Za tjedan dana završava lovostaj za malu plavu ribu. Uskoro ćemo na jelovnicima ponovno imati svježu srdelu i inućun.
Kvota za srdelu iznosi 36.267 tona, a za inćuna 10.608. Te količine, stoji u prijedlogu izmjena Pravilnika, podložne su naknadnim izmjenama, ako se promijene odredbe EU dokumenata, piše Novi list.
Ukupna ulovna kvota manja je za 264 tone od lanjske, ali je ovogodišnja specificirana za dvije glavne vrste, pa bi moglo biti iznenađenja. Ako se jedna od kvota ispuni, nevažno za koju ribu, donosi se odluka o obustavi ribolova mrežom plivaricom. S elektronskim očevidnikom, što je sada obvezan za sve ribare, ulove je moguće pratiti na dnevnoj bazi.
Lanjske kvote ribari, uglavnom, nisu ulovili i većina njih pribojava se nastavka takva trenda, tako da im ograničenja neće predstavljati probleme.
U prvim danima nakon lovostaja, a za potrošače to je sada najvažnije, možemo očekivati bolju ponudu plave ribe, nego što se dešavalo prijašnjih godina. Jasno, uvjet je da vremenske prilike dopuste rad. Dosad važeća odredba iz pravilnika dopuštala je svakom brodu plivaričaru sedam radnih dana u veljači, s maksimalnim ukupnim ulovom od 30 tona, javlja Novi list.
Uz takva ograničenja ribari su kalkulirali kada isploviti, osluškivali kako se, i gdje lovi. Toga više nema, broj radnih dana u veljači, po novom, nije ograničen, a dozvoljen ukupan ulov po brodu povećan je na 50 tona.
U ostalom dijelu godine ukupan mjesečni ulov po brodu limitiran je na 100 tona, bez obzira na vrstu lovine.
Za posljednje dane svibnja, od 26. do 31. brodovima je dopušteno uloviti po 25 tona. Mjesečna kvota od 100 tona po brodu određuje se već nekoliko godina i u jesenskim mjesecima u pravilu se korigira, ovisno o količini dotadašnjih ulova.
Tako je lani od rujna bila povećana na 130 tona, s time što su se ribari kasnije žalili na podbačaj najizdašnijih jesenskih mjeseci. Mnogi se nisu ni približili maksimalnom ulovu. Lako je moguće da sličan scenarij vidimo i ove godine.