14/07/26 · 09:49

FOTO/VIDEO Umjetnost na autobusnim stanicama! Razgovarali smo sa slikaricom koja ih je ukrasila motivima Poljica i Dalmacije

'Kad gledate te slike, kao da istovremeno slušate stare stihove Olivera, Jasne Zlokić ili Meri Cetinić'

FOTO/VIDEO Umjetnost na autobusnim stanicama! Razgovarali smo sa slikaricom koja ih je ukrasila motivima Poljica i Dalmacije

Autobusne stanice na području Omiša i Dugog Rata posljednje dvije godine pretvorene su u prava umjetnička djela. Umjesto sivih i jednoličnih površina, danas ih krase murali koji prikazuju ljepotu dalmatinske obale, ali i bogatu kulturnu baštinu Poljica i Dalmatinske zagore.

Autorica projekta, akademska slikarica Vera Mekinić, do sada je oslikala ukupno 21 autobusnu stanicu - 15 na području grada Omiša i šest na području općine Dugi Rat.

Svaka stanica nosi jedinstven motiv, prilagođen prostoru u kojem se nalazi.
Na autobusnim stanicama uz obalu prevladavaju prizori koji dočaravaju prepoznatljivu atmosferu Dalmacije. Sunce, more, ljubav i bezbrižni ljetni trenuci isprepliću se s likovima žena i muškaraca u tipičnom dalmatinskom ambijentu.

- Svaka slika mora imati taj meditativan osjećaj. Kad gledate te slike, kao da istovremeno slušate stare stihove Olivera, Jasne Zlokić ili Meri Cetinić - objasnila je autorica.

Sasvim drugačiju priču pričaju autobusne stanice na drugoj strani ceste. Ondje su u središtu pažnje tradicija, običaji i gotovo zaboravljeni zanati koji su obilježili život ovog kraja.

- Većinom su to prikazi etnografskih elemenata Poljičke Republike, u kombinaciji s motivima ljudi koji kopaju, gnječe grožđe, ribara koji plete mrežu, ja bi rekla da su to sve prikazi nekih izumrlih zanata. Te motive nastojim oživiti i na taj način sačuvati kulturnu baštinu - ispričala je.

Posebno mjesto zauzima i portret Mile Gojsalić, legendarne poljičke junakinje koja je, prema predaji, žrtvovala vlastiti život kako bi spasila svoj narod od Osmanlija. Posebnost ovih murala krije se i u detaljima. Na njihovoj poleđini nalaze se etnografski ornamenti inspirirani tradicionalnom poljičkom zobnicom, ručno tkanom vunenom torbom, te motivi hrvatskog veza, čime se dodatno naglašava bogatstvo lokalne baštine.

Cilj projekta nije samo uljepšati javni prostor, već i približiti kulturnu baštinu svakodnevnom životu te potaknuti njezino očuvanje kroz umjetnost.

- Ideju oslikavanja autobusnih stanica već sam vidjela i jako mi se svidjela pa sam odlučila i ja pokušati. Turističke zajednice grada Omiša i Dugog rata te Općina Dugi rat podržali su moju ideju i tako je sve započelo', ispričala nam je Mekinić.

Autorica se nada da će projekt prepoznati i druge dalmatinske općine i gradovi kako bi se priča o očuvanju tradicije nastavila širiti i izvan Omiša i Dugog Rata.

- Nadam se da će ovaj projekt biti prepoznat diljem Dalmacije, ali i šire. Rado ću doći oslikati lokacije gdje moja ideja bude prihvaćena jer smatram da kulturnu baštinu možemo očuvati jedino ako je promoviramo kroz umjetničke elemente - zaključila je.

Umjetnost na autobusnim stanicama

PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Dodaj kao preferirani izvor na Googleu