Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Šibenski Most protiv spalionice otpada na Bikarcu

Šibenski Most protiv spalionice otpada na Bikarcu

'Ovo je projekt prošlosti'

Na konferenciji za novinare danas su šibenski mostovci i saborski zastupnik Ivica Ledenko govorili o planiranoj izgradnji spalionice otpada na Bikarcu. Mihovil Klarić je istaknuo kako se izgradnja spalionice najavljuje kao projekt budućnosti koji će pomoći u zbrinjavanju otpada po najavama, ne samo iz Šibensko-kninske županije nego i šire.

'Ovo nije projekt budućnosti već projekt prošlosti. Imamo priliku vidjeti kako se u svijetu i u Europi postupno gase spalionice otpada. Poseban primjer za to je Danska koja je bila predvodnik ovakvog načina gospodarenja otpadom. Prema Direktivi EU o gospodarenju otpadom iz 2018. jasno se kaže da se do 2025. treba pripremiti za ponovnu uporabu i recikliranje 55 % komunalnog otpada, a do 2035. taj postotak raste na 65 % komunalnog otpada. Hrvatska je kao članica EU dužna uskladiti svoje djelovanje u skladu s Europskim direktivama. Zanemaruje se hijerarhija gospodarenja otpadom. Spaljivanje dolazi kao predzadnja opcija u hijerarhiji (sprječavanje, ponovna uporaba, recikliranje, energetska uporaba, odlaganje i prvo treba kvalitetno riješiti prve tri komponente u hijerarhiji gospodarenja otpadom. Najvažniji argument za spalionice je iskorištavanje otpada za proizvodnju energije. Tu dolazimo do apsurda jer kada bi iste elemente otpada reciklirali energija koju bi uštedjeli u odnosu da nove sirovine izvlačimo iz prirode je veća nego energija koju dobivamo spaljivanjem. To je posljedica niske ogrjevne vrijednosti otpada, te visokog sadržaja vlage i inertnih tvari. Spaljivanje isključuje recikliranje jer se bore za iste sirovine iz otpada. Stoga sve što spalimo ne možemo reciklirati. Europska strategija kružnog gospodarstva je bazirana na recikliranju korisnih sirovina iz otpada tako da nikako ne smijemo upasti u zamku spalionice', pojasnio je Klarić.

Ante Alduk se složio kako najavljena spalionica nije idealno rješenje ni za stanovnike grada Šibenika ni za rješavanje problema otpada u Dalmaciji.

'Iako doduše još ni ne znamo što će se sve spaljivati u najavljenoj spalionici i koja količina smeća će spaljivati vidimo veliki angažman vladajućih da pridobiju građane i članove skupštine na svoju stranu. Kako smo do sada čuli i koliko god to neki pokušali tako predstaviti spalionica nije sasvim sigurna ni za okoliš ni za zdravlje ljudi. Dosadašnja istraživanja nam pokazuju kako spalionice u raznim dijelovima svijeta štete okolišu i zdravlju ljudi. 

Jedan od glavnih problema je što spaljivanjem gorive komponente dolazi do povećanja emisije CO2 u atmosferu, naravno posljednjih godina je došlo do napretka po tom pitanju ali pitanje i dalje stoji. Što se tiče utjecaja na zdravlje ljudi istraživanja iz Italije, Španjolske i Tajvana dokazuju povećan broj kancerogenih oboljenja, pobačaja, preuranjenih porođaja i kasnije negativnih utjecaja na razvoj djece, povećane količine mangana, žive i kadmija u urinu i krvi, sve to u područjima koja su u blizini spalionica. Mi se nismo tu okupili kako bi ljude plašili ili kritizirali vlast. Mi smo danas tu kako bi izrazili svoju zabrinutost mogućnošću gradnje spalionice tako blizu centra grada. Tu smo da izrazimo nezadovoljstvo što se uopće pristupa takvom rješenju kada postoje bolja rješenja i kada druge države planiraju svoje spalionice zatvoriti. Pitamo se zašto se Hrvatska okreće prema spaljivanju otpada koji kao način gospodarenja otpadom polako odumire, a ne, ponukani primjerima Trevisa i San Francisca, prema odvojenom prikupljaju otpada i recikliranju', rekao je Alduk.

Ivica Ledenko je naglasio da je od talijanskih Alpa bliži bio otok Krk koji je dobio prestižne ekološke nagrade za zbrinjavanje otpada reciklažom.

'Zašto ne na one lokacije koje su se odlučile za gašenje spalionica i zašto? Prostornim planom županije nikakva spalionica nije predviđena, a CGO Bikarac je namijenjena za zbrinjavanje otpada isključivo za Šibensko-kninsku županiju', ističe Ledenko.

Vaša reakcija na temu