Tvrtka u Našicama kažnjena je s 300 eura i direktorica 60 eura jer su pri konverziji za uvođenja eura u kafiću cappuccino poskupjeli za 1 cent, kavu s mlijekom za 7 centi, karlovačko od pola litre za 8 centi i pelinkovac za 10 centi. U postotnim iznosima to nešto bolje zvuči jer je izračunato da je riječ o poskupljenju od 0,67 % do 9,24 %.
Optužnim prijedlogom Državnog inspektorata okrivljenima je stavljeno na teret da u svome poslovanju 'koriste zavaravajuće radnje, odnosno koriste se nepoštenom poslovnom praksom u odnosu prema potrošačima'. Okrivljenici su u pisanom očitovanju izrazili najiskrenije žaljenje ističući da se ne radi o namjeri već je prekršaj posljedica neopreznosti i nesmotrenosti odnosno omaške prilikom konverzije valuta. Kako se radi o minimalnim odstupanjima za svega par artikala, a dosad nisu kažnjavani, molili su da im se izrekne najblaža moguća kazna, piše Večernji list.
Državna inspektorica je obrazložila da je smisao zakonske odredbe bio što bezbolniji prelazak s kune na euro, ali da su mnogi unatoč tome povećali cijene 'zaokruživanjem' na veći iznos, pa tako i okrivljenici. Ali, nakon inspekcijske intervencije vratili su cijene na staro i prije nego je doneseno rješenje kojim je zatraženo otklanjanje nepravilnosti, te optužnog prijedloga.
Sutkinja Vesna Blažević iz Općinskog suda u Virovitici pri odmjeravanju kazne vodila je računa o olakotnim okolnostima, priznanju, žaljenju, nekažnjavanosti, teškoj gospodarskoj i financijskoj situaciji, te da su cijene i prije optužnog prijedloga vratili na staro pa im je izrekla kaznu ispod zakonskog minimuma. Naime, Zakonom o zaštiti potrošača propisana je kazna od 10.000 do 200.000 kuna (1327 - 26.560 eura) za pravnu osobu, a 10.000 do 15.000 kuna (1327 - 1992 eura) za odgovornu osobu. Nezamislivo je kakva bi Hrvatska bila uređena zemlja kad bi se tako revno inzistiralo na poštivanju svakog zakona za svaki cent.