Bakterije su svugdje u našem okruženju; gotovo svaka hrana može sadržavati bakterije. U hrani životinjskog podrijetla patogene bakterije, kao što su salmonela, Escherichia coli i Staphylococcus aureus, uzrokuju razne bolesti. Ove štetne bakterije se ne mogu vidjeti ili namirisati.
Ako su patogeni prisutni kada se meso melje, tada je više površine mesa izloženo štetnim bakterijama. Također, mljevenje omogućuje miješanje bilo kakvih bakterija prisutnih na površini po cijelom mesu. Bakterije se brzo razmnožavaju pri temperaturama između 4,4 i 60 °C. Druge bakterije uzrokuju kvarenje. Te bakterije uglavnom nisu štetne, ali će uzrokovati pogoršanje ili lošu kvalitetu hrane.
Mogu li se bakterije širiti s jedne površine na drugu?
Mogu. To se zove unakrsna kontaminacija. Bakterije u sokovima od sirovog mesa mogu kontaminirati hranu koja se kuha ili sirovu hranu koja se neće kuhati. Bakterije također mogu biti prisutne na kuhinjskoj opremi, rukama, pa čak i u zraku.
Zašto mljevena govedina oslobađa puno 'soka' tijekom kuhanja?
U izradi mljevene govedine neke maloprodajne trgovine melju meso dok je još smrznuto. Kristali leda u smrznutom mesu razgrađuju stanične stijenke, dopuštajući oslobađanje mesnih sokova tijekom kuhanja.
Kako sigurno postupati s mljevenom govedinom?
Kada se meso melje, više mesa je izloženo štetnim bakterijama. Bakterije se brzo razmnožavaju u na temperaturama između 4,4 i 60 °C. Stavite u hladnjak ili zamrznite mljevenu govedinu što je prije moguće nakon kupnje. To čuva svježinu i usporava rast bakterija. Može se ohladiti ili zamrznuti u originalnom pakiranju ako će se meso uskoro koristiti, piše USADA, prenosi N1.