Jučer je bio treći dan održavanja nautičkog sajma Croatia Nautic Show 2025. - 17. Dani hrvatske male brodogradnje i turizma, koji je okupio velik broj posjetitelja koji su obilazili brojne štandove izlagača s njihovim širokim asortimanom ponude iz svijeta nautike i turizma, ali i lifestyle programa. Uz sve to, subota je bila rezervirana i za panel-diskusije, ekološke inicijative, humanitarne projekte te najave jedriličarskih regata i Europskog seniorskog natjecanja u jedrenju u klasi ILCA te ribolovna natjecanja. Naglasak je bio i na međugeneracijskom prijenosu znanja te edukacijskim programima i praktičnoj 'morskoj' radionici namijenjenoj najmlađima.
Splitski festival jedrenja
Program 17. Dana hrvatske male brodogradnje i turizma, koji se odvija u Marini Kaštela - centru nautičkog Jadrana, naravno, imao je u fokusu interesa i jedrenje! Održana je prezentacija 'Splitskog festivala jedrenja'. Pet regata koje nas tradicionalno očekuju u sklopu te manifestacije, a koja je postala jedna od Top manifestacija Hrvatske turističke zajednice, najavio je Damir Skelin, direktor ovog projekta u ime organizatora JK Labud, te direktor Male Mrduje Edo Vujnović, a pridružio im se i Damir Dominiković, predsjednik JK Zenta, koji je najavio Šoltansku regatu koja od ove godine ulazi u program regata u sklopu 'Splitskog festivala jedrenja'.
'Pokazali smo kako je Šoltanska regata pravi festival jedrenja, zahvaljujući svesrdnoj podršci naših suorganizatora i otoka Šolte. Krenimo od kraja... zahvaljujem prvenstveno udruzi Ružmarin, udruzi žena Šolte koje svake godine daju poseban pečat našoj regati, kao i našim suorganizatorima iz udruge Pelegrin i pokroviteljima Općini Šolta. Želimo dati doprinos promociji jedrenja, jer to je sport svih nas', istaknuo je Dominiković, a potom je Damir Skelin dao pregled jedriličarskih fešta.
'JK Labud ima 2 regate u prvom dijelu sezone. To su Paiška regata, koja se odvija na relaciji Split - Stari Grad i natrag, zatim Komiška regata koja ide od Splita do Komiže i drugu etapu natrag prema Splitu. Drugi dio sezone i Splitski festival jedrenja kreću s regatom Labud Classic koja se jedri prema Bobovišćima na Braču. Zatim slijedi Mrduja Optimist Cup poznatija kao Mala Mrduja, potom legendarna Mrdujska regata, najstarija i najveća na hrvatskoj strani Jadrana, na koju se od ove godine nadovezuje Šoltanska regata JK Zente, a kao kruna ciklusa jedrenja na ovom dijelu Jadrana i Viška regata, koja se jedri na relaciji Split - Vis - Split. Navedene regate u prošlogodišnjem izdanju okupile su ukupno preko 450 jedrilica raznih formata', zaključio je Skelin.
Edo Vujnović, kao direktor Male Mrduje, rekao je i nekoliko informacija o regati koja nije samo sportski događaj koji okuplja najmlađu generaciju jedriličara, već i važan element u međugeneracijskom prijenosu znanja i vještina.
'Možda je ova regata i najvažnija, jer uključuje djecu između sedam i petnaest godina koja aktivno jedre. Mala Mrduja je već desetu godinu kriterijska regata za izbor malih optimista u reprezentaciju Hrvatske. Zaista smo ponosni i na maksimalan broj djece sudionika - jedne godine imali smo čak 184 natjecatelja. Regata od 2008. godine nosi naziv i 'Memorial Borisa Vujnović - Modrog', u sjećanje i čast na predsjednika Labuda koji je vodio klub šezdesetih godina.
Ujedno je trio jedriličara naglasio kako smo svjetska sila u ovom sportu, s ponosom ističući kako je članica JK Labud, Palma Čargo, olimpijka u klasi IQ Foil, posebno atraktivnoj novim generacijama.
Big game na sajmu
Sportski ribolov odavno je primamljiv mamac i kao turistička ponuda, pa priča oko big game nadmetanja poprima obrise uspješnog trenda u nautičkoj ponudi. A tko bolje zna kako sve to funkcionira od svjetskih prvaka iz 2023. godine, ekipe Corto iz kaštelanskog kluba PSD Giričić.
Kapetan Gordon Svalina, Bepo Svalina, Ante Karačić i Borislav Taraš, kvartet je ovjenčan svjetskim zlatom, no ono najvažnije - cijelu uspješnu priču, i kao članovi hrvatske reprezentacije u big gameu, provode na domaćem terenu.
Prvo uspješnom školom ribolova za djecu, a drugo i uspješnom organizacijom međunarodnog big game nadmetanja u Rogoznici, Adriatic Championship in Tuna Fishing.
'Ove godine se u Rogoznici družimo od 5. kolovoza, i s ponosom naglašavam kako nam dolaze big game natjecatelji iz dvadeset zemalja. Lani smo imali 14 nacija, no ove godine eto nas na 20 zemalja - od ribolovaca iz Monaka, Švicarske, Francuske, Irana, Njemačke, Egipta, Španjolske, Velike Britanije, Slovenije i drugih, uz naše posade. Imat ćemo pravi spektakl od ribolova na velike trofeje - na tune, iglune, lice, lampuge... a ujedno je sve, osim sporta, vezano i za turističku priču', najavljuje još jednu svjetsku manifestaciju Gordon Svalina, koji itekako smatra da imamo i prostora i znanja za ovakvu organizaciju, a dodaje: 'Jadransko more je savršena destinacija za ribolovce, flotu brodova imamo, ribolovne stručnjake također, još samo trebamo sve uskladiti i organizirati'.
Uz organizacijsku priču, Svalina ističe i pomake u svom klubu, u Kaštel Gomilici, gdje PSD Giričić upravo provodi infrastrukturni projekt uređenja nove klupske zgrade.
'Gradimo, ulažemo, razvijamo infrastrukturu jer želimo i djeci osigurati prostor za razvoj, za škole ribolova, za edukacije, kao i našim gostima - bilo dolaskom na natjecanja, bilo na ostale radionice', najavio je i nove investicije u ribolovu, od klupskih do organizacijskih, Gordon Svalina, čovjek u čijoj je vitrini titula prvaka svijeta, a koji izuzetno radi na promociji big gamea, kao i ostalih grana ribolova u Hrvatskoj.
Mališani s udicom i na jedrilicama klase optimist
Jedrenje je sport za sve generacije, pa je prostor sajma bio odlična prilika za prezentaciju škole jedrenja. Ove godine s njima su se družila djeca iz Škole jedrenja splitskog kluba Labud s trenerom Goranom Orlovim. Uz podršku domicilnog kluba JK Marina Kaštela, Orlov je djeci predstavio sve ono vezano za potrebu izlaska na more u najmanjoj sportskoj klasi - optimist, a u tome mu je pomogao i član JK Labud, učenik škole jedrenja Toma.
'Odavno je jedrenje trebalo biti dio školskog programa, jer smo pomorska zemlja, okrenuta nautici, brodovima, moru, turizmu vezano za more. Ugledajmo se na Slovence koji imaju skijanje kao obvezni predmet - to bi kod nas trebalo biti jedrenje. Ne trebaju svi biti vrhunski jedriličari, no djeca bi nam trebala znati osnove oko broda, ponašanja na moru, a sutra im ovo znanje itekako može poslužiti za život, kao zanimanje skipera, kapetana', istaknuo je Goran Orlov.
Edukaciju o ribolovu na 17. Danima hrvatske male brodogradnje i Croatia Nautic Showu imali su i mali ribolovci, a sve zahvaljujući PŠD Giričiću iz Kaštel Gomilice, vrhunskom majstoru od ribolovnih alata Borislavu Tarašu te tajniku društva Luki Orhanoviću, koji su svoje znanje i iskustvo prenijeli na mlađe generacije. Pridružio im se i dao im podršku strastveni big game ribolovac Nikola Vujčić, nedavno proglašen najboljim košarkašem Eurolige u 25-godišnjoj povijesti ovog natjecanja.
Domaćin sajma Marina Kaštela širi kapacitete za privez velikih jahti
Vizije i poslovne uzlete jedne od najjačih marina na Jadranu podijelila je s posjetiteljima sajma i direktorica Marine Kaštela Ivona Smoljić, posebno se osvrćući na nautičku sezonu koja će, po svemu sudeći, biti odlična, ali i gradnju novih vezova za velike jahte kojima će povećati kapacitete. Ova marina među rijetkima se može pohvaliti i velikim događanjem koje ih očekuje sljedeće godine u svibnju, gdje će se okupiti europska 'krema' u jedrenju na Europskom seniorskom natjecanju u klasi ILCA. No, već sredinom rujna čeka ih humanitarno jedriličarski projekt Mirno more na koji su posebno ponosni.
Ovaj sportski program događanja začinila je i nautičko-putopisna prezentacija pod nazivom Interaktivna prezentacija 'Yachts building - od ideje do brodova vrhunskih performansi'. Predavanje prvog čovjeka Phantom Yachtsa Tomislava Mijića, svojevrsni je fusion putopisa i procesa proizvodnje brodova, od ideje do naslovnica najznačajnijih nautičkih magazina u regiji.