Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
POTPISAN UGOVOR! Kreće gradnja pročistača pitke vode na Jadru

POTPISAN UGOVOR! Kreće gradnja pročistača pitke vode na Jadru

Kiša više neće utjecati na mutnoću

Potpisan je ugovor s izvođačima radova na pročistaču pitke vode na Majdanu. Dvije godine dijeli nas od potpuno čiste, bistre i mikrobiološki ispravne vode. 

Ugovor o izvođenju radova potpisali su predstavnici izvođača radova Consortium Strabag i Aqua Engineering GMBH te predstavnik Vodovoda i kanalizacije Split kao naručitelja.

Vrijednost radova je 41.065.028,81 eura s PDV-om, a rok izgradnje je dvije godine uz godinu dana probnog rada. 

Pročistač kapaciteta 2000 litara u sekundi, osigurat će pitku i bistru vodu usklađenu sa svim propisima i direktivama Europske unije za oko 250 tisuća stanovnika šireg splitskog područja. Tijekom turističke sezone brojka korisnika se penje na čak 400 tisuća.

Miroslav Delić, direktor Vodovoda i kanalizacije, je rekao kako je priprema projekta i provedba javne nabave bila kompleksna, a očekuje da će jednako kompleksna biti i realizacija.

- Ovo je projekt koji se dugi niz godina spominjao, čak od 2017. godine, i priveli smo jedan dio kraju. Sada idemo u drugi dio, realizaciju projekta, a siguran sam da će izvođači to izvrsno odraditi. Pročistač se nalazi na zahtjevnoj lokaciji, a radi se i o dosta velikom objektu što također otežava radnju - kazao je Delić.

Objekt će biti smješten na Majdanu, uz sam izvor rijeke Jadro, uz stari i novi Dioklecijanov kanal, u blizini Izletišta Jadro. Voditelj projekta Danijel Dujmović je objasnio da će se osim glavne građevine, dimenzija 90 x 20 metara, raditi još jedna manja na starom i novom kanalu. Ponovio je da je riječ o složenim radovima u sklopu kojih će biti potrebno intervenirati na kanale, pod uvjetom neprekinute opskrbe. Osim toga, zahtjevan je i pristup lokaciji, a s tehničke strane izazovni bi mogli biti već sami temelji. 

Kompleksnost projekta u ovom trenutku ne brine gradonačelnika Ivicu Puljka koji je današnji dan nazvao povijesnim za Split i okolicu.

-  Od grada koji se bojao kiše, Split se pretvorio u grad koji se više ne boji budućnosti. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u pripremi i realizaciji ovog projekta do sada, a znajući za kvalitetu partnera koji su odabrani u javnoj nabavi, siguran sam da će se ispoštovati rokovi i da ćemo za dvije godine imati zaista čistu vodu - kazao je Puljak. 

Tvrtka Aqua Engineering GMBH Austrija već ima iskustva s izgradnjom pročistača vode na ovim prostorima. Prije 25 godina su radili na sličnom projektu Postrojenja za kondicioniranje vode Butoniga u Istri. 

- Ovaj uređaj na Jadru se bazira na tehnologiji ultrafiltracije, moderne i dokazane tehnologije osobito za zahtjevnije uvjete pročišćavanja. Slično iskustvo imamo i u Sloveniji gdje su iste ili slične karakteristike terena i podzemlja kao ovdje. Radi se o krškom terenu, specifičnom po sitnim česticama koje stvaraju zamućenja u vrijeme velikih kiša. Tamo je implementirana slična tehnologija i uređaj prije 12 godina i od tada nema nikakvih problema. Primijenjena tehnologija, osim fizičkih nečistoća, zaustavlja i organske, odnosno pročišćava vodu u potpunosti. Što se tiče mutnoće, poštuju se najstroži kriteriji EU, ispod 0,3 NTU, a osim toga osigurava se mikrobiološka stabilnost i voda je u potpunosti zdrava za piće - objasnio je Rudolf Edlinger, izvršni direktor Aqua Engineering GMBH Austrija. Kroz probno razdoblje od godinu dana educirat će se radnici VIK-a za vođenje tog uređaja te će se operativni troškovi svesti na minimum.

- Kao Splićaninu, posebna i je čast da su kolege napravili najbolju ponudu tehnološki i financijski i da ćemo krenuti u realizaciju ovog projekta, i da ćemo građanima Splita donijeti čistu vodu -  poručio je Veljko Nižetić, direktor Strabaga Hrvatska. 

Vodovod i kanalizacija Split ovaj projekt realizira u suradnji s Europskom unijom, Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), Hrvatskim vodama i Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije RH.

O kompleksnosti samog projekta govori i podatak da sam ugovor s popratnom dokumentacijom preko tisuću stranica. U konačnici je najvažnije da 2028. godine, ovakav, kišan dan, neće utjecati na opskrbu vodom za 250 tisuća korisnika.

Vaša reakcija na temu