Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
HRVATSKA SRAMOTA Glomazni otpad baca se u Modro jezero, hoće li ga netko ukloniti?

HRVATSKA SRAMOTA Glomazni otpad baca se u Modro jezero, hoće li ga netko ukloniti?

Državni inspektorat je izdao rješenje, ali...

Na području Modrog jezera netko je bacio otpad, građani su alarmirali službe, uključio se i Državni inspektorat, ali još nema rješenja: biser Imotske krajine i dalje 'krase' štednjak, stare automobilske gume, limovi, jedna stranica kamiona...

Sve je to, naime, nabrojeno u inspekcijskom nadzoru obavljenom 20. studenoga prošle godine, a u rješenju je Gradu Imotskom izričito naređeno da u roku 60 dana 'ukloni te zbrine i/ili oporabi otpad'.

Grupa pojedinaca koji su pobjegli od 'udruga', kako se predstavljaju građani angažirani oko ovog problema, kažu nam da otpad još nije uklonjen, što su nam potvrditi i iz gradske uprave.

- Grad Imotski poduzimao je više radnji usmjerenih na uklanjanje spornog otpada. Naime, održana je jedna eko akcija u kojoj je otpad dijelom uklonjen. Preostali dio otpada još uvijek nije uklonjen, a glavni razlog zašto je tome tako je prije svega nepristupačnost samoga terena. Grad je razradio nekoliko varijanti uklanjanja otpada, a jedna od njih je bila s pomoću MORH-ovih zračnih snaga, koji nas je, nažalost, obavijestio da ne može sudjelovati u izvlačenju otpada. Unatoč poteškoćama s kojima se susrećemo u izvlačenju otpada, Grad nastavlja raditi na započetim aktivnostima u cilju njegova uklanjanja - naveli su iz Ureda Grada Imotskog.

Kontaktirali smo i Javnu ustanovu More i krš, kazali su nam da na temelju Zakona o zaštiti prirode, na području zaštićenog spomenika prirode Modro jezero redovito djeluju na njegovoj zaštiti i očuvanju. U sklopu svojih aktivnosti, naveli su, svake godine organiziraju barem jednu akciju čišćenja Modrog jezera i ostalih zaštićenih područja Imotske krajine, okupljajući široki krug suradnika i volontera. 

- Naglašavamo da su komunalni problemi, uključujući nepropisno odlaganje otpada, sukladno propisima o komunalnom gospodarstvu i zbrinjavanju otpada prvenstveno u nadležnosti jedinica lokalne samouprave - u ovom slučaju Grada Imotskog. Unatoč tome, Javna ustanova More i krš aktivno preuzima inicijativu i kroz suradnju s brojnim partnerima osigurava provedbu značajnih ekoloških akcija. Među ključnim partnerima ističu se Turistička zajednica Imota, HGSS, Planinarsko društvo Imotski, Ronilački klub Crveno jezero, Geopark Biokovo-Imotska jezera, ribolovna društva te druge lokalne udruge i organizacije. Višegodišnja suradnja s navedenim dionicima od iznimne je važnosti za uspješnu provedbu aktivnosti na terenu – rekao nam je ravnatelj Domagoj Lažeta.

Pitali smo ga za konkretan slučaj...

- Kako smo upoznati s postojanjem velike količine glomaznog otpada na sjeveroistočnim padinama Modrog jezera, tijekom prošlogodišnje akcije čišćenja (6. studenoga 2023.) uz trud i tehničku pomoć dvije stanice HGSS-a (Split i Makarska) i opremu koju oni posjeduju pokušano je i uklanjanje glomaznog otpada sa sjeveroistočnih padina Modrog jezera. Zbog izrazito teške dostupnosti područja zaključeno je kako će rješavanje ovog problema zahtijevati složenu logistiku, uključujući rješenja poput montiranja žičare ili korištenja helikopterskog transporta - odgovorio je Lažeta. 

Dodao je da će javna ustanova i dalje ulagati maksimalne napore za uklanjanje otpada sa zaštićenih područja, bilo kao inicijator odnosno dionik ekoloških akcija ili korisnik projekata financiranih iz natječaja Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti ili fondova Europske unije.

S obzirom na to da iz dostupnih odgovora nismo dobili informaciju kako će se ukloniti glomazni otpad, pitali smo imotsku gradsku upravu koji su im daljnji koraci, odnosno koje je rješenje. Osam dana nismo dobili odgovor, možemo se samo nadati da ga imaju...

Vaša reakcija na temu