Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Škola Oliva Allegra kreće u veliku investiciju: 'Bit ćemo hrvatski Le Cordon Bleu'

Škola Oliva Allegra kreće u veliku investiciju: 'Bit ćemo hrvatski Le Cordon Bleu'

Split postaje centar gastro izobrazbe

Oliva Allegra, mediteranski centar gastronomskih umjetnosti iz Splita u sklopu kojeg djeluje Privatna srednja škola Wallner, posljednjih je godinu dana radila na ozbiljnoj strategiji i sada najavljuje snažan iskorak na nacionalnoj i međunarodnoj sceni.

Premda je škola praktično od svog osnutka 2008. godine radila u tišini, riječ je o respektabilnoj obrazovnoj instituciji s modernom infrastrukturom koja iz godine u godinu izbacuje 'gotove' učenike koji nerijetko ostvaruju zavidne kulinarske karijere. Iz Olive Allegre izašli su, primjerice, Deni Srdoč, chef i vlasnik restorana Nebo u Rijeci koji posluje s Michelinovom zvjezdicom petu godinu zaredom. Prvu je zavrijedio u restorana Draga di Lovrana, a drugu u restoranu Nebo. Tu se školovao i mladi Luka Veić, prošlogodišnji pobjednik televizijskog showa Masterchef ali i mnogi drugi poput Hajdukovih zvijezda Brune Durdova i Michela Šege, a ranije su kroz školu prošli igrači Ante Palaversa, Tonio TeklićDarko Nejašmić, europska prvakinja u judu Marčelina Vranješ te državni prvaci u plivanju Marin Mogić i Lucijana Lukšić.

Škola je i partner jednog od najprestižnijih međunarodnih gastro festivala 'Taste the Mediterranean', a njezini učenici redovito osvajaju medalje na natjecanjima. Međutim 1500 četvornih metara od čega više od 300 zauzima suvremeno opremljena kuhinja uz 17 djelatnika dosegli su svoj vrhunac zbog čega je došlo vrijeme za, širenje, odnosno nove investicije i obrazovne programe. Danas škola upisuje čak 150 učenika u sedam razrednih odjela.

Ipak, najveća novost je realizacija velikog projekta kojeg su ovog tjedna najavili iz škole.

Riječ je o izgradnji potpuno nove školske zgrade na atraktivnoj lokaciji u Splitu. Izgradnja će započeti krajem ove godine čime bi škola dobila više prostora za izvođenje nastavnih programa, a Split bi postao nacionalno i regionalno središte za gastro izobrazbu. Iz škole dodaju kako se trenutno uređuje školski vrt na oko 2000 četvornih metara čime Oliva Allegra postaje prva obrazovna institucija u Hrvatskoj koja će praktično biti samoodrživa u smislu namirnica koje će koristiti u svojoj kuhinji. O vrtu će se uz djelatnike škole brinuti i učenici te će se tako kod njih stvarati svijest o nužnosti organske hrane, očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanju baštine.

Više detalja o novom objektu znat će se uskoro kaže Ana Bulovan, ravnateljica škole.

'Školu smo davne 2008. godine pokrenuli iz čiste i iskrene emocije osnivačice Marine Wallner, pasionirane ljubiteljice gastronomije. Kad smo krenuli s radom upisali smo tek četiri učenika. Bila su to vremena kad kulinarstvo i gastro kultura nisu bili na cijeni. Ali mi smo vjerovali u ono što radimo. Imali smo silnu želju u Splitu polako stvarati centar gastronomskih umjetnosti jer to ovaj grad kao prijestolnica Mediterana uistinu zaslužuje.

Toliko se kao nacija ponosimo mediteranskom kuhinjom, tradicijom i filozofijom života, a nismo imali obrazovni centar koji bi bio objedinjeno mjesto u kojem bi se afirmirala čitava paradigma našeg kulinarstva. Baš tu vidjeli smo prostor za pokretanje škole. Tada su još uvijek postojali stereotipi o kuharima kao nedovoljno dobrim učenicima. Međutim, lokalno i globalno se percepcija mijenjala, a kulinarstvo populariziralo. Biti kuhar danas na tržištu rada znači biti jedan od najplaćenijih. Generalna svijest o nutricionizmu, fine diningu, autohtonim namirnicama i održivosti uz ekspanziju sofisticiranog turizma doveli su do toga da je kulinarstvo danas složeno, vrijedno i traženo zanimanje', kazala je Ana Bulovan dodavši kako u školi već neko vrijeme djeluju programi Erasmus + te Superiror programi i Master Classovi za nadarene učenike s kojima se radi u malim skupinama uz individualni pristup, terensku nastavu i mentorstvo najboljih domaćih i svjetskih kuhara.

Baš ovog tjedna u školi je tim povodom boravio Nicola Fossaceca, chef i vlasnik restorana al Metrò iz mjesta San Salvo, ljetovalištu u južnoj talijanskoj regiji Abruzzo. Zajedno s bratom Antonijom preuzeo je obiteljsku slastičarnicu i pretvorio je u mjesto u kojemu se stapaju strast prema domaćoj kuhinji i vještine sazrele tijekom godina iskustva. Uspjeh je 2013. potvrdila prestižna Michelinova zvjezdica.

Učenici su, dodaje, bili oduševljeni njegovim nastupom, pristupom prema hrani i kreativnim dodirom kojeg posjeduje.

'U sklopu našeg Superior programa i Master Classova nastojat ćemo iz mjeseca u mjesec dovoditi najeminentnije chefove. No, naš je načelni cilj do otvorenja nove škole oformiti tim koji bi bio u stalnom radnom odnosu u svojstvu mentora i učitelja. Želimo se s takvim pristupom i novom školom usko specijalizirati kao centar gastronomskih umjetnosti čija će diploma uistinu vrijediti u svijetu. Većina naših chefova, kada dođe u Split ostane zapanjena ljepotom, infrastrukturom, klimom, sveučilišnom kulturom i gastronomskim bogatstvom.

Smatram da Split ima potencijal za ovakav iskorak. Naravno da se možemo širiti i u Hrvatskoj, ali snažan fokus stavit ćemo na razvitak našeg centra u Splitu. Poanta je da Split bude prepoznat kao gastro destinacija u koju se dolazi školovati i raditi iz svih dijelova svijeta. Cilj nam je stvoriti vrhunski kadar za vrhunsku gastronomiju kao dio ponude elitnog turizma. Bez lažne skromnosti, radit ćemo sve da postanemo hrvatski Le Cordon Bleu', zaključila je ravnateljica dometnuvši kako vjeruje da će projekt prepoznati i Ministarstvo turizma koje već stipendira upise u obrazovnim ustanovama ovakvog tipa.

Vaša reakcija na temu