01/04/26 · 09:15

HOROR NA SAVI Do sada iz močvare izvučeno 30 migranata, podignut helikopter, angažirano 120 ljudi

Traganje se nastavlja

HOROR NA SAVI Do sada iz močvare izvučeno 30 migranata, podignut helikopter, angažirano 120 ljudi
Foto: RCZ
Piše I. D.
PODIJELI Facebook X (Twitter) WhatsApp

Rano jutros Županijski centar 112 Vukovar zaprimio je obavijest Operativno-komunikacijskog centra Policijske uprave vukovarsko-srijemske županije o potrebi pokretanja akcije traganja i spašavanja osoba na nepristupačnom terenu. Prema prvoj dojavi, tridesetak osoba nalazilo se na području Štitara, između korita rijeke Save i nasipa kod Babine Grede.

'Zbog nepristupačnosti terena koji je čamcima bio nedostižan, odmah su angažirane operativne snage sustava civilne zaštite. Na teren su upućeni pripadnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Osijek, pripadnici HGSS-a te vatrogasci s odgovarajućom opremom, dok su pripadnici Hrvatskog Crvenog križa na terenu pripremili uvjete za zbrinjavanje osoba.

Pripadnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Osijek na terenu su s amfibijskim vozilom prilagođenom kretanju po močvarnom terenu te zapovjedno-komunikacijskim vozilom s ciljem uspostave komunikacije operativnih snaga', priopćeno je iz Ravnateljstva civilne zaštite.

Uz operativne snage sustava civilne zaštite, na terenu su i policijski službenici te timovi hitne medicinske pomoći Vukovarsko-srijemske županije. Angažiran je i helikopter Ministarstva unutarnjih poslova radi termalne pretrage terena i potrebe spašavanja osoba vitlom. Trenutačno je u akciji angažirano oko 120 pripadnika operativnih snaga sustava civilne zaštite, hitne pomoći i policije.

'Do sada je spašeno 30 osoba, koje su zbog izloženosti niskim temperaturama i pothlađenosti zbrinute. Nakon provedene medicinske trijaže, četiri osobe prevezene su u bolnicu u Vinkovce, dvije u Vukovar te dvije u Slavonski Brod. Potraga se nastavlja', poručuju iz Ravnateljstva civilne zaštite.

‘Po dolasku na lokaciju utvrđujemo da se osobe nalaze između nasipa i rijeke Save u potopljenom šumarku. Opremamo se suhim odijelima i zajedno s interventnim policajcima prva grupa iz JVP Županja dolazi do osoba koje su doslovno sjedile na granama stabala, jer je područje pod vodom. Do sada je izvučeno 30 osoba. Trenutno za sada nemamo informacije o mrtvim osobama’, rekao nam je zapovjednik JVP Županja Vladimir Balentović te je istaknuo da vatrogasci i pripadnici drugih žurnih službi i dalje pretražuju teren pomoću dronova.‘Na intervenciji od vatrogasnih snaga sudjeluje 5 vatrogasca iz JVP Županja, 4 vatrogasca iz JVP Vukovar te 4 vatrogasca iz JVP Vinkovci. Angažirano je 5 vozila, 2 vatrogasna čamca i jedan dron s termalnom kamerom’, potvrdio nam je zapovjednik VZŽ Vukovarsko-srijemske Krešimir Jelić te istaknuo da će vatrogasci ostati na terenu do službenog završetka intervencije.