Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash GOLEMA MEDUZA KOD TROGIRA 'Pazite se iznimno dugačkih lovki'

GOLEMA MEDUZA KOD TROGIRA 'Pazite se iznimno dugačkih lovki'

Ova vrsta rijetka je u Jadranu i poznata kao daleko manja

U Marinskom zaljevu kod Trogira oceanografi su naišli na pravu morsku neman. Prilikom ronjenja u akvatoriju, tijekom istraživanja alge posidonije, naišli su na mega želatinozno stvorenje čiji je klobuk bio promjera većeg od jednog metra, a kraci su dugi više od tri metra. Oceanografi ničime nisu šokirani, ali jesu iznenađeni.

- Neuobičajeno veliko stvorenje za meduzu. Radi se o primjerku roda Chrysaora koju inače zovu kompas meduza. Ovo je jedan samostalni organizam koji je očito imao dovoljno hrane da naraste, iznimno dugačkih lovki, tankih poput kose, koji su imali dužinu tri, možda i pet metara - kaže za Novu TV Ante Žuljević, oceanograf Instituta za oceanografiju u Splitu.

Ova vrsta rijetka je u Jadranu, ali poznata je kao daleko manja vrsta. 

- Primjerci su dužine od 10 do 20 centimetara i pojavljuju se tijekom proljeća i ljeta - otkriva Žuljević.

Što je uzrok rastu ove divovske meduze, i ima li ih i u drugim dijelovima Jadrana - još nije poznato. Kako je vrijeme zahladilo, nema puno opasnosti od bliskih susreta s kupačima, ali nikako ih nije uputno dodirivati.

- Meduzu zovu klobuk zbog šara na klobuku, ali i kopriva meduza jer očito može opeći. Ako ih sretnete, pazite se njenih iznimno dugačkih lovki - poručuje oceanograf.

Dok oceanografi i dalje rade na algama, pitaju se čeka li ih novi susret s ovim golemim meduzama.

Vaša reakcija na temu