U Hrvatskoj se na trima lokacijama nalaze prirodni radioaktivni materijali, nastali u industrijskim procesima, a koji su pod nadzorom.
'Na lokaciji termoelektrane Plomin redovito se provodio radiološki monitoring parametara radioaktivnosti i praćenje stanja radioaktivnosti u okolišu objekta, na deponiju fosfogipsa u Kutini i dalje se provodi započeti pilot projekt kojem je cilj ozeleniti postojeću površinu, dok je na lokaciji bivše tvornice Jugovinil mjerenjima utvrđeno da ne postoji rizik od vanjskog ozračenja za lokalno stanovništvo i radnike', kaže potpredsjednik Vlade, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
U lipnju prošle godine stupile su na snagu izmjene i dopune Zakona o prostornom uređenju kojim je omogućeno izdvojeno donošenje Državnog plana prostornog razvoja za građevine i zahvate u prostoru od državnog značaja, među koje se ubraja i Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, a na 17. sjednici Međudržavnog povjerenstva dogovorena je izmjena roka za preuzimanje radioaktivnog otpada iz NE Krško.
'Novi rok je 2028. godina, kada bi Hrvatska trebala započeti s preuzimanjem polovice nisko i srednje radioaktivnog otpada iz NE Krško', dodaje Božinović.