Edukativno-ekološkom izložbom fotografija 'Vrisak mora', eko grupa 'Zdravo more' Pomorske škole Split u suradnji s projektom 'Pomorsko je dobro' Splitsko-dalmatinske županije (SDŽ), još jednom je skrenula pozornost na opasnost od zagađenja mora i ugroženost ne samo morskih organizama, već i ljudi koji ih konzumiraju. Izložba je otvorena danas u Pomorskoj školi Split, a već sutra seli u Školu za dizajn, grafiku i održivu gradnju. Projekt Pomorsko je dobro kojeg provodi Upravni odjel za turizam, pomorstvo i promet SDŽ ovom prigodom je Pomorskoj školi donirao školski mikroskop kako bi unaprijedili svoje nastavne i izvannastavne aktivnosti.
Marijana De Marchi, profesorica ribarsko-nautičke skupine predmeta i mentorica eko grupe 'Zdravo more' Pomorske škole Split kazala je kako izložbu čine fotografije iz 20-tak eko akcija koje su proveli učenici u posljednjih pet godina.
- Za izložbu smo izdvojili zanimljive fotografije zagađenja mora i uz svaku od njih fotografiju morskog organizma koji je ugrožen tim onečišćenjem. Stavili smo čak i crnu vrpcu na njega kojom dajemo simboličan doprinos poruci koja bi trebala dotaknuti svako mlado biće. Deset fotografija pokazuje zagađenja koja smo uočili u akcijama od Dugog rata do Slatina, odnosno u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Tu je fotografija komunalnog kontejnera koji je izvučen iz mora putem padobrana zahvaljujući nama i našem podvodnom dronu kojim smo ga uočili i dojavili roniocima.
Fotografije dokumentiraju pjenjenje mora, naftne izljeve, ispuste iz tvornica, olupine broda, plastične predmete koji plutaju na moru, a imamo i podvodne fotografije gdje smo zatekli vršu naslonjenu na bačvu s nepoznatim sadržajem, a vide se i crneji koji su indikatori čistoće mora, ali bi nestali u slučaju onečišćenja iz nje. Također, u jednoj eko akciji izvukli smo iz mora automobilski akumulator i uz to smo stavili sliku drhtulje, znači struja-struja, kako bismo i na taj način simbolizirali povezanost otpada i tih organizama na specifičan način pošto smo mi stručnjaci za ribe pa znamo koja ima kakve karakteristike - pojasnila je De Marchi i istaknula dosadašnju vrlo dobru suradnju s projektom 'Pomorsko je dobro' za koju se nada da će se nastaviti i ubuduće.
Na izložbi je predstavljena i tzv. juha od mikroplastike. Niki Krstičević, student Pomorskog fakulteta u Split u, vanjski suradnik eko grupe Zdravo more i njezin suosnivač, kazao je kako se radi o simuliranom prikazu mikroplastike u moru.
- Kroz takav prikaz pokušavamo dočarati problematiku mikroplastike gdje na način da sami kreiramo čestice plastike uz struganje i rezanje raznog plastičnog otpada, te to postavljamo u morsku kapljicu.
Marin Perčić, predstavnik Upravnog odjela za turizam, pomorstvo i promet Splitsko-dalmatinske županije pozdravio je ponovnu suradnju projekta 'Pomorsko je dobro' i eko grupe 'Zdravo more' Pomorske škole Split.
- Radi se o prepoznatom projektu Plavo obrazovanje u Hrvatskoj koji je 2022. godine nagrađen kao najbolji projekt srednjih škola u Hrvatskoj. Oni dijele slične vrijednosti kao projekt 'Pomorsko je dobro'. Radi se o edukaciji, informiranju i konkretnoj zaštiti prirode.
Projekt 'Pomorsko je dobro', kojeg provodi Upravni odjel za turizam, pomorstvo i promet SDŽ, 2020. godine nagrađen grand prix, najprestižnijom nagradom za odnose s javnošću u RH. I upravo su se u Splitu na dva projekta našli u sinergiji i zaštiti prirode i okoliša. Danas smo tu na izložbi kojom se skreće pozornost na vrijednosti i ljepote Jadranskog mora, a ujedno i na izazove koji prijete njegovom opstanku. Donirali smo mikroskop i jako smo ponosni što škola ima nove ideje za nove projekte, a ovim mikroskopom se može promatrati mikroplastika - naglasio je Perčić.
Eko grupa 'Zdravo more' Pomorske škole Split nositeljica je najveće kategorije certifikata europske Mreže plavih škola pod nazivom 'Ultramarine Blue School'.