Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Dominika karkika from Pixabay Otkriveno odakle su rajčice koje lanci prodaju kao talijanske, ima ih i u Hrvatskoj

Otkriveno odakle su rajčice koje lanci prodaju kao talijanske, ima ih i u Hrvatskoj

Na svjetlo izašla još jedna mračna tajna

BBC je otkrio da koncentrirane rajčice koje se prodaju kao "talijanske" u britanskim i njemačkim supermarketima zapravo mogu sadržavati rajčice iz Kine, uzgojene u regiji Xinjiang, poznatoj po povezanosti s prisilnim radom Ujgura i drugih manjina. Testiranje je pokazalo da 17 proizvoda sadrži kineske rajčice unatoč tvrdnjama o talijanskom podrijetlu. Kina, pak, negira optužbe o prisilnom radu i tvrdi da su prava radnika zaštićena zakonima. Također, svi supermarketi čiji su proizvodi testirani osporavaju ove nalaze, prenosi Večernjak.

Kina uzgaja oko trećine svjetskih rajčica. Sjeverozapadna regija Xinjiang ima savršenu klimu za uzgoj ovog voća. To je ujedno i regija gdje je Kina započela program masovnih zatočenja 2017. godine. Skupine za ljudska prava tvrde da je više od milijun Ujgura bilo zatočeno u stotinama objekata, koje Kina naziva 'kampovima za reedukaciju'.

BBC je razgovarao s 14 ljudi koji kažu da su tijekom proteklih 16 godina iskusili ili svjedočili prisilnom radu na poljima rajčica u Xinjiangu.

BBC je zajedno s neprofitnom organizacijom C4ADS sastavio podatke o transportu iz cijelog svijeta, otkrivajući kako većina rajčica iz Xinjianga stiže u Europu – vlakom kroz Kazahstan, Azerbajdžan i Gruziju, odakle se brodovima prevoze u Italiju. Jedan naziv tvrtke stalno se pojavljivao u podacima: Antonio Petti, dio grupe velikih talijanskih tvornica za preradu rajčica. Prema podacima, od 2020. do 2023. godine ova je tvrtka primila više od 36 milijuna kg paste od rajčica iz tvrtke Xinjiang Guannong i njezinih podružnica. Grupa Petti proizvodi rajčice pod vlastitim imenom, ali također opskrbljuje supermarkete diljem Europe, koji ih prodaju pod vlastitim brendovima.

Vaša reakcija na temu