Na području Šibensko-kninske županije bilježi se početak leta druge generacije maslinine muhe (Bactrocera oleae) slabog do srednjeg intenziteta.
'Suzbijanje odraslih oblika maslinine muhe metodom masovnog ulova, može se provoditi korištenjem gotovih lovki ili zatrovanih mamaka, prema uputama proizvođača. Maslinari koji koriste kaolin (glina), zbog kiše koja je pala mogu ponoviti zaštitu.
Kada je aktivna zaraza plodova (jaje + ličinka) u rasponu od 10 do 15 % opravdano je provoditi kurativne kemijske mjere zaštite. Popis pripravaka za ovu namjenu dostupan je ovdje', poručuju iz Savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Maslinarima preporučuju da uzmu uzorke plodova i pregledaju ih. Potrebno je 100 plodova po lokalitetu, kako bi utvrdili postotak zaraze, a sve kako bi mjere zaštite prilagodili dobivenim rezultatima.
'Korisnici sredstava za zaštitu bilja imaju obvezu ispuniti evidencijsku listu o korištenju sredstava za zaštitu bilja, čuvati račune od kupljenih SZB, a praznu ambalažu propisno zbrinuti', napominju iz Savjetodavne službe.