Zabrinute zbog sve alarmantnijih podataka o prisutnosti trajnih i toksičnih kemikalija u vodi i okolišu, hrvatske udruge za zaštitu okoliša i zdravlja ljudi uputile su danas otvoreno pismo Ministarstvu poljoprivrede, Ministrici zaštite okoliša i zelene tranzicije te Ministrici zdravstva. Udruge zahtijevaju hitnu zabranu korištenja pesticida koji sadrže PFAS spojeve te provođenje ciljanih analiza njihove prisutnosti u vodi i okolišu.
PFAS spojevi, poznati i kao 'vječne kemikalije', zbog svoje iznimne postojanosti akumuliraju se u okolišu i ljudskom tijelu, a iz poljoprivrede dopiru u okoliš putem pesticida koji se koriste na hrvatskim poljima. Posebnu zabrinutost izaziva trifluorooctena kiselina (TFA), izuzetno postojan razgradni produkt PFAS pesticida, za koji znanstvene studije sve češće upozoravaju na moguće ozbiljne rizike po ljudsko zdravlje, uključujući reproduktivnu toksičnost.
Iako preliminarne analize ukazuju da mnogi uzorci vode u EU već premašuju predložene granične vrijednosti za TFA, ova kemikalija još uvijek nije uključena u zakonski regulirane parametre ni u Hrvatskoj ni na razini EU.
Zbog toga udruge traže od nadležnih institucija:
- Hitno provođenje ciljanih analiza TFA i PFAS spojeva u površinskim, podzemnim i pitkim vodama, te u tlu, sedimentima i vodenim organizmima;
- Javnu objavu rezultata analiza;
- Uključivanje TFA u nacionalne programe monitoringa vode i okoliša;
- Da zatraže od Europske komisije uspostavu zakonskih standarda kvalitete vode za TFA;
- Hitnu zabranu upotrebe pesticida koji sadrže PFAS spojeve, uzimajući u obzir dostupnost sigurnijih alternativa.
'Institucije imaju obvezu zaštititi zdravlje građana i okoliš od kemikalija koje su dokazano štetne. Neodlučnost i odgađanje reakcije na kontaminaciju PFAS spojevima znači ugrožavanje osnovnih ljudskih prava – prava na zdrav okoliš i čistu vodu, ne samo za nas, već i za buduće generacije koje će osjećati posljedice sadašnjeg nemara', rekla je Natalija Svrtan, predsjednica udruge Zemljane staze.
'Hrvatske institucije odgovorne su osigurati da javnost bude pravovremeno, transparentno i razumljivo obaviještena o potencijalnim rizicima i aktivnostima vezanim uz onečišćenja s PFAS i TFA spojevima. Nužno je raditi i na prevenciji daljnjeg onečišćenja, kao i pronalaženje sigurnijih alternativa. Vrijeme je da Hrvatska pokaže proaktivnost i odlučnost u suočavanju s ovim globalnim izazovom', dodala je volonterka udruge Tara Glaser.
Pismo je uputila udruga Zemljane staze, a podržale su ga organizacije civilnog društva koje djeluju u području zaštite okoliša, zdravlja i održive poljoprivrede.