Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Hans from Pixabay Hrvatskom se širi afrička svinjska kuga

Hrvatskom se širi afrička svinjska kuga

Životinje se ubijaju

U četvrtak su potvrđena dva nova izbijanja afričke svinjske kuge na objektu s držanim svinjama na području Općine Jagodnjak Osječko-baranjska županija te je pod službenim nadzorom od strane veterinarske inspekcije Državnog inspektorata u tijeku provedba mjera sukladno Delegiranoj uredbi (EU) 2020/687 s ciljem kontrole i sprječavanja daljnjeg širenja uzročnika bolesti, priopćene je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

To znači da će se usmrtiti sve svinje na tom gospodarstvu, a njihove lešine neškodljivo ukloniti kao i potencijalno kontaminirani proizvodi. Prostor će se očistiti i dezinficirati.

'U razdoblju od 2. do 17. srpnja 2025. bolest je potvrđena na 10 objekata i to 3 u Općini Gradište, 2 u Općini Štitar i 1 u naselju Komletinci na području grada Otoka, odnosno 6 u Vukovarsko-srijemskoj županiji i 4 potvrđena slučaja u Općini Jagodnjak u Osječko-baranjskoj županiji.

Uz prethodno izbijanje bolesti afrička svinjska kuga u veljači 2025. godine na jednom objektu na području naselja Nijemci (Vukovarsko-srijemska županija) to je ukupno 11 izbijanja ove bolesti na držanim svinjama tijekom 2025. godine.  Do 17. srpnja 2025. godine usmrćeno je ukupno 1670 svinja.

Slijedom navedenog, uzimajući u obzir trenutnu epidemiološku situaciju na području naše zemlje te zemalja u susjedstvu kao i 'sezonski' karakter virusa (veća pojavnost bolesti u držanih svinja tijekom ljetnih mjeseci), ponovno posebno ističemo važnost žurne prijave veterinaru bilo kakve promjene u ponašanju, kliničkih znakova bolesti i/ili uginuća. Uz navedeno, dužnost subjekata je kontinuirano pratiti zdravstveno stanje svojih životinja te primjenjivati visoku razinu biosigurnosnih mjera.

Tijekom epidemije afričke svinjske kuge, koja je tijekom 2023. godine zahvatila brojne objekte sa svinjama na istočnom području naše zemlje, kao i ove godine ustanovljeno je tzv. 'antropogeno' širenje virusa, što znači da je važan uzrok širenja bolesti bio ljudski faktor i njegove aktivnosti. Primjena i kontinuirano održavanje dobre biosigurnosti prva je linija obrane kojom umanjujemo rizik od pojave bolesti', poručuju iz Ministarstva.

Vaša reakcija na temu