Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Antonios Ntoumas from Pixabay Zbog nagradne igre hvarskog restorana, Grdović, pa čak ribari i skiperi, pobacali bar stotinu boca u more

Zbog nagradne igre hvarskog restorana, Grdović, pa čak ribari i skiperi, pobacali bar stotinu boca u more

Očekuje ih velika kazna

Nakon što je glazbenik i saksofonist Jakša Kriletić, koji je tijekom karijere surađivao s bendovima poput Psihomodopopa, Leta 3, Majki ili Pips Chips & Videoclips, nedavno odlučio pobacati nekoliko boca s porukama u more, svojim je postupkom pokrenuo mnoge pa je krenulo bacanje boca diljem Jadrana, piše Morski.hr.

Nalaznicima je objasnio da boce znače nagradu u poznatom hvarskom ribljem restoranu Gariful.

Bacanju boca u more pridružili su se oni koji bi more trebali najviše štititi, pa je tu i jedan ribar koji inače dobavlja ribu restoranu i zabavlja ljude na društvenim mrežama, zatim skiper (o kojem pišu da je kapetan broda), te zadarski pjevač Mladen Grdović koji je par boca pobacao ispred zadarskog Poluotoka, a angažirali su čak i djecu.

Neki uopće nisu svjesni da je bacanje bilo čega u more najstrože zabranjeno, a često se, pa i u komentarima ispod prethodnog članka, na društvenim mrežama mogu pročitati opravdanja o 'tek par boca' ili 'to se odmah pronađe' i nema štete. No s ovim se ne bi složili oni koji redovito čiste smeće od ovakvih nesavjesnih ljudi, ali i zakon, koji propisuje visoke kazne za ovakve 'akcije'.

Naime, odredbama Zakona o gospodarenju otpadom zabranjeno je potapanje otpada u more, a inspekcijski nadzor nad provedbom toga Zakona i propisa donesenih na temelju njega na području unutarnjih morskih voda i teritorijalnog mora Republike Hrvatske te isključivog gospodarskog pojasa Republike Hrvatske obavljaju Ovlaštene osobe Obalne straže Republike Hrvatske, pojasnili su iz Državnog inspektorata Republike Hrvatske

Prema Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, za ovaj pomorski prekršaj predviđena je novčana kazna od 5000 do 50 tisuća kuna, prenosi Morski.hr.

Vaša reakcija na temu