Iako svojom vanjštinom može podsjetiti na svakako poznatiju Linzer tortu, Imotska je torta svojim nadjevom od badema i nekoliko kapi maraskina – opojnog likera od višanja maraski, pravi predstavnik podneblja iz kojeg je potekla, donosi ŠKMER.
Vrhunski bademi okosnica su okusa, sočnima ih čini prošek, ostale su arome u naznakama: kora limuna, kora naranče, vanilija, cimet, oraščić, maraschino, rum i aroma gorkog badema.
Tijesto:
250 grama brašna 100 grama maslaca
2 žlice šećera 3 žumanjka
2 decilitra domaćeg prošeka prašak za pecivo (na vrh noža)
Zamijesi se mekano tijesto od svih sastojaka i pusti malo stajati.
Krema:
6 jaja
200 grama šećera
50 grama | 5 vrećica vanilin šećera
250 grama mljevenih badema/oraha
2 žlice brašna
naribana korica limuna
naribana korica naranče + iscijeđen sok
žličica cimeta
malo ruma ili maraskina
+ oguljeni badema za ukrašavanje
Odvojite bjelanjke od žutanjaka. Bjelanjake s malo soli izmiksajte u snijeg. U drugoj posudi žumanjke kratko miksajte s malo vruće vode, zatim polako dodavajte šećer + vanilin šećer i miksajte još minutu. Smanjite brzinu miksanja na najmanju pa dodajte smjesu korice limuna i naranče, cimet, rum i 2 žlice brašna, te mljevene bademe i sok od naranče. Na kraju lagano ručno umiješajte snijeg od bjelanjaka (malo po malo).
Izvadite tijesto iz friždera, dobro pobrašnite radnu plohu i tanko razvucite tijesto. U kalup, koji ste prethodno premazali maslacem, stavite tijesto prvo na dno kalupa, a zatim i na obruč. Od ostatka tijesta pripremite trakice širine cca 2cm. U kalup ulijte kremu, pa preko nje slažite mrežu trakica. Oguljene bademe koje ste pripremili za ukrašavanje zabodite u kremu ili na mjestima križanja dviju trakica.
Tortu stavite peći na 2000C prvih 5-10min, a zatim smanjite na 130oC i pustite da se peče još 50 tak minuta.
Najvažniji dio pripreme način je pečenja. Naime, ova torta peče se na visokoj temperaturi od 180°C prvih 15 minuta, a ostatak vremena, nekih 45 do 60 minuta, torta se zapravo suši na niskim temperaturama (110°C). Pazite da se torta ne presuši, treba ostati vlažna i sočna.
Recept za Imotsku tortu je iz bilježnice recepata Zorke Cerezin, kćeri dr. Augustina Bitange napisan 1911. godine. Imotska torta se više od dvjesto godina priprema u Imotskom za blagdane, rođendane, imendane, svadbe, te se nosi kao dar u različitim prigodama.
Austro ugarskom caru Franji Josipu za posjeta Imotskom 1875. godine servirana je Imotska torta za tu priliku izrađena s kružno istaknutim roščićima nalik na kraljevsku krunu i oni su i danas njezin ukras.
Kasnije za carev rođendan Imoćani su caru slali ovu tortu, a s njom su u Beč putovali imotski kapurali i to u mišini kako bi zadržali svježinu. Imotska torta se tradicionalno ne peče u običnom kalupu za torte, nego u plitkom kalupu koso položenih bridova koji se posebno naručivao.
Recept za Imotsku tortu iz kuće Jagul kao i recepti za Imotsku tortu obitelji Benzon, Ćosić, Vučemilović, Gjamonja, Franceschi, Vuković, Colombani, Furlan danas su čuvari imotske tradicije.