Čistoća d.o.o. Split intenzivno ugrađuje polupodzemne spremnike diljem grada. Dosad je otvoreno 12 lokacija na Plokitama, četiri na Kmanu, šest na Lovretu, sedam Spinutu, osam u Bolu i po jedna u Varošu, Gradu, Lučac Manušu i na Bačvicama. U njih je predviđeno odlaganje četiriju vrsta otpada. Kako bi građani mogli lako odvajati otpad u kućanstvima, Čistoća d.o.o. Split osigurala je besplatne vrećice za odvojeno prikupljanje papira, plastike i biootpada.
Vrećice je moguće preuzeti u tajništvima gradskih kotara, čije adrese i broj telefona stanovnici mogu pronaći ovdje. Zbog velike potražnje za vrećicama, savjet građanima je da svakako telefonski provjere dostupnost vrećica u njihovim kotarevima. Ukoliko nisu trenutno dostupne, moguće ih je preuzeti na reciklažnom dvorištu Pujanke, na adresi Ulica Pujanke 67, od ponedjeljka do subote od 8 do 18 sati. Također, besplatne vrećice za odvojeno prikupljanje otpada splitska Čistoća dijelit će građanima i na organiziranim informativnim štandovima koje će uskoro postavljati u kvartovima u kojima se otvaraju polupodzemni spremnici.
Svi građani koji ne mogu doći do besplatnih vrećica, otpad mogu odvajati i u standardne vrećice koje imaju kod kuće. Papir je poželjno odlagati u papirnate vrećice, dok se miješani komunalni otpad može odlagati u klasične plastične vrećice. Ukoliko se u njih odlaže biootpad, sadržaj vrećice je potrebno istresti u polupodzemne spremnike ili kontejnere, isto kao i papirnatu ambalažu, pozivaju iz Čistoće d.o.o. Split.
Do kraja ljeta u gradu 340 novih polupodzemnih spremnika
Grad, zajedno s Čistoćom, aktivno radi na postavljanju polupodzemnih spremnika diljem Splita. Prednosti njihove ugradnje su mnogobrojne. Jedan spremnik svojim kapacitetom mijenja čak pet klasičnih kontejnera. Osim toga, zahvaljujući njihovoj ugrađenosti pod zemlju, smanjuju se neugodni mirisi i održava veća urednost javnih površina. Cilj je da do kraja ljeta 2023. godine bude postavljeno 340 spremnika.
Spremnici označeni plavim poklopcem namijenjeni su papirnatoj i kartonskoj ambalaži, a oni označeni žutim poklopcem za plastičnu, metalnu i tetrapak ambalažu. U spremnike sa smeđim poklopcem baca se biootpad, dok se u crne polupodzemne spremnike odlaže miješani komunalni otpad.
Zašto je važno odvajati otpad?
Odvajanjem otpada u vlastitom kućanstvu, svaki građanin Splita dat će svoj doprinos čišćem i urednijem gradu. Reciklabilni otpad koji odvoje smanjit će pritisak na Karepovac i omogućiti manje zagađenje okoliša.
Odgovornost i dužnost svakog građanina Splita jest odvojiti otpad u vlastitom kućanstvu i tako smanjiti količinu miješanog komunalnog otpada. Kao što se ponosimo ljepotama našeg grada i bogatom poviješću i kulturom, možemo se ponositi i postupanjem prema otpadu. Neka promjena počne već danas. Odvoji, lako je, poručuju iz Čistoće d.o.o. Split.
Sve informacije o novom sustavu odvajanja otpada u Splitu, pronađite i na web stranici 'Odvoji, lako je'.