U Domu kulture u Cisti Velikoj danas je održana uvodna konferencija projekta 'Bioekonomija, škole i vrtovi Mudrosti, Održivosti, Znanja, Akcije, Inovacije i Kreacije za naš krš i more – BioMOZAIK Krš i more' na kojoj je nositelj projekta Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića s partnerima predstavila projektne ciljeve i aktivnosti. Program obuhvaća osam osnovnih škola na području prometno, društveno-gospodarski, obrazovno i kulturno-povijesno međusobno povezanih zaobalnih i priobalnih jedinica lokalne samouprave Splitsko-dalmatinske županije, čiji učitelji i učenici pokazuju snažan interes, ali imaju manjak resursa za realizaciju programa u području STEM-a, IKT-a i poduzetništva u sektoru bioekonomije, biotehnologija, zelene i plave ekonomije/inovacija kao odrednica novih politika EU i RH.
- Ponosan sam na sve projekte koji doprinose poboljšanju obrazovno-odgojnog rada, bilo u edukaciji učenika i učitelja ili opremanju učionica jer težimo ka izvrsnosti u svom radu. Projektne aktivnosti će obuhvatiti modernizaciju i opremanje škola, stručno usavršavanje učitelja u suradnji s Centrom izvrsnosti SDŽ, edukacijske programe iz poduzetništva, STEM-a, IKT-a te aktivnog građanstva za učenike, posebno one darovite i one s poteškoćama. Svrha projekta je uspostava održivog mikroregionalnog sustava izvrsnosti na područjima slabije razvijenih jedinica lokalne samouprave - kazao je Ivan Pleić, ravnatelj Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića.
Projekt 'BioMOZAIK Krš i more' započeo je 1. rujna 2022. i traje do 31. siječnja 2024. u okviru programa 'Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva' koji čini dio financijskih mehanizama Europskog gospodarskog prostora i Kraljevine Norveške. Ukupna vrijednost projekta je nešto više od 870 tisuća eura. Iznos bespovratnih sredstava koji se dodjeljuje iz donatorskih sredstava je 85%, a 15% dodjeljuje se iz nacionalnih sredstava.
- Svrha ovog projekta je uspostava održivog mikroregionalnog sustava izvrsnosti na navedenom području, dok je osnovni cilj projekta razvoj izvrsnosti u osnovnoškolskom obrazovanju u području STEM-a, IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva s naglaskom na područje bioekonomije i biotehnologije. Smatramo da bi ovakvim unaprjeđenjem aktivnosti u školama doprinijeli napretku cetinsko-imotske krajine. Pokrenuli bi jedan mali kotačić ka tome - pojasnila je Ivana Balić, voditeljica projekta, ističući, kako će se financirati moderniziranje i oprema prostora u školama i to čak - 16 STEM učionica, 9 STEM vrtova i 8 IKT učionica.
Partneri na projektu su Osnovna škola Kamešnica, Osnovna škola Milana Begovića, Osnovna škola Trilj, Osnovna škola Josip Vergilij Perić, Osnovna škola Runović, Osnovna škola Dr. Fra Karlo Balić, Osnovna škola Ivana Mažuranića, Osnovna škola Tin Ujević, Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split i International Development Norway (IDN).
U projekt je uključena i Splitsko-dalmatinska županija čiji je zamjenik pročelnika Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport, Petar Škovrlj, svima okupljenima u projektu zaželio puno uspjeha u radu.