Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Pet stvari koje morate napraviti ususret Božiću
Mali savjeti za svaki dom Piše: Katarina Kavain Škare

Pet stvari koje morate napraviti ususret Božiću

Katarina Kavain Škare piše o božićnom vijencu, medenjacima, ukrašavanju bora, darovima...

Dolazi vrijeme božićnih praznika, a toplu blagdansku atmosferu najčešće stvaraju božićne pjesme, kolači, 'miris' zime i neizbježno božićno drvce. Ono je uistinu lajtmotiv i simbol božićnog ugođaja, a običaj njegovog ukrašavanja datira još iz 16. stoljeća, dok se u Hrvatskoj proširio tijekom 19. stoljeća. Zanimljivo je kako se drvce kao 'zimski prizor' pojavljuje kod mnogih kultura, a uvijek ima i važnu estetsku značajku, predstavlja ukras. Drvce se u počecima kitilo jabukama, kruškama te raznim slasticama, a legenda kaže da je Martin Luther na njega prvi stavio svjećice. U svakom slučaju ukrašavanje se tijekom godina razvijalo u vidu različitih kreativno- estetskih tendencija, ali bez obzira na mnoštvo izmjena stilova glavna motivacija takvih dekoracija uvijek je bila i ostala potenciranje osjećaja veselja i ugode. Mnogo je stvari koje ćemo učiniti ususret Božiću, ipak evo onih pet neizbježnih koji su u duhu tradicije, ali pomalo modernizirani. 

1. BOŽIĆNI VIJENAC NA VRATIMA

U vrijeme božićnih blagdana često očekujemo posjete prijatelja i obitelji. 'Božićnu dobrodošlicu' možemo im poručiti odmah pri ulazu u dom okićenim vratima i uređenim hodnikom. Prigodna dekoracija okićenih ulaznih vrata je, naravno, božićni vijenac. Tradicionalni vijenac je okruglog oblika, napravljen od šibe ili grančica. Osim njega, ulazna vrata možemo ukrasiti krpenom lutkom u obliku djeda božićnjaka, soba, jelke ili pahulje. Nadalje, umjetnim pahuljama u spreju možemo oslikati vrata sugerirajući razne oblike. Otirač ispred ulaznih vrata također može sadržavati neke od simbola zime. Put do ulaznih vrata odnosno dio hodnika možemo okititi bršljanom ili borovim grančicama s obješenim kuglicama za bor i drugim figuricama. Ako pak želimo nešto potpuno drugačije, božićni vijenac možemo zamijeniti okvirom za slike unutar kojeg ćemo postaviti fotografiju svoje obitelji u 'božićnom elementu'.    

2. MEDENJACI

Kićenje božićnog drvca postalo je popularno 1846. godine kada je u novinama objavljena slika engleske kraljice Viktorije pored bogato ukrašenog drvca. Već smo spomenuli kako se drvce u početku kitilo voćem i slasticama, ali nedugo poslije pojavili su se i prvi ukrasi od srebra i šljokica. Obitelji su počele izrađivati i vlastite ukrase od drva, voštanih figurica i slično, ali unatoč artificijelnim ukrasima dugo se zadržao običaj ukrašavanja sa slasticama. Medenjaci su recimo i  danas neizostavni blagdanski kolači za koje je osim okusa i mirisa vrlo važan izgled. Oni mogu biti različitih oblika te ih možemo ukrašavati čokoladom, bojama, jestivim mrvicama itd. Zbog tako lijepog izgleda i raznih mogućnosti možemo ih koristiti za uređenje čitavog doma. Također ih možemo objesiti na božićno drvce, ulazna vrata ili zid. Od njih se pomoću malih kuharskih trikova mogu izraditi i slatke bajkovite kućice. 

3. DEKORATIVNE TRAKE I TKANINE S BOŽIĆNIM MOTIVIMA

Za vrijeme Drugog svjetskog rata ljudi su iz nužde božićna drvca zamijenili malim vrhovima jelke, kako bi ih mogli što lakše ukloniti tijekom zamračenja uzrokovanih zračnim napadima. Tijekom tog vremena božićno drvce kitilo se skromno, najčešće s trakicama vezanim u mašnice. Nakon rata, Božić je ponovno procvjetao, drvca su postajala sve veća i bogatija, kitile su se ulice i proizvodili novi ukrasi. Unatoč svim tržišnim inovacijama vrpce u obliku mašnica jako su popularne i danas. Dekorativnih tkanina s božićnim motivima je mnogo te se mogu kupiti u rolama ili trakama raznih dimenzija i materijala. Osim što ih možemo koristiti kao nadstolnjake, ovisno o vrsti materijala možemo ih koristiti i kao dekoraciju cijelog interijera. Vaze za cvijeće, primjerice možemo obložiti takvim tkaninama kako bi na kratko dobile 'božićni look'. Prozirne vaze možemo napuniti tkaninom i unutra ubaciti kuglice i ostale male božićne ukrase te na takav način konstruirati malu božićnu instalaciju. Nadalje, od satena napravljene elegantne mašne možemo vezati oko stolica. Mašne još možemo vezati na božićno drvce ili za balkonsku ogradu kako bi pričvrstili svjećice.

4. DAROVI

Kršćanska tradicija božićnog darivanja vuče korijenje iz biblijskog događaja darivanja Isusa od Sveta tri kralja. Ipak, običaji darivanja razlikuju se u različitim krajevima svijeta. Evo i nekih stereotipa kako različite nacionalnosti tretiraju karakter poklona. U Portugalu recimo očekuju uredski pribor za poklon, u Indoneziji prihvaćaju bilo kakvu vrstu darova jer smatraju kako ga je nepristojno odbiti. U Njemačkoj ne vole darove koji 'donose nesreću', primjerice, kišobran, nož ili škare. Tijekom božićnog darivanja bez obzira koje ste nacionalnosti veoma je važan proces pakiranja i zamotavanja poklona. Osim što na prigodan način svojim bližnjima isporučite dar, zbog idilične atmosfere možete specifičnim materijalom (pliš, baršun , 'čupava' tkanina) zamotati i nekoliko praznih kutija, različitih veličina te ih razasuti ispod božićnog drvca ili gdje nam god prostor doma dopušta. Osim što oko njih možemo svezati mašnu, možemo ih ukrasiti i pamukom, svjećicama te raznim božićnim figuricama, šljokicama, zvjezdicama te svime što nam pričinjava božićno veselje.

5. MIRIS

Svim kulturama je pak u atmosferi Božića važan upravo neizostavni element mirisa. Često u filmovima i knjigama nailazimo na izraz 'miris Božića' i sada čitajući ovo privukli smo si 'u nos' određene asocijacije. Asocijacije na miris izgorenog drva, cimeta, kuhanog vina, kolača i raznih slastica. Miris je snažan pokretač emocija koji budi sjećanja i osvježava stvarnost stoga se vrijedi potruditi da ga osjetimo. Ipak, zbog grijanja prostora tijekom zimskih dana zrak u kući je često isušen. Jedan od načina da ga ovlažimo i učinimo svježijim je ovlaživač prostora u kojeg prigodno možemo ukapati eterično ulje eukaliptusa, bora ili limuna što će osvježiti prostor i stvoriti u njemu 'zimski ugođaj'. Ako ste se recimo odlučili za ukrašavanje doma umjetnim drvcem, prije njegovog postavljanja u stalak omotajte dno tankom krpom na koju ste nakapali eterično ulje, naravno, eukaliptusa ili bora. Ako imate kamin ili peć, proširiti miris prostorom možete na način da u jednu cjepanicu ukapate neko od eteričnih ulja po izboru. Zatim pričekajte da se ulje uistinu dobro upije i osuši te potom bacite 'cjepanicu mirisa' u vatru. Ako ste ljubitelj slatkih mirisa, preporučujem da koristite ulje naranče, mandarine ili cimeta. Isto možete i postići s voštanicama ili svijećnjacima koji imaju predviđeno mjesto za kapanje eteričnih ulja ili s već gotovim mirisnim svijećama ili dekoracijama.

Na kraju svega ne zaboravite barem jednom napraviti kuhano vino te zamotati prave poklone i razveseliti svoje najdraže u toplom božićnom ambijentu. 

Želim vam sretan i blagoslovljen Božić! 

Više o autorici Katarini Kavain Škare možete saznati na njenoj internetskoj stranici i blogu.

Vaša reakcija na temu