Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
OTVARA SE IZLOŽBA 'Kralješnjaci Jadrana - vrijeme promjena'

OTVARA SE IZLOŽBA 'Kralješnjaci Jadrana - vrijeme promjena'

'Dotaknut ćemo se nekih problema koji tište naše more i živi svijet u njemu poput morskog otpada, marikulture i alohtonih vrsta'

U četvrtak, 19. prosinca u 18 sati u Prirodoslovnom odjelu Narodnog muzeja Zadar otvara se izložba grupe autora 'Kralješnjaci Jadrana – vrijeme promjena'.

'Na izložbi će se posjetitelji preko dermoplastičnih preparata i fotografija moći prisjetiti svojih znanja o našim autohtonim vrstama ali upoznati i neke nove vrste koje su zabilježene u Jadranu. Dotaknut ćemo se nekih problema koji tište naše more i živi svijet u njemu poput morskog otpada, marikulture i alohtonih vrsta. O nekima od tih problema na otvaranju izložbe govorit će predavači dr.sc. Lav Bavčević, dr. sc. Jakov Dulčić i dr.sc. Pero Tutman', poručuju organizatori.

Grčki filozof Heraklit je, razmišljajući o promjenama koje je uočio oko sebe, napisao: 'Ovaj naš svijet jest i bit će vječno živa vatra, koja se s mjerom pali i s mjerom gasi'.

Međutim, posljednjih desetljeća svjedoci smo sve većeg utjecaja čovjeka na promjene našeg svijeta. Često smo nesvjesni koje posljedice izazivamo zadirući u prirodu koja se nepovratno mijenja gubeći onu mjeru u promjeni koja osigurava homeostazu živih bića i ekosustava. Kako tu mjeru podnosi naše more i kako se ona odražava na faunu kralješnjaka? Koja je fauna autohtona, a koje su alohtone vrste došle i kako one utječu na morske ekosustave, a time i na čovjeka koji živi od mora? Koliko štetimo moru bacajući u njega plastiku, otpadne vode i nasipavajući obalu? Jesmo li zaboravili da nas more još uvijek uči nečemu vrlo važnom za opstanak samog čovjeka: uči nas da iza jednog horizonta uvijek postoji drugi. Koliko će taj drugi horizont nama odgovarati?

Autori izložbe su dr. sc. Snježana Vujčić-Karlo, Natali Čop, Dora Lovrić i Marijan Kocijan, a autori fotografija Đani Iglić, Ive Šoša i Dražan Mimica.

Vaša reakcija na temu