Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Branimir Džaja Zašto je odvajanje otpada bitno?

Zašto je odvajanje otpada bitno?

Odvoji, lako je

Od ovog tjedna stanovnici Plokita odvajaju otpad u novopostavljene polupodzemne spremnike koji su zamijenili dosadašnje metalne kontejnere. Novi način odvajanja otpada izravno će utjecati na smanjenje količine miješanog otpada koji se odlaže na Karepovac, a građanima će njihov kvart biti čišći i uredniji. Stoga iz Čistoće Split poručuju svakom građaninu: 'Odvoji, lako je'. 

Na 12 lokacija na Plokitama ukopani su polupodzemni spremnici koji imaju čak pet puta veću zapremninu od prijašnjih kontejnera. Spremnici su predviđeni za četiri vrste otpada: biootpad, papir, plastiku, metalnu i tetrapak ambalažu te miješani komunalni otpad.


U spremnik s plavim otvorom odvaja se papir, točnije bilježnice, knjige, novine, kartonska ambalaža, papirnate čaše i slično. Spremnik sa žutim otvorom predviđen je za plastiku i metal, odnosno za plastične boce i ambalaže prehrambenih proizvoda, folije, tetrapake od mlijeka, jogurta i drugih proizvoda, čepove te plastični pribor za jelo. Biootpad se odvaja u spremnik sa smeđim otvorom, dok je spremnik sa crnim otvorom rezerviran za ostali miješani komunalni otpad kao što su ostaci termički obrađene hrane, termo i voštani papir, pelene, higijenski ulošci, opušci, pepeo i životinjski izmet i pijesak zamotan u zasebnu zatvorenu vrećicu. Osim naznačenih boja, na svakom polupodzemnom spremniku postoji i natpis koji građanima ukazuje na vrstu otpada koja se u njega može odložiti.


Zašto je važno odvajati otpad? 

Pravilnim odvajanjem otpada na papir, plastiku, staklo, biootpad, tekstil i brojne druge vrste otpada svaki građanin Splita pomaže da se postigne kružno gospodarenje otpadom. Drugim riječima, da se sav taj otpad reciklira i ponovno vrati u upotrebu u obliku novog proizvoda. Automatski se odvajanjem otpada smanjuje količina miješanog komunalnog otpada kojeg više nije moguće iskoristiti, a koji je veliki zagađivač tla, vode i zraka. 

Taj otpad trenutno se odlaže na Karepovac. Nastavi li se odlagati ovim tempom, to odlagalište otpada bit će puno za dvije i pol godine. Stoga svaki građanin treba već danas početi odvajati otpad i na taj način smanjiti pritisak na Karepovac i vijek trajanja na više od pet godina. Stoga je odgovornost i dužnost svakoga građanina odvojiti otpad u vlastitom kućanstvu i smanjiti količinu miješanog komunalnog otpada.

S Plokita počinje čisti Split

Dovršetkom ugradnje polupodzemnih spremnika na Plokitama, nastavljaju se ugradnje spremnika u drugim gradskim kotarevima. Plan je da se do kraja 2023. godine postavi ukupno 400 spremnika diljem grada.

Do tada, stanovnici Plokita svojim će primjerom pokazati da je odvajanje otpada jednostavno, lako, ali i važno za budućnost svakog građanina Splita. 


Sve novosti o novom sustavu odvajanja otpada doznajte na web stranici Čistoće d.o.o. SplitFacebook stranici i Instagram profilu.

Vaša reakcija na temu