Prošlo je više od godinu dana otkako je na jednoj lokaciji u Splitu otkriveno 67 pasa i dva vuka, koje je splitski psihijatar Tomislav Pelivan držao u odvratnim uvjetima radi uzgoja za borbe. Vukovi su zbrinuti, dio pasa je smrtno stradao, dio su preuzele udruge za zaštitu životinja, a preostala 32 psa Grad Split premjestio je u neadekvatan i zakonski nereguliran smještaj kod odlagališta otpada u Karepovcu. Ondje, međutim, ne mogu ostati jer je na toj lokaciji u tijeku izgradnja državne ceste. Na poziv Grada Splita upućen svim registriranim skloništima da preuzmu zbrinjavanje preostalih pasa, javilo se jedino sklonište u Dubrovniku, koje je već ranije preuzelo najveći broj pasa.
Split planira premjestiti pse na novu lokaciju, gdje će u konačnici registrirati gradski azil
Nakon što je dubrovačko sklonište ponudilo privremeno zbrinjavanje pasa do pronalaska privremenog smještaja ili izgradnje gradskog skloništa, Grad Split odgovorio je da im je taj prijedlog načelno prihvatljiv. Ipak, Grad u suradnji s Hrvatskim cestama planira izmjestiti pse na novu lokaciju, koju planira urediti i 'u konačnici registrirati na toj lokaciji naš stalni gradski azil'. Udruga Prijatelji životinja pozdravlja ovu najavu Grada Splita kao značajan iskorak prema trajnom rješavanju problema zbrinjavanja napuštenih, ozlijeđenih i oduzetih životinja, u skladu sa Zakonom o zaštiti životinja. Riječ je o iznimno važnom koraku koji bi Split svrstao među gradove koji su odgovorno pristupili obavezi izgradnje skloništa, propisanoj još 2006. godine.
Psi ne mogu čekati kod smetlišta i trpjeti buku teške mehanizacije
'Izgradnja i registracija skloništa najjeftinije je, najisplativije i najučinkovitije rješenje za Split, a ujedno jedino humano i zakonski utemeljeno. Nadamo se da će Grad Split ostvariti svoje obećanje i postati pozitivan primjer u Hrvatskoj', poručila je Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u udruzi Prijatelji životinja.
Ipak, dok se najavljeno rješenje ne realizira, psi se i dalje se nalaze na privremenom smještaju uz odlagalište otpada Karepovac, u neposrednoj blizini gradilišta na kojemu se koristi teška mehanizacija.
'Ti psi već su prošli veliku traumu. Sada su smješteni u boksovima svega nekoliko metara od bagera i bučnih strojeva. To nije mjesto za rehabilitaciju, već dodatna patnja za životinje koje trebaju mir, socijalizaciju i odgovornu skrb. Veterinarska inspekcija trenutačno stanje naziva ‘privremenim smještajem’, no takvo rješenje nije zakonski regulirano niti omogućava jasnu odgovornost za skrb o psima', pojašnjava Klopotan Kačavenda.
Ovo je pravi trenutak da Split trajno riješi problem zbrinjavanja životinja
Prijatelji životinja već punih godinu dana kontinuirano upozoravaju Grad Split na nužnost izgradnje vlastita registriranog skloništa: 'Ohrabruje nas spremnost Grada Splita da to i ostvari. Bez stalnog rješenja, kao što pokazuje slučaj nesretnih pasa iz uzgoja za borbe, privremeni smještaji nisu zakonski održivi. Čak su i neprofitne udruge već napravile skloništa za životinje pa Split, kao drugi najveći grad u Hrvatskoj i s mnogo većim resursima, treba iskoristiti ovu situaciju da konačno trajno riješi problem zbrinjavanja napuštenih, ozlijeđenih i oduzetih životinja'.
Peticija za izgradnju gradskog skloništa u Splitu dostupna je na www.prijatelji-zivotinja.hr. Njezinim potpisivanjem svi mogu podržati konkretne korake za zaštitu životinja, čime bi Split postao primjer odgovorne provedbe Zakona o zaštiti životinja.