Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay STAR VIŠE OD 3.000 GODINE Znanstvenici pronašli najstariji sir na svijetu

STAR VIŠE OD 3.000 GODINE Znanstvenici pronašli najstariji sir na svijetu

Izvukli ga iz mumije

Znanstvenici su uspješno pronašli DNK lanac u onome što je, prema njihovu vjerovanju, najstariji sir na svijetu. Nevjerojatna je činjenica da je sir star 3.600 godina, a još nevjerojatnije da je pronađen u tijelu mumije iz brončanog doba na kineskom groblju.

Riječ je o kefiru, modernoj zamjeni za krem sir, razmazanom po glavama i vratovima leševa koji datiraju između 3.300 i 3.600 godina u prošlost, a koji su pronađeni u Tarimskom bazenu na sjeverozapadu Kine.

Iako je tvar bijele boje tamo uočena još prije dva desetljeća, tek je nedavno potvrđeno da je riječ o siru, prenosi New York Post, javlja Danas.

'Prehrambene artikle poput sira jako je teško sačuvati tijekom tisuća godina zbog čega je ovo rijetka, ali vrijedna prilika', kazao je istraživač Qiaomei Fu. 'Detaljno proučavanje drevnog sira može nam pomoći da bolje razumijemo prehranu i kulturu naših predaka', dodao je.

Ekstrakt mitohondrija, za koji je utvrđeno da sadrži DNK krave i koze, izvađen je iz tri različite grobnice. Suprotno običajima u primjerice Grčkoj i na Bliskom istoku, različite vrste životinjskog mlijeka ondje su se rastakale u više smjesa sireva.

Kod ovog drevnog sira utvrđene su gljivične bakterije koje se mogu naći i u današnjem kefiru. Jedna od njih je bakterija Lactobacillus za koju se vjeruje da potiče iz Kine i Rusije.

Studija kineskih znanstvenika otkriva da su bakterije možda dovele do stabilizacije genetike i pojačane fermentacije mlijeka tijekom vremena.

'Ovo je istraživanje bez presedana, koje nam omogućuje da promatramo kako se bakterija razvijala u proteklih 3.000 godina. Štoviše, ispitivanjem mliječnih proizvoda stekli smo jasniju sliku drevnog ljudskog života i njihove interakcije s ostatkom svijeta', rekao je Fu, kazavši da je ovo samo početak.

Vaša reakcija na temu