Europski parlament u utorak je prihvatio rezoluciju 'Otoci i kohezijska politika: trenutačno stanje i budući izazovi' s 577 glasova za, 38 protiv i 10 suzdržanih. Parlament je usvojio privremeni politički dogovor s Vijećem o odgodi primjene novih pravila s 546 glasova za, 97 protiv i 7 suzdržanih.
Veliki gospodarski subjekti i trgovci sada će morati poštovati obveze iz te uredbe od 30. prosinca 2025., a mikropoduzeća i mala poduzeća od 30. lipnja 2026. Cilj je tog dodatnog vremena pomoći poduzećima diljem svijeta da lakše provode pravila od datuma početka primjene, a da se pritom ne ugroze ciljevi zakona.
Komisija je predložila odgodu datuma primjene uredbe o krčenju šuma za godinu dana kao odgovor na izraženu zabrinutost država članica EU-a, trećih zemalja, trgovaca i gospodarskih subjekata da neće moći u potpunosti poštovati pravila ako se primijene od kraja 2024.
Na zahtjev Parlamenta, Komisija se obvezala osigurati da informacijski sustav za gospodarske subjekte i trgovce te prijedlog za klasifikaciju rizika zemalja i regija budu dostupni što je prije moguće, a najkasnije do 30. lipnja 2025. Opća revizija uredbe očekuje se najkasnije do 30. lipnja 2028., a Komisija će analizirati dodatne mjere za pojednostavnjenje i smanjenje administrativnog opterećenja za poduzeća.
Nakon postignutog dogovora, izvjestiteljica Parlamenta Christine Schneider (EPP, Njemačka) izjavila je: 'Obećali smo i ostvarili rezultate. Obratili smo pažnju na pozive iz više sektora koji se suočavaju s teškoćama i osigurali da pogođena poduzeća, šumari, poljoprivrednici i nadležna tijela dobiju dodatnu godinu za pripremu. To se vrijeme mora učinkovito iskoristiti kako bi se osiguralo da se najavljene mjere iz Komisijine obvezujuće deklaracije, uključujući internetsku platformu i kategorizaciju rizika, dosljedno provode s ciljem postizanja veće predvidljivosti u cijelom opskrbnom lancu. Procjena učinka i daljnje pojednostavljenje uslijedit će u fazi preispitivanja za zemlje ili regije niskog rizika, čime će se zemlje dodatno potaknuti da poboljšaju svoje prakse očuvanja šuma.Parlament će budno pratiti ovaj postupak kako bi se smanjila birokracija i osiguralo da nakon izjave Komisije uslijedi i akcija. Naš je cilj i dalje jasan: provedba ove uredbe ne smije imati negativne posljedice ni na proizvođače, ni na potrošače.'
Sljedeći koraci
Prije nego što jednogodišnja odgoda stupi na snagu, Vijeće također mora potvrditi dogovoreni tekst i objaviti ga u Službenom listu EU-a prije kraja 2024.
Kontekst
Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) procjenjuje da je od 1990. do 2020. zbog krčenja šuma izgubljeno 420 milijuna hektara šuma, što je područje veće od EU-a. Potrošnja u EU-u uzrokuje oko 10 % globalnog krčenja šuma, od čega više od dvije trećine potječe od proizvodnje palmina ulja i soje.
Cilj je Uredbe o krčenju šuma, koju je Parlament donio 19. travnja 2023., borba protiv klimatskih promjena i gubitka bioraznolikosti sprečavanjem krčenja šuma povezanog s potrošnjom u EU-u proizvoda od stoke, kakaa, kave, palmina ulja, soje, drva, gume, drvenog ugljena i tiskanog papira.