Najveća europska volonterska akcija pošumljavanja požarišta, popularna Boranka, ove je subote održala posljednju ovogodišnju akciju i to pošumljavanjem požarišta u naselju Plano iznad Trogira. Kampanja Boranka, koju već sedmu godinu zaredom organiziraju Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume, Hrvatska gorska služba spašavanja i Ravnateljstvo civilne zaštite, u suradnji s brojnim partnerima i institucijama, završila je za ovu godinu, a ukupno je u 44 održane akcije u posljednjih sedam godina u sadnji sudjelovalo više od 12.500 volontera koji su zajedno posadili preko 140.000 stabala u sadnicama, žiru i sjemenu. Akcije pošumljavanja nastavit će se i iduće godine.
Ovo je već treća godina kako se akcije pošumljavanja održavaju i u Planom gdje su u nekoliko većih požara izgorjele velike površine šuma. Tako su se u ovoj subotnjoj akciji udružili volonteri od Splita do Trogira, kako bi pomogli u obnovi šuma.
Uz volontere Saveza izviđača Hrvatske i Odreda izviđača Trogir te šumare Hrvatskih šuma, na akciji su sudjelovali i brojni drugi volonteri kao i predstavnici grada Trogira, koji je pomogao u organizaciji. Akciju je posjetio i zamjenik gradonačelnika Trogira, Viktor Novak koji je i osobno sudjelovao u sadnji sadnica, volonteri Crvenog križa Trogira sadili su, ali i pazili na sigurnost ostalih sudionika dok su pripadnici DVD i JVP Trogir s mladim snagama marljivo zalijevali sve novo posađene sadnice kako bi lakše preživjele naredno sušno i toplo razdoblje.
Najveći broj volontera na subotnjoj akciji činili su učenici i nastavnici iz Srednje škole Ivana Lucića iz Trogira, Osnovne škole prof. Filipa Lukasa iz Kaštel Starog, Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju iz Splita te studenti Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Splitu.
'Danas su naši učenici i učitelji imali priliku provesti iznimno zanimljiv dan na opožarenom području Trogira, sudjelujući u akciji Boranka. Akcija je bila besprijekorno organizirana, a naši sudionici su vrijedno zasukali rukave dajući svesrdno svoj obol ovoj plemenitoj akciji. Osjećaj zadovoljstva je velik da bi se mogao iskazati, a dojmovi nam se još sliježu. Ovo je prvi put da sudjelujemo u Boranci i jedino možemo žaliti što nismo više učenika uključili u aktivnost. Ali, eto nas i dogodine. Aktivnost ćemo diseminirati na školskom webu, a tu su sada i naši mali zeleni advokati koji će proširiti riječ među vršnjacima. Zahvaljujemo organizatorima na podršci i zaista, ponavljam, besprijekornoj organizaciji', izjavila je Ksenija Žarković, učiteljica engleskog jezika u Osnovnoj školi prof. Filipa Lukasa iz Kaštel Starog koja je dolazak učenika na Boranku organizirala u sklopu Erasmus programa 'Learn sustain'.
Na mnogim akcijama Boranke do sada su sudjelovali i brojni volonteri iz raznih stranih država pa su tako na ovu akciju došle i dvije volonterke iz Francuske i Njemačke koje sudjeluju u projektu Europskih snaga solidarnosti kroz program Erasmus.
'Ovo je najveći ovakav projekt u Europi i jako mi je drago da u njemu mogu sudjelovati. Mi u Njemačkoj, na sreću, nemamo problema sa šumskim požarima pa nemamo ni ovakve projekte. Zato sam se i prijavila kako bih pomogla izviđačima i drugim volonterima u sadnji novih stabala u Hrvatskoj', izjavila je Rieka Moellenbeck, mlada volonterka iz Njemačke.
Prije same akcije sadnje, predstavnici Hrvatskih šuma i Saveza izviđača Hrvatske okupljenim volonterima održali su edukaciju o važnosti šuma za okoliš i utjecaju klimatskih promjena na prirodu. Svim volonterima podijeljene su sadnice, alat za sadnju i radne rukavice nakon čega su šumari volonterima prezentirali što i kako se ispravno sadi. Na požarištu u mjestu Plano kod Trogira sadila se mješovita sastojina i to hrast crnika, crni jasen, čempres, pinjol i primorac, kako bi se stvorila što kvalitetnija šuma i očuvala bioraznolikost.
Podsjetimo, kampanja Boranka do sada je okupila više od 12,500 volontera iz čitave Hrvatske, ali i inozemstva, a ukupno su na požarištima u okolici Splita, Solina, Makarske, Trogira, Zadra, a sada i Šibenik izviđači i drugi volonteri Boranke do sada posadili više do 140.000 novih stabala u sadnicama, sjemenu i žiru. Time je Boranka postala najveća europska volonterska akcija pošumljavanja požarišta i sjajan primjer kako okupiti brojne volontere, institucije i organizacije u obnovi prirode.
U organizaciji Boranke sudjeluju i brojne institucije koje pružaju podršku izviđačima i drugim volonterima - Hrvatske šume, HGSS, Ravnateljstvo civilne zaštite, Crveni križ. Glavni sponzori ovogodišnje Boranke su Raiffeisen banka, Ferrero International, Radenska Adriatic, Henkel, DM, Hartmann, Abbot i Dacia.
Boranku kao pokrovitelji već godinama podržavaju Europski parlament, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Američka gospodarska komora, Veleposlanstvo Kanade, UHDDR, agencija IMAGO, agencija HEARTH, Svjetska skautska fondacija (World Scout Foundation) te Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora.