Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović FOTOGALERIJA Na Divuljama se počinje raditi pročistač otpadnih voda, projekt je vrijedan više od 24 milijuna eura

FOTOGALERIJA Na Divuljama se počinje raditi pročistač otpadnih voda, projekt je vrijedan više od 24 milijuna eura

Radovi su otvoreni danas

Radovi na gradilištu u sklopu 'Projekta poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Kaštela - Trogir' i to na nadogradnji Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Divulje (CUPOV) otvoreni su danas.

Otvaranju radova prisustvovali su direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, v.d. direktorice VGO za slivove južnog Jadrana u Hrvatskim vodama Irina Putica, zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Ante Šošić, gradonačelnik Kaštela Denis Ivanović, njegov zamjenik Antonio Budimir te direktor Vodovoda i kanalizacije d.o.o. Split Miroslav Delić.

Radovima na CUPOV Divulje, vrijednim 24,4 milijuna EUR (bez PDV-a) dogradit će se postojeći infrastrukturni objekt za mehaničko pročišćavanje otpadnih voda te izvesti radovi na regulaciji dijela bujičnog potoka Slanac. To će omogućiti povećanje stupnja pročišćavanja otpadnih voda s prvog na drugi stupanj. Radi se biološkom pročišćavanje otpadnih voda, odnosno uklanjanju tvari koje bi u prirodnim vodama uzrokovale zagađenje i mogle ugrozile biljni i životinjski svijet. CUPOV Divulje projektiran je za opterećenje od 100 000 ES (ekvivalent stanovnika). Uređaju gravitira oko 55.000 stanovnika Kaštela, Trogira, Segeta i dijela Okruga, a na vrhuncu turističke sezone i još oko 30.000 turista (registrirano je cca 30.000 turističkih ležaja). Dogradnjom CUPOV Divulje unaprijedit će se kvaliteta vodotoka, a uz veći stupanj pročišćavanja otpadnih voda doprinijeti i očuvanju okoliša, razvoju turističkih potencijala i povećanju kvalitete života.

'U okviru prve faze projekta aglomeracije na području Kaštela i Trogira izgrađeno je više od 100 kilometara kanalizacijske te gotovo 80 kilometara vodoopskrbne mreže. Druga faza projekta započela je otvaranjem radova u Okrugu, a ugovori su već potpisani i za radove na području Segeta, Slatina te dijela Kaštela. Važan segment ove faze je i nadogradnja Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Divulje, čime prelazimo na viši, drugi stupanj pročišćavanja, što će znatno pridonijeti očuvanju okoliša i omogućiti usklađenje s EU standardima', istaknuo je Miroslav Delić.

Projekt 'Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Kaštela - Trogir' sufinancira Europska unija iz Kohezijskog fonda.

Direktor Hrvatskih voda, Zoran Đuroković, istaknuo je kako Hrvatske vode intenzivno rade na projektima aglomeracija diljem Hrvatske i kako je projekt aglomeracije Kaštela - Trogir jedan je od najvećih i najznačajnijih infrastrukturnih projekata u Hrvatskoj. Dodatno, istaknuo je i kako postizanjem višeg stupnja pročišćavanja otpadnih voda ispunjavamo visoke ekološke standarde Europske unije.

Važnost nadogradnje stupnja pročišćavanja otpadnih voda za okoliš i stanovništvo, kao i značaj projekta aglomeracije za grad i županiju naglasili su Ante Šošić i Denis Ivanović.

Izgradnjom podsustava Kaštela, Trogir, Seget, Okrug i Slatine u potpunosti će se realizirati ovaj vrijedan projekt kojim će se vodoopskrbna mreža na području Kaštela, Trogira i Čiova proširiti na dodatnih 7700 stanovnika (2548 priključaka) povećavajući stopu priključenosti na 99 %, dok će istodobno 32.477 stanovnika (8613 priključaka) biti priključeno na sustav odvodnje čime će se priključenost podignuti sa sadašnjih 45 % na 97 %.

Projekt poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Kaštela - Trogir ukupno je vrijedan 244,8 milijuna EUR (bez PDV-a) i sufinanciran je sa 70 % bespovratnih sredstva Europske unije iz Kohezijskog fonda. Nositelj ovog Projekta je Vodovod i kanalizacija Split, a realizira ga u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, Hrvatskim vodama, gradovima Kaštela, Trogir i Split te općinama Okrug i Seget.

Vaša reakcija na temu