Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Petrokemija Kutinska Petrokemija je počela s radom, ali, izgleda, samo do kraja ove godine

Kutinska Petrokemija je počela s radom, ali, izgleda, samo do kraja ove godine

Neisplativo

Kutinska tvornica mineralnih gnojiva Petrokemija počela je s radom krajem kolovoza, kako je i najavljivano, no zbog očekivane više cijene plina koja bi proizvodnju mogla učiniti neprofitabilnom, kutinski će pogoni zasad sigurno raditi samo do kraja godine, doznaje Novi list od sindikalnog povjerenika u Petrokemiji Davora Rakića.

U Petrokemiji, naime, još ne znaju po kojoj će cijeni nabavljati plin od prvog siječnja, a neizvjesnost oko cijene plina trenutno je prisutna na cijelom europskom tržištu. 

'Ako cijena plina bude veća od prodajne cijene gnojiva, nama se ne isplati proizvoditi, a što će biti nakon nove godine, odnosno kolika će biti cijena plina, to u ovom trenutku nitko ne zna. Trenutno je cijena plina takva da se možemo pokriti', rekao je Rakić. 

Unatoč tome, u sindikatu pozdravljaju konačno pokretanje proizvodnje čime su, kažu, zadovoljni svi radnici, njih gotovo 1.100.

Osim cijene plina, tvornicama mineralnih gnojiva diljem Europe probleme stvara i nedostatak tekućeg sumpora na tržištu, zbog čega u Petrokemiji nije pokrenut dio pogona koji koristi taj energent, jer je sumpor pod europskim sankcijama na rusku naftu, pa se sada traži i dobavljač tog energenta. Prema procjeni sindikata, nabava tekućeg sumpora za potrebe Petrokemije najvjerojatnije će se realizirati u listopadu.

Dobra je vijest da je pokretanje proizvodnje u Petrokemiji startalo u vrijeme jesenske sjetve, pa bi gnojiva za potrebe poljoprivrednika trebalo biti dovoljno. Iako u ovom trenutku u kutinskoj tvornici još ne mogu sa sigurnošću procijeniti koliko bi se tona mineralnog gnojiva moglo proizvesti ove jeseni, u sindikatu podsjećaju da je Petrokemija s punim kapacitetima godišnje proizvodila između milijun i 1,2 milijuna tona gnojiva, uz redovitu obustavu rada na mjesec i pol dana u cijeloj godini. No, kako je ove godine Petrokemija imala nekoliko prekida proizvodnje i neuspjelih pokušaja njezinog pokretanja, brojka o prosječnoj godišnjoj proizvodnji mineralnih gnojiva teško da će se postići.

Kutinska tvornica mineralnih gnojiva s radom je prema najavama trebala početi još prvog lipnja, no rok je odgođen za prvi rujna, upravo zbog nepovoljne cijene plina koji Petrokemija koristi za proizvodnju. Uprava je na zahtjev radnika i sindikata održala sastanak s njihovim predstavnicima, te je tada obećano da će proizvodnja startati 'prvog rujna, ako ne i prije', da bi na sjednici skupštine društva bilo neslužbeno rečeno da bi proizvodnja trebala početi 19. kolovoza.

Otkako je proizvodnja u Petrokemiji zastavljena krajem ožujka, obavljen je remont postrojenja, a iako je proizvodnja osam puta pokretana pa prekidana, plaće i ostala materijalna prava radnika uredno se isplaćuju, a u siječnju ove godine potpisan je i novi kolektivni ugovor kojim su podignute plaće za 18 - 19 posto. 

U sindikatu tvrde da nemaju nikakvih primjedbi na većinskog vlasnika, tursku Yildirim grupu koja, kažu, uredno isplaćuje plaće, ispunjava sve obveze iz kolektivnog ugovora i obavlja uplate u proračun grada Kutine.

 

Vaša reakcija na temu