Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Katarina Kavain Škare Muški stilovi uređenja interijera
Mali savjeti za svaki dom Piše: Katarina Kavain Škare

Muški stilovi uređenja interijera

Predstavljamo tri načina uređenja stana: futuristički, industrijski i topli crno-bijeli

Ovo nije još jedna stereotipna priča o muškarcima i interijerima. Kad je riječ o dizajnu iz osobnog iskustva mogu svjedočiti da će većina prvo pomisliti da muškarcima nije stalo do estetike. Ali da udobnost i jednostavnost nisu jedini kriteriji koje muškarac želi u prostoru dokazuju moderni trendovi u dizajnu koji se sve češće kategoriziraju kao 'muški stilovi uređenja interijera'.

Jedno istraživanje u New Yorku pokazalo je da muškarci vide boje drugačije nego žene. Možda je to jedan od razloga zbog kojeg se u muškim interijerima često nalaze 'siromašne' palete boja. Ali unatoč bojama koje muško oko raspoznaje, muškarci kao i žene imaju jednake afinitete kod uređenja prostora. Lista prioriteta jednaka je kod oba spola, samo je možda posložena drugačijim redoslijedom. Udobnost, jednostavnost, praktičnost i estetika uspješna su kombinacija svakog dobro uređenog prostora. Kako bi postigli sklad potrebno je prije svega prostor organizirati prema svom načinu života.

Samci, u odnosu na one koji žive u zajednicama, imaju prednosti kod je u pitanju uređenje interijera. Prostor u kojem žive mogu podrediti isključivo sebi i svojim životnim navikama. 

Pa će tako muškarci samci moći iskoristiti elemente suvremenog dizajna, kako bi ujedinili jednostavnost i muževnost u svom domu. Ovom prilikom po svom izboru ću zadržati elemente tamnog namještaja i 'mušku paletu boja'. No, do sada tipične 'crno bijele' interijere zamijenit ću modernijim elementima. Toplinu doma postići ću nesvakidašnjim odabirom grubih građevinskim materijala i kožnog namještaja. Klasičnu kombinaciju osvježit ću s drvenim dekorom, a ljubitelje suvremenog dizajna inspirirati korištenjem futurističkih elemenata.

TOPLA CRNO BIJELA 


Crno bijeli interijeri provjerena su dobra kombinacija. Ali zbog svojih tonova koje čini količina svjetlosti često znaju izgledati hladno i jednolično. Upotrebom namještaja ili obloga u drvenom dekoru postići ćemo toplinu u crno bijelom prostoru. Kako bismo ostvarili dojam suvremenog dizajna osim namještaja s površinama visokog sjaja možemo koristiti ogledala i sjajne podne površine.


Zidove ćemo ukrasiti detaljima poput postera ili umjetnina, a za izrazito suvremen izgled iskoristit ćemo obloge od kaljenog stakla. Tkanine i tapete birat ćemo u modernim crno bijelim uzorcima kockastih ili prugastih aplikacija. Da bi naglasili muževnost u prostoru možemo koristiti i elemente s kromiranim detaljima.


Za one koji žele postići dodatni efekt topline jako dobro će poslužiti sobne biljke i zavjese nježnih tkanina. Ako želimo zadržati dojam modernog interijera nikako nećemo koristiti stari pohabani namještaj niti umjetničke fotografije u baroknim okvirima.


A ako ste već ljubitelji 'starinskog' namještaja, na moderniji način možemo ga upotrijebiti u industrijskom stilu uređenja interijera.  

INDUSTRIJSKI STIL 


Za industrijski stil sve se više kaže da je 'muški stil uređenja'. Nije isključivo da ga simpatiziraju samo muškarci, ali je jedan od najgrubljih stilova uređenja. Osim što ga karakteriziraju okorjeli građevinski materijali poput betona, cigle i željeza, prepoznatljiv je i po isticanju raznih instalacija. Stare neobrađene daske možemo upotrijebiti kao zidne obloge, kuhinjsku radnu ploču ili komad namještaja poput klub stolca.


Zidnim tapetama s motivom cigle ili kamena možemo zamijeniti postojeće bijele zidove. A kako bismo izbjegli hladni industrijski dojam možemo upotrijebiti prekrivače, dekorativne jastuke ili zavjese od grubih tkanina poput jute ili organdija. Kako bi doživljaj bio potpun može nam pomoći i detalj dizajnerskog namještaja u industrijskom stilu. Podna ili stropna rasvjeta, radna stolica, stolić za lampu ili barska stolica tipičnog industrijskog dizajna služit će kao potpis na cijeli prostor.


Kao ideja za isticanje instalacija može poslužiti cijev za odvod zraka od kuhinjske nape. Umjesto da je oblažemo knaufom i biramo kanale koji će je minimalno istaknuti, možemo odabrati oblogu od aluminija ili željeza koja će je dodatno istaknuti u željenom stilu. Zidove ćemo ukrasiti posterima ili slikama. Možemo, primjerice, u jednostavne tanke okvire postaviti crno bijele fotografije poznatih ličnosti koje nas inspiriraju. Police za knjige također će dobro upotpuniti ambijent. Njih možemo izraditi sami od nekoliko naslaganih dasaka u jednostavnoj željeznoj konstrukciji.


Oni koji žele ublažiti efekt pohabanosti i grubosti industrijskog dizajna mogu to postići primjenom samo jednog ili dva gore navedena elementa. A ono što nikako ne bismo trebali upotrijebiti u ovakvim interijerima su SF motivi i ekstremno moderan plastični namještaj visokog sjaja. Za ljubitelje takvog stila preporučujem futuristički stil uređenja prostora.

FUTURIZAM


Futuristički stil obilježava namještaj pomalo 'svemirskog' dizajna koji je karakterističan po svojim zaobljenim zakrivljenim linijama. Ovaj stil poprilično je zahvalan kod uređenja muških interijera upravo zbog toga što se jako dobro nadopunjuje modernom elektronikom kao sto su LCD televizori, surround sistemi i moderna rasvjetna tijela.


Željeni efekt možemo naglasiti upotrebom 3D zidnih tapet ili obloga. Za postizanje trodimenzionalnog efekta zida poslužit će nam i tapecirane obloge različitih dimenzija i debljina. Ljubitelji video igara ili znanstvene fantastike za uređenje prostora mogu iskoristiti motive s omiljenim akcijskim likovima.

Osim keramičkih pločica visokog sjaja u ovaj stil jako dobro će se uklopiti epoksi podovi. U zadnje vrijeme jako su popularni upravo zbog toga što se mogu koristiti u dizajnu modernih interijera. Ima ih u svim bojama, matiranim i visoko sjajnim varijantama, a uz jednobojne možemo izabrati i između oslikanih s 2D ili 3D motivima.


Dobru ideju za postizanje ovog efekta možemo pronaći i u postavljanju led rasvjete. Na primjer upotrebom rasvjete u dnu kuhinjskih elementa možemo postići dojam 'lebdeće kužine', a fotografije na zidovima dodatno ćemo istaknuti ako poviše njih postavimo diskretnu rasvjetu koja svjetlo šalje prema dolje. 


Više o autorici Katarini Kavain Škare možete saznati na njenoj internetskoj stranici i blogu.

Vaša reakcija na temu