Među brojnim izlagačima i predavačima trodnevnoga 16. Međunarodnog sajma ribarstva u Poreču ovoga su se vikenda izloženim rekvizitima, prezentacijama na štandu, neposrednoj komunikaciji s posjetiteljima te održanim stručnim predavanjem u dvorani Žatika istakli i najmlađi sudionici iz Pomorske škole Split, i to drugu godinu za redom.
Članove nagrađivane školske eko-grupe Zdravo more i mušku ekipu iz četverogodišnjeg ribarsko-nautičkog smjera ove su godine zamijenile članice. Pet učenica iz 2. i 3. razreda u pratnji profesorice ribarsko-nautičke skupine predmeta i mentorice eko-grupe Marijane De Marchi uzvanicima i posjetiteljima sajma kroz razne su projekte Zdravog mora s ponosom prezentirale izvannastavne aktivnosti i uspjehe te program i rad u svom ribarsko-nautičkom smjeru. Ovaj iznimno važan gospodarski smjer, napomenimo, u našoj zemlji može se pohađati jedino u Pomorskoj školi Split.
Za razliku od prošlogodišnjega predavanja, koje je naglasilo važnost ekologije mora i uključivalo je videozapise i fotografije Zdravog mora iz brojnih višegodišnjih eko-akcija grupe - koje su bile i dio multimedijalne učeničke izložbe 'Postani čuvar Jadranskog mora' u Prirodoslovnom muzeju u Splitu, pri čemu ih je razgledalo preko 2500 posjetitelja - ženska ekipa stavila je naglasak na tradiciju ribarstva Srednje Dalmacije. Predavanje 'Tradicijom komiških ribara' održano je na temeljima realiziranog istoimenog školskog projekta grupe, prenoseći dodatno stečeno znanje učenika o ribarstvu u prošlim vremenima - jer ribarska i maritimna baština moraju se čuvati.
'Preko brojnih fotografija čiji su autori učenici i mentorica grupe naše su ribarice posjetiteljima opisale jedinstvenu gajetu falkušu koja je simbol zajedništva, znanja, vještina i opstanka komiških ribara, brodice sandulu i gundulu s naglaskom na namjenu, način plovidbe i područje plovidbe ovih tradicionalnih komiških brodica. Iznijele su i brojne povijesne činjenice o Roti Palagruzoni, najstarijoj poznatoj pučinskoj regati na Mediteranu i najstarijoj jedriličarskoj regati u Europi i svijetu. Joško Božanić u Europskom je parlamentu 2022. iznio nepobitnu činjenicu o starosti komiške regate. Dokaz da je naša Rota Palagruzona u povijesti regata starija od natjecanja u jedrenju na rijeci Thames iz 1775., i to za 182 godine, nalazi se u manuskriptu 'Liber Comisie' iz 18. stoljeća koji se danas čuva u Župnome uredu u Visu.
U tome je vremenu gusarstvo bilo najunosnije pomorsko zanimanje, a komiški ribari, kako bi se mogli suprotstaviti gusarima, jedrili su i veslali su 42 NM udaljene Palagruže (ovisno o vjetru) organizirani u vojne formacije. Na svakoj falkuši bilo je po pet ljudi te je njihova flota, koja je brojila i do sto brodova, bila naoružana sabljama i puškama. Zbog zarade je posadi brodova u ovako velikoj regati brzina dolaska na Palagružu bila iznimno važna. Naime, na njezinoj su obali samo dva žala. Oni koji nisu uhvatili mjesto na žalu, nisu mogli izvlačiti brodove na obalu, na njoj u drvenim barilima soliti srdele (55 kilograma srdela po barilu) i sušiti mreže. Barila su morali nositi po grebenima Palagruže. Danas je gajeta falkuša simbol hrvatske, ali i svjetske maritimne baštine kao nacionalno kulturno dobro nematerijalne baštine. Najstariji je tip ribarskoga broda na Mediteranu. Učenice Pomorske škole Split, kao ambasadorice komiške tradicije, prikazale su i spaljivanja brodica pred crkvom Sv. Nikole u Komiži. Sveti Nikola zaštitnik je ribara, pomoraca i putnika. U stotinama godina staroj komiškoj tradiciji na njegov se dan, 6. prosinca, pale stari drveni brodovi za blagoslov novim brodovima kao znak vječnog ciklusa života i smrti.
Uz priče o tradicionalnom soljenju srdela, koje su u prošlom vremenima bile najcjenjenije na Mediteranu, neizostavna je bila i priča o počecima, ali i tužnom kraju riboprerađivačke industrije 'najribarskijeg' mjesta u srednjoj Dalmaciji. Godine 1870., neposredno poslije Viškog boja, i to samo 10 godina nakon prve primjene pasterizacije u Francuskoj, upravo je u Komiži pod imenom Fratelli Mardesich (braća Mardešić) osnovana prva tvornica ribe na Jadranu. Posljednja komiška tvornica 'Neptun' otišla je u stečaj 2003. godine. Grupa Zdravo more čuva vrijedne muzejske primjerke iz ove tvornice. Osim dijelova ambalaže i omota, učenice su pokazale čak i pune konzerve ove tvornice koje su u vlasništvu grupe.
Kroz slikovnu prezentaciju starih komiških ribolovnih alata i pribora u kojoj su istakli mrežu vojgu ili srdelaru te jedinstveni štrop (vjenčić za veslo) od žile vola (falusa bika), a koji je mogao trajati koliko i gajeta, na predavanju su prikazale i dokumentarne filmove grupe u kojima su učenici na palubi broda pred Komižom za vrijeme trajanja projekta armirali sklopivu vršu za lov jastoga, pokazujući i načine stavljanja mamca za ribu te polaganja vrše u more s kamenom. Podvodne snimke napravljene su putem drona (ROV-a) grupe', naveli su iz Pomorske škole Split.
U galeriji možete pogledati fotografije živopisnog štanda eko-grupe Zdravo more i ribarsko-nautičkog smjera Pomorske škole Split. Osim panela s izložbe i komiških rekvizita, riba i kataloga grupe, posjetitelji su imali priliku pod mikroskopom pogledati i 'mikroplastičnu morsku juhu' koju su im najmlađe izlagačice sajma pripremile, i to dok su u pozadini prikazivale dokumentarne filmove grupe o stanju podmorja, vađenju otpada putem eko-akcija i stanju potopljene koćarice 'Ribolovac'. Šokiranim povezanim prizorima, kako su nadalje istaknuli iz škole, posjetitelji su rado poslušali i najnovije znanstvene informacije o utjecaju mikroplastike na ljudsko zdravlje. U knjigu utisaka koja se nalazila na štandu škole posjetitelji su ostavili brojne dojmove i pohvale grupi koje će sigurno motivirati i sljedeće naraštaje učenika.
'Svakako treba naglasiti veliku vrijednost Crofisha, jedinog stručnog ribarskog sajma u našoj zemlji, koji na jednom mjestu okuplja različite izlagače i predavače iz ribarske i nautičke struke. Na sajmu su učenice stvorile brojne poslovne kontakte za budući rad u struci. Poslušale su i druga predavanja i panele, ponajprije Uprave ribarstva i Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita u kojem bi, po završenom fakultetu, rado voljele radit. Tijekom sajma učenice su degustirale ribu i druge morske organizme pripremljene u gastro kutku sajma. Za svoj budući školski rad u eko-grupi s ostalim su učenicima istoga smjera dobile vrijedan poklon od AquaMarine Nautic Centra iz Labina - ribolovnu kutiju s bogatim asortimanom udičarskog pribora.
Pomoć su za cjelokupnu financijsku realizaciju gostovanja tima iz eko-grupe Zdravo more, za reprezentativne majice, prezentaciju okusa Dalmacije i dodatne rekvizite na štandu te medijsku promidžbu rada eko grupe pružili prijatelji grupe', naglasili su iz Pomorske škole Split.