Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
FOTOGALERIJA Očišćena nekadašnja vojna bolnica u Krvavici

FOTOGALERIJA Očišćena nekadašnja vojna bolnica u Krvavici

Projekt je i pokušaj stvaranja nove slike o gradovima u kojima živimo kao prostorima zajedničke bolesti, ali i prostora zajedničkog ozdravljenja

Mjesto Krvavica, smješteno u općini Baška Voda na sjeverozapadnoj granici grada Makarske, u fokusu je projekta 'Gradovi-bolnice' koji je dio dvogodišnjeg programa udruge f.act iz Graza te se kroz suradnju s udrugom Intermundia iz Zagreba i udrugom mART iz Makarske realizirao 30. i 31.10.2021. godine pod nazivom 'Liječenje lječilišta'.

U Krvavici se nalazi nekadašnje vojno lječilište projektirano za potrebe liječenja i rehabilitaciju djece s respiratornim bolestima, smješteno u borovoj šumi uz samu plažu, a široj javnosti poznato kao devastirano arhitektonsko remek djelo izgrađeno po projektu arhitekta Rikarda Marasovića sredinom 1960-tih.

Cilj projekta je u ovo pandemijsko vrijeme potaknuti promišljanje odnosa bolesti i prostornih manifestacija te praksa liječenja, kao i pitanja društvenog života i odnosa prema liječenju. Projekt je i pokušaj stvaranja nove slike o gradovima u kojima živimo kao prostorima zajedničke bolesti, ali i prostora brige zajednice, kao i prostora zajedničkog ozdravljenja.

- Slučajni prolaznici, mnogi znatiželjnici i turisti svakodnevno koriste taj prostor za razgledavanje, fotografiranje i istraživanje pa smo odlučili očistiti prostor dovoljno da se netko ne ozlijedi. Prilaz i prolaz kroz objekt u Krvavici u ovoj prvoj akciji čišćenja očišćeni su od stakla i otpada koji će biti uklonjeno u dogovoru s komunalnim poduzećem Gradina Baška Voda, dok ostatak prostora čeka naredne akcije čišćenja u budućnosti. Kako je poznato da kreativna aktivnost utječe na zdravlje i kvalitetu života te da umjetnost, kreativnost i mašta pomažu potaknuti otpornost te potiču dobrobit za mentalno zdravlje stoga smo, nakon čišćenja 'lječilišta' u Krvavici za sljedeći dan, u nedjelju 31.10. osmislili participativno sudjelovanje u kreiranju događaja unutar lokalne zajednice - kaže Marija Ivanković dopredsjednica udruge mART.

Putem sudjelovanja su, dodaje, željeli potaknuti sudionike na zdravo promišljanje o društvenom okruženju, kao i potaknuti ih na promišljanje o mogućnostima održivog razvoja u skladu s potrebama njih koji unutar tog okruženja žive. 

- Angažmanom u prirodnom okruženju i unutar samog objekta koji je nekad bio centar događanja željeli smo potaknuti sudionike da kroz razmjenu iskustava pokušamo povezivanjem i bliskošću pomoći svom okruženju i sebi samima. Prirodni položaj mjesta Krvavica, koje je nadomak grada Makarske, kao nastavak prirodne oaze grada (predjela Ćurilo) pruža nam idealne uvjete za šetnju uz more i boravak u prirodi. S tim na umu, terapijska šetnja pod nazivom 'Pripda i društvo' započela je u nedjelju u 9.00 sati s polaskom iz Makarske do Krvavice (objekta bivšeg lječilišta) - ističe Ivanković.

Zadatak sudionika uz šetnju bio je fotografirati prirodu, pejzaže, slobodni prostor koji ih okružuje, a isto tako po dolasku u Krvavicu fotografijom zabilježiti osobni doživljaj objekta smještenog u borovoj šumi uz samu plažu, kao arhitektonskog remek djela projektiranog u svrhu liječenja. Cilj je bio, pojašnjava, razviti svjesni odnos prema lokalitetu, građevini te potaknuti promišljanje o društvenom okruženju i utjecaju objekta na razvoj zajednice.

- Kao rezultat ove ture dostavljene fotografije sudionika bit će dio virtualne izložbe prikazane na Facebook stranicama udruge mART. Participativni performans naziva 'Recepcija' započeo je dočekivanjem svih sudionika po dolasku u lječilište/odmaralište Krvavica, na obnovljenoj recepciji ovog zaštićenog kulturnog dobra Republike Hrvatske. Dobrodošlicu sudionicima je iskazalo naše ljubazno osoblje. Uz pismo dobrodošlice sudionici su na poklon dobili komadiće zaštićenog kulturnog dobra kao suvenire, te su samo za ovu priliku imali mogućnost izabrati i poslati razglednicu iz lječilišta/odmarališta Krvavica. Nakon dobrodošlice i check-in-a na 'Recepciji', započele su arhitektonske priče u hodu kroz sami objekt bivšeg lječilišta Krvavica naziva 'Povijest bolesti dječjeg lječilišta'. Zajedno sa sudionicima smo prošli kroz zgode i nezgode kružnog objekta na moru, šetnjom kroz prostore kojima smo trčali kao djeca. Ispričali smo i slušali kaleidoskop priča o društvu koje je stvorilo lječilište, o samozatajnom arhitektu Rikardu Marasoviću koji ga je podizao te o nama koji smo ga živjeli i koristimo dan danas - govori Marija Ivanković.

U završnom dijelu programa posjetitelji su sudjelovali u radionici kreativne vizualizacije naziva 'Što bi bilo kad bi bilo'.

- Tehnikom kreativne vizualizacije usmjeravali smo misli s namjerom postizanja ostvarenja cilja, u ovom slučaju vizualizacije korištenja objekta bivšeg lječilišta s raznim novim svrhama. Naše vizualizacije materijalizirane su crtanjem na preslikama tlocrta bivšeg lječilišta autora arhitekta Rikarda Marasovića, a u radionici su sudjelovala i djeca i odrasli. Veliki interes koji je pokazala akcija čišćenja već dugo zapuštenog objekta, pokazala je potrebu lokalne zajednice za organiziranom brigom i održavanjem vrijednog prostora koje kompleks bivšeg lječilišta obuhvaća. Akcija čišćenja, kao i društveno kulturni program, pokazali su se vrlo učinkovitim internacionalnim događajem koji je okupio mještane Krvavice, i sve zaljubljenike u taj prostor s cijele Makarske rivijere među kojima je bilo i stranih državljana s makarskom adresom, kao i pojedince koji su stigli iz Omiša, Splita, Brača, Zagreba i Graza (A) - zaključuje Ivanković.

Vaša reakcija na temu