam se pružaju - poručila je ovogodišnjim stipendistima.
Među njima je najviše srednjoškolaca iz Elektrotehničke škole u Splitu, njih četvero, dvije stipendistice su iz Prirodoslovne škole u Splitu, te je jedan iz Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku. Svih troje studenata stipendista su polaznici FESB-a.
Prošlogodišnji mentor mladih stipendista Ivan Zorić je i sam obogaćen takvim iskustvom te razgovorom s mladima koji su dugogodišnjim zaposlenicima pružili nešto drugačiji pogled njihov posao.
- Njima je bilo neprocjenjivo upoznati naše ljude, atmosferu i način na koji radnici obavljaju svoj posao. Ne možemo očekivati da ćemo ih puno učiti o procesu rada, taj dio će učiti iz stručnih knjiga, ali je neprocjenjivo ono što dobiju u komunikaciji s našim ljudima - poručio je Zorić i tako savjetovao ovogodišnje stipendiste da dobro iskoriste sve mogućnosti koje im se pružaju.
Osim stipendista i njihovih obitelji, svečanosti su nazočili i brojni javni službenici iz gradova Solina i Kaštela te općine Klis, ali i pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, EU fondove i poljoprivredu SDŽ Anđelko Katavić.
Cemexovi stipendisti su: Borna Bradarić, Špiro Glavina, Niko Kelava iz Elektrotehničke škole u Splitu; Marin Vulas, Lucija Dujić i Karla Plepel iz Prirodoslovne škole u Splitu te Bepo Fiamengo iz Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku. Nikolina Benutić, Hrvoje Dražić i Zvonimir Đikić su stipendisti i studenti s FESB-a.